Jak usunąć sierść z dywanów?

Sierść na ubraniach, dywanach, meblach z tapicerką - to problem, z którym zmagają się nieustannie właściciele psów i kotów, zwłaszcza długowłosych. Problem, który narasta zwłaszcza wiosną i jesienią, kiedy zwierzaki linieją. Jak utrzymać w czystości wnętrza dzielone z kudłatym przyjacielem?
Mieszkanie z psem daje mnóstwo radości, ale wiąże się także z dodatkowymi obowiązkami. Konieczność wychodzenia z czworonogiem na spacer jest tylko jednym z nich. Wyzwaniem, zwłaszcza dla właścicieli psów ras długowłosych, jest usuwanie gubionej w mieszkaniu sierści. Gromadzi się ona na dywanach, obiciach tapicerowanych mebli, narzutach i kocach. Najprostszym sposobem usunięcia zalegającej sierści jest częste i systematyczne odkurzanie.

- Do wyciągania włosów spomiędzy włókien dywanu służą turboszczotki. Działają na zasadzie mechanizmu obracającej się rolki, napędzanej siłą przepływającego powietrza. W niektórych odkurzaczach dostępne są także turboszczotki w wersji mini, ułatwiające czyszczenie tapicerowanych mebli. Właściciele czworonogów powinni wybierać odkurzacze o odpowiednio dużej sile ssania, optymalnie powyżej 320 W. Natomiast rozwiązaniem, które pomoże zneutralizować nieprzyjemny zapach, mogą być m.in. specjalne worki do odkurzaczy zawierające włókna z aktywnym węglem - radzi Bernard Sypniewski, przedstawiciel producenta odkurzaczy marki Hoover.

Do usuwania sierści z ubrań można wykorzystać specjalne rolki z taśmą samoprzylepną. Klejący papier doskonale wyłapuje pojedyncze włoski. Do tego celu można także wykorzystać wilgotną gąbkę lub specjalną szczotkę. Piorąc odzież warto natomiast korzystać z opcji dodatkowego płukania oraz używać płynu antyelektrostatycznego. Dzięki temu włoski nie będą przylegać do ubrań i łatwiej zostaną wypłukane.

Aby opanować fruwające po mieszkaniu kudły konieczne jest nie tylko częste i systematyczne sprzątanie lecz także odpowiednia pielęgnacja zwierzęcia. Regularne kąpiele oraz częste czesanie psa lub kota pozwoli utrzymać sierść w dobrej kondycji oraz ograniczyć jej niekontrolowane wypadanie. Do tego celu przydadzą się szczotki, grzebienie i zgrzebła dostępne w sklepach zoologicznych.