Międzynarodowa wystawa zdjęć ogrodowych

International Garden Photographer of the Year to największa na świecie wystawa zdjęć poświęcona wyłącznie ogrodom, roślinom, kwiatom i wszystkiemu co w trawie piszczy.

International Garden Photographer of the Year

Konkurs i późniejsza wystawa zdjęć prowadzona jest we współpracy z Królewskimi Ogrodami Botanicznymi, Kew w Wielkiej Brytanii. Prace można nadsyłać przez cały rok, mogą być to fotografie wykonane we wcześniejszych latach. Szczegóły znajdziecie na stronie www.igpoty.com.

Tytuł International Garden Photographer of the Year należy do Colina Robertsa. Tytuł ten zdobył dzięki zdjęciu "Sea thrift flowers". Fotografię wykonano podczas odpływu w Widemouth Bay, w Północnej Kornwalii, w Wielkiej Brytanii. Fioletowe kwiaty pięknie kontrastują ze złotym kolorem piasku.

Pierwsze miejsce w kategorii "Widok ogrodu". International Garden Photographer of the Year

Zdjęcie, które do złudzenia przypomina obrazy Clauda Moneta, to zdobywca pierwszego miejsca w kategorii "Widok ogrodu". Autorką "Abstract Impressions of a Secret Garden" - "Abstrakcyjna impresja Tajemniczego Ogrodu" jest Marianne Majerus. Fotografię wykonano w Esch-sur-Alzette, w Luxemburgu.

Termin nadsyłania prac kończy się w listopadzie. Zwycięzcy ogłaszani są  podczas otwarcia wystawy w Kew, w marcu następnego roku. Dodatkowo istnieją sezonowe kategorie "4 Seasons". Więc zachęcamy do przeglądu waszego portfolio i udziału w konkursie.

Pierwsze miejsce w kategorii "Portrety roślin". International Garden Photographer of the Year

Konkurs jest otwarty dla wszystkich chętnych z całego świata. Każdy może wziąć w nim udział, zarówno amatorzy jak i profesjonaliści są mile widziani. Istnieje osiem głównych kategorii, a także dział dla osób poniżej 16 roku życia.

Zdjęcie "Cosmos atrosanguineus 'Choca Mocha'" zostało wykonane w ogrodzie autorki Mandy Disher w Południowo Zachodniej Anglii.

Drugie miejsce w kategorii "Portrety roślin". International Garden Photographer of the Year

Drugie miejsce w kategorii "Portrety kwiatów". Autor Gerard Leeuw, wykonał je w Ermelo, w Holandii. "Jesień nadchodzi" to obraz dorodnego okazu grzyba Oudemansiella mucida. Kolorystyka, światło, tło i sposób w jaki wykonano zdjęcie nadaje mu mrocznego, tajemniczego charakteru.

Pierwsze miejsce w kategorii "Ludzie w ogrodzie" International Garden Photographer of the Year

"Ludzie w ogrodzie", pierwsze miejsce w tej kategorii należy do Brada Mailera.  "Garden Jumper"- "Ogrodowy skoczek" wykonano po prosu przed domem autora.Ludzie w ogrodzie - wyrożnienie. International Garden Photographer of the Year

Nadsyłane fotografie podejmują także poważne, współczesne tematy jak stan środowiska.  Marcus Harvey dzięki pracy "Środowisko a rozrój" otrzymał wyróżnienie. Na pierwszym planie właściciel działki numer A312, w perspektywie lądujący samolot. Zdjęcie wykonano niedaleko lotniska Heathrow, w Londynie, w Wielkiej Brytanii.

Pierwsze miejsce "Dzikie życie w ogrodzie". International Garden Photographer of the Year

Młodym fotografikiem roku został 15 letni Jamie Unwin. Jego praca "Mała mysz na dzikiej pszenicy" zajęła pierwsze miejsce w kategorii "Dzikie życie w ogrodzie"

Udział w konkursie dla osób poniżej 16 roku życia jest bezpłatny.

Zdjęcie z kategorii "Dzikie życie w ogrodzie". International Garden Photographer of the Year

"Chrrr!" - taki dźwięk towarzyszył wykonaniu tej fotografii. Olegas Kurasovas zrobił je nieopodal swojego ogrodu w Wilnie, na Litwie. Zdjęcie zostało wyróżnione w kategorii "Dzikie życie w ogrodzie".

International Garden Photographer of the Year

Zdjęcie "Kijanka" David Chapman wykonał we własnym ogrodzie. To pierwsze miejsce w kategorii "Dzikie życie w ogrodzie". Podziwiamy pomysłowość i wytrwałość w realizacji fotografii.

Każdego roku z fotografii prezentowanych na wystawie powstaje kolorowy album.

Życie w ogrodzie. International Garden Photographer of the Year

Andrew Bailey "Robin tugging Earthworm" Zwycięska praca z 2008 roku w kategorii "Życie w ogrodzie". Gratulujemy uchwycenia niepowtarzalnego momentu.

"Drzewa". International Garden Photographer of the Year

Pierwsze miejsce w kategorii "Drzewo" zajął Leszek Paradowski. Zdjęcie " Z ludzką twarzą" wykonano szerokokątnym obiektywem niedaleko Drawska Pomorskiego, w Polsce. Gratulujemy."Dzewa". International Garden Photographer of the Year

"Drzewa i ich cienie widziane z góry". Fotografia wykonana w stanie Wisconsin w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Autorem zdjęcia jest Michael Brown. 


Galeria zdjęć z zamrożonymi roślinami. International Garden Photographer of the Year

Autorką galerii "Frozen Flora" - "Zmrożone rośliny" jest Debbie Hartley.

Wystawa International Garden Photographer of the Year jest potwierdzeniem, że piękne, niezwykłe, tajemnicze ogrody są na całym świecie. Zapraszamy do odwiedzenia cyklu: Szkoła fotografii przyrodniczej. Zachęcamy także  do fotografowania piękna przyrody przez cały rok.