Najpiękniejsze ogrody świata

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po najpiękniejszych ogrodach świata, które naprawdę warto zobaczyć. Przedstawiamy galerię najbardziej niezwykłych ogrodów świata.

Ogoród Keukenhof, Holandia. Najpiękniejsze ogrody świata

Ogród Keukenhof leży niedaleko miejscowości Lisse w Holandii, rozciąga się na powierzchni 32 ha. Co roku sadzi się tam ręcznie 7 milionów kwiatów cebulowych, w tym tulipany, hiacynty, krokusy, narcyzy i lilie. Dla zwiedzających otwarty jest ok końca marca do połowy maja.

Co roku tematyka ogrodu poświęcona jest innemu krajowi.

Zobacz prezentację ogrodu

 

Ogród KeukenhofFot. www.keukenhof.nl

Najpiękniejsze ogrody świata. Garden of Cosmic Speculation, Wielka Brytania

Garden of Cosmic Speculation powstał w miejscowości Portrack House, niedaleko Dumfries w Południowo - Zachodniej Szkocji. Autor Charles Jencks projektując ogród czerpał inspiracje z osiągnięć matematyki i fizyki, stąd niezwykle ukształtowanie terenu i rzeźby inspirowane m.in. czarnymi dziurami.

Ogród jest własnością prywatną, dostępny dla zwiedzających raz w roku, wtedy też dokonuje się zbiórki funduszy na walkę z chorobą nowotworową.

Ogrody Yu Yuan, Chiny. Najpiękniejsze ogrody świata

Ogód Yu Yuan Szanghai Chiny. Ogród pochodzi z 1559, budowa trwała 20 lat. Znajduje sie w centrum starego miasta Shanghaju. Uważany jest za jeden z najbardziej luksusowych i najpiękniejszych ogrodów w Chinach.

 

ogrody, chinyFot. yeschinatour.com

Ogród Marqueyssac, Francja. Najpiękniejsze ogrody świata

Château de Marqueyssac to XVII-wieczne założenie pałacowo - ogrodowe. Zamek  położony jest na wzgórzu Vézac we Francji. Wspaniały ogród jest dziełem Julien de Cerval, zapalonego ogrodnika, który odziedziczył Marqueyssac i poświęcił ostatnie trzydzieści lat swojego życia na jego upiększanie. Obecnie rośnie tam ponad 150 tysięcy bukszpanów.

ogrody, parki, topiary, rzeźbywww.marqueyssac.com

Ogród Exbury, Wielka Brytania. Najpiękniejsze ogrody świata

Ogrody Exbury w Hampshire zajmują 100 hektarów, powstały w latach 1919 - 1942. Znajduje się tu światowej sławy kolekcja różaneczników, azalii, kamelii, magnolii i rzadko spotykanych drzew i krzewów. Założycielem jednego z najpiękniejszych arboretów w Angliijest Lionel Nathan de Rothschild.

Ogród Exbury, Wielka BrytaniaFot. www.exbury.co.uk

Ogród Claude Monet, Francja. Najpiękniejsze ogrody świata

Przepiękny ogród malarza impresjonisty, połozony jest 75 km od Paryża. Claude Monet zamieszkał Giverny w roku 1883. Nowe miejsce zamieszkania bardzo pozytywnie wpłynęło na jego samopoczucie. Monet zakupił tam duży obszar ziemi, gdzie stworzył swój ogród. Dodatkowo w sierpniu 1901 roku otrzymał pozwolenie na zmianę biegu rzeki Ru, co pozwoliło mu na zwiększenie stawu, gdzie mógł hodować ulubione przez niego nenufary, przedmiot całej serii dzieł malarskich.

ogrody, Claude Monet www.giverny.org

Park Guell, Hiszpania. Najpiękniejsze ogrody świata

Park Guell położony w Barcelonie został zaprojektowany przez wybitnego katalońskiego projektanta Antonio Gaudiego na życzenie jego przyjaciela, barcelońskiego przemysłowca  Eusebio Güella. Pierwotnie na tym terenie miało powstać osiedle dla bogatej burżuazji. Prace trwały w latach 1900-1914. Projektu tego Gaudi nigdy nie ukończył. W 1922 roku władze Barcelony wykupiły teren i przekształciły go w park miejski.

Charakterystyczne są biologiczne formy, rzeźby wykładane ceramicznymi elementami i długa falista ławka na tarasie.

ogrodywww.historiasztuki.com.pl

Ogrody Baha'i, Izrael. Najpiękniejsze ogrody świata

Haifa, Izrael, okazałe ogrody są jedną z głównych atrakcji miasta. ogrody rozłożone są na tarasach na zboczu góry Karmel. Prace nad budową rozpoczęto w 1987, oficjalne otwarcie całości odbyło się w 2001 roku. Punktem centralnym ogrodów jest Świątynia Bába, którą otaczają tarasy w kształcie koncentrycznych kręgów. Tarasów jest w sumie 18, 9 poniżej świątyni i 9 powyżej.

Banryutei Rock Garden, Japonia. Najpiękniejsze ogrody świata

Ogród Banryutei położony jest na południe od Osaki, w Świątyni Kongobu-ji. Dzięki powierzchni 0.234 ha znany jest jako największy tego typu w Japonii. Na drobnym żwirze ustawiono tam 140 dużych granitowych kamieni, ich ułożenie symbolizuje parę smoków wyłaniających się zza chmur by ochronić świątynię.

Banryutei Rock Garden, Japoniafot. www.koyasan.or.jp

Ogrody Butchart , Kanada. Najpiękniejsze ogrody świata

Butchart to jeden z pierwszych ogrodów wystawowych na świecie, rozciąga się na powierzchni 22 ha. Został założony w 1904 roku przez Jennie Butchart. Poszczególne fragmenty ogrodu powstały w różnych stylach, by wywołać wiele odmiennych doznań estetycznych. Odnajdziemy tutaj m.in. ogród włoski, japoński, śródziemnomorski, różany, aleję rododendronów. Dzięki tej różnorodności o każdej porze roku, park jest atrakcyjny dla zwiedzających.

ogrody, rododendronywww.butchartgardens.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.