Jak obniżyć koszty ogrodu - kilka sposobów na tani ogród

Ogród wcale nie jest tanim przedsięwzięciem, ale daje mnóstwo radości, satysfakcji i relaksu. Jak założyć ciekawy ogród i nie zbankrutować? Oto kilka cennych wskazówek.

Tani ogród - projekt

Nie rezygnuj z projektu! Piękny ogród, to ogród z pomysłem, a to wymaga starannego przygotowania. Projekt pozwala zobaczyć całość przed realizacją i dobrać optymalne rozwiązania. Bez projektu zwykle okazuje się, że rośliny rosną w przypadkowych miejscach, wcale nie wyglądają ciekawie i trzeba je poprzesadzać, a to podnosi koszty i wydłuża czas zakładania ogrodu. Mając projekt, jego realizację można rozkładać w czasie.

Czytaj więcej o kosztach projektu i jego randze

Tani ogród - ustalenie budżetu, harmonogram prac

Już na etapie wykańczania domu warto zaplanować ogród, bo wiele prac można połączyć lub obniżyć ich koszt. Nie zostawiajmy więc projektu ogrodu na koniec.

Dobrze zaplanowane etapy układania instalacji, nawierzchni czy budowy małej architektury pozwolą uniknąć kosztownych przeróbek.

Czytaj więcej o planowaniu prac i cennych radach właścicieli ogrodów

Tani ogród - ciekawe detale niewielkim kosztem

Materiały z odzysku świetnie się nadają do budowy ścieżek, murków i innych detali ogrodowych. Wystarczy odrobina wyobraźni. Mur z cegły rozbiórkowej pomalowany farbą, ażurowa ścianka z pustaków wentylacyjnych - można w niej ustawiać świeczki, ścieżka z kawałków cegieł i płyt chodnikowych jak kamień układany "na dziko", nawierzchnie żwirowe,  gabiony czyli metalowe kosze wypełnione drewnem lub szklanymi butelkami - tworzące murek lub siedzisko to tylko kilka pomysłów.

Czytaj więcej o ciekawej małej architekturze ogrodowej za niewielkie pieniądze

Tani ogród - wybór roślin

Cena podobnych roślin może się znacznie różnić w zależności od tego, czy kupimy je w sklepie ogrodniczym w środku miasta czy w szkółce za miastem. Zależy też od tego, czy rośliny są hodowane w donicach, czy wykopywane z gruntu. Oczywiście zasadniczy wpływ na cenę ma wiek i rozmiar roślin - zwłaszcza drzew i krzewów. Dlatego czasem warto kupić mniejsze egzemplarze i trochę dłużej poczekać aż urosną niż kupować duże drzewa.

Jeśli chcemy szybko uzyskać efekt np. zrobić parawan - żywopłot osłaniający przed wzrokiem sąsiadów, warto rośliny długo rosnące uzupełniać tymi, które szybko przyrastają np. pnączami. Warto też wymieniać się z sąsiadami lub znajomymi, u których rośliny mocno się rozrosły i wymagają podziału.

Dostosowujmy wybór roślin do warunków, w jakich mają rosnąć, wybierajmy gatunki rodzime i wytrzymałe na nasze warunki klimatyczne. Wówczas ich pielęgnacja będzie tańsza i zmniejszy się ryzyko, że roślina uschnie lub przemarznie.

Czytaj więcej wskazówek jak nie przepłacać za rośliny

Ogród tani w eksploatacji

Główne koszty eksploatacyjne ogrodu to zakup narzędzi i sprzętu (kosiarki, sekatorów, nożyc, pilarek), pielęgnacja trawnika (koszenie, nawożenie, odchwaszczanie), podlewanie roślin, a także wymiana tych, które uschną lub zmarzną.

Trawnik jest jednym z droższych elementów ogrodu, dlatego warto się zastanowić, czy przynajmniej częściowo nie zastąpić go przepuszczalną nawierzchnią, roślinami okrywowymi lub kwietną łąką.

Podlewanie, to spory koszt. Aby gleba dłużej utrzymywała wilgoć, a zimą korzenie roślin nie przemarzały, warto ściółkować rabaty. Warstwa ściółki ograniczy również rozwój chwastów i ułatwi ich usuwanie.

Żeby piękny ogród nie usechł po pierwszym urlopie trzeba go podlewać. Warto do tego założyć system automatycznego nawadniania, a wodę czerpać z własnej studni.

Więcej informacji jak obniżyć koszty eksploatacji ogrodu

Ile kosztuje ogród?

Zwykle marząc o ogrodzie nie zdajemy sobie sprawy, ile on kosztuje. Kupujemy duże działki, które później straszą bałaganem lub bezładem. Dobrze więc jak najwcześniej uwzględnić koszt ogrodu w planowanym budżecie domowo-ogrodowym by nie przeżyć zawodu i cieszyć się pięknem ogrodu. Jeśli cena zagospodarowania ogrodu nas odstrasza, warto ją porównać z ceną wyposażenia wnętrz, bo przecież ogród to często dodatkowy letni salon.

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że założenie nowoczesnego, ciekawego ogrodu to koszt 120-170 zł/m kwadratowy zagospodarowywanej przestrzeni.

Zobacz co wpływa na cenę ogrodu

Zobacz także:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA         Tanie i efektowne nawierzchnie ogrodowe

Ogród dla zapracowanych. Ogród dla zapracowanych

okładka miesięcznika Ogrody 10/2011 Więcej o projektowaniu ogrodów czytaj w miesięczniku Ogrody

Więcej o: