Oświetlenie: jak odpowiednio je dobrać

Wydaje się, że planowanie oświetlenia do domu nie jest łatwym zadaniem. Wystarczy jednak poznać kilka prostych i najważniejszych wskazówek, aby zaprojektowane oświetlenie było nie tylko funkcjonalne, lecz także nadało wnętrzu wyjątkowy klimat.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne powinno w całym pomieszczenie zapewniać jak najlepszą widoczność. Może to być jedna lampa, żyrandol lub plafoniera umieszczona centralnie, kilka lamp rozrzuconych po suficie lub np. źródła światła ukryte w szczelinach sufitu podwieszonego. W większych wnętrzach rolę ogólnego oświetlenia mogą też pełnić lampy stołowe czy podłogowe, na przykład te emitujące światło całą swoją powierzchnią. Ustawione na różnych poziomach doskonale rozświetlą obszar wokół.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład , Zapisz się

Oświetlenie funkcjonalne

Oprócz oświetlenia ogólnego, nie zapominajmy także o oświetleniu funkcjonalnym, zwanym też roboczym. Jego rolą jest kierowanie światła na ograniczoną przestrzeń tak, by umożliwić wykonywanie konkretnych czynności, jak gotowanie, pracowanie przy biurku, czytanie, itp. W każdym pomieszczeniu w domu zanalizujmy nasze poszczególne potrzeby i oczekiwania, tak, aby do każdej sytuacji i czynności dopasować rodzaj oświetlenia i lampy.

Jeśli miejsca jest mało i nie chcemy mnożyć opraw, rozwiązaniem są lampy o dwóch funkcjach, np. do oświetlenia ogólnego i czytania. W takie lampy wkręćmy źródła światła o różnej barwie: chłodniejsze i ostrzejsze - do oświetlenia ogólnego, cieplejsze i bardziej łagodne do czytania. Światło skierowane na sufit to też sposób, by optycznie podwyższyć niskie wnętrze.

Zastanówmy się też nad oświetleniem punktowym. Umieszczone na komodzie lub w szafce wyeksponuje ważne przedmioty i stworzy przyjemny nastrój. Do podświetlenia półek, stolików czy grafik idealnie nadadzą się np. zestawy pasków LED z możliwością naklejenia na meblach (np. OSRAM LEDs Deco Flex) i sterowania kolorami emitowanego światła.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

Jakie źródło światła wybrać?

*Lampy LED - technologia przyszłości dostępna już dziś

Lampy LED to z pewnością przyszłość oświetlenia domowego. Dzięki swoim niewątpliwym zaletom w ciągu kilkunastu, a może nawet kilku najbliższych lat, mają szansę stać się podstawowymi źródłami światła w wielu obszarach oświetlenia. Różnorodne kształty, wymiary i trzonki, ciepłobiała i jednolita barwa światła oraz wysoki wskaźnik oddawania barw powodują, że można je stosować jako zamienniki dotychczas używanych, popularnych żarówek.

Lampy LED kosztują więcej niż tradycyjne źródła światła. Jednak ich zakup szybko okazuje się ekonomiczny. Ilość energii zużywanej przez lampę LED jest aż do 90% mniejsza, niż w przypadku tradycyjnej żarówki, która wytwarza taką samą ilość światła. Dodatkowo trwałość LED jest nieporównywalnie dłuższa niż tradycyjnych źródeł światła. Nowoczesne produkty markowych producentów mają trwałość nawet do 25 000 godzin. Dla porównania - zwykła żarówka ma trwałość wynoszącą 1000 godzin.

*Nowoczesne świetlówki kompaktowe

Nowoczesne świetlówki kompaktowe pozwalają obniżyć koszty eksploatacji oświetlenia nawet o 80% w porównaniu z kosztami, jakie należałoby ponieść w przypadku stosowania tradycyjnych żarówek. Różnorodność kształtów i form zadowoli zarówno wielbicieli tradycji, jak i entuzjastów nowoczesnych kształtów. W świadomości wielu konsumentów istnieje mit, że w związku ze zwiększonym poborem energii podczas nagrzewania świetlówek kompaktowych nie powinno się stosować ich w miejscach, gdzie często włącza i wyłącza się światło. W rzeczywistości każde urządzenie elektryczne podczas uruchamiania pobiera większą ilość energii. Trwa to jednak tylko ułamki sekund. W przypadku zastosowania świetlówek kompaktowych koszt za same włączenia rośnie o kilka do kilkudziesięciu groszy na przestrzeni dziesięciu lat.

*Żarówki halogenowe - tradycyjne światło

Żarówki halogenowe są kolejną, bardziej tradycyjną alternatywą dla wycofanych klasycznych żarówek. Zapewniają taką samą jakość światła i wyglądają tak samo, jak powszechnie znane tradycyjne żarówki, ale potrzebują średnio o 30% mniej energii elektrycznej do wytworzenia takiej samej ilości światła. Kształty żarówek halogenowych są identyczne jak ich mniej ekonomicznych odpowiedników. Ich brylantowe światło ukryte jest zarówno w tradycyjnych jak i nowoczesnych formach.

Jak zaplanować obwody elektryczne

By mieć jak największe możliwości kreowania przestrzeni i nastroju światłem dobrze jest lampy, czy grupy lamp, umieścić na różnych obwodach elektrycznych. Na jednym - oprawa centralna dająca światło ogólne, na drugim - oświetlenie boczne, a na kolejnym np. lampy stołowe. Jak najwięcej obwodów wyposażmy też w ściemniacze.

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy firmie OSRAM, organizatorowi konkursu Rozświetlamy magię: https://disney.osram.info/pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA