Pomysłowe karmniki dla ptaków. Dokarmiamy ptaki.

W końcu nadeszła zima. Karmniki dla ptaków pomogą im przetrwać trudny czas, a nam przysporzą ciekawych obserwacji czasem zupełnie niespodziewanych okazów. Do wyboru mamy gotowe karmniki ze sklepów ogrodniczych lub wnętrzarskich, ale dużo więcej radości - zwłaszcza dzieciom sprawi własnoręczne wykonanie karmnika.Oto garść inspiracji


Karmniki dla ptaków. Ziarna zatopione w smalcu

Należy jednak przestrzegać kilku zasad, by nie zaszkodzić ptakom.

- Karmnik powinien chronić pokarm przed opadami, więc konieczne jest zadaszenie.

- Powinien być zamocowany około 1,5 m na d ziemią by nie mógł dostać się do niego kot lub inny drapieżnik.

- Unikajmy miejsc blisko szyb - ptaki nie widzą ich i spłoszone mogą na nie wpaść i zrobić sobie krzywdę.

- Pamiętajmy, że ptasia dieta to nie nasze resztki ze stołu tylko produkty świeże i dobrej jakość.

Vogelfutter - Material zu BackförmchenSLOWA KLUCZOWE:Backform Corylus avellana Form Haselnuss Kokosfett Kokosöl Kreativ-Idee Kuchenform Mais Nuss Samen Schale Schüssel Selbermachen selbst gemacht Vogelfutter

Fot. Flora Press

Takie nietypowe ciasteczka zostały przygotowane specjalnie dla ptaków. Można je wykonać używając form kuchennych przeznaczonych do pieczenia babeczek. Ważny jest skład takiego smakołyku. Drobne czarne nasiona słonecznika zatopione w smalcu zwabią kosy i wróble. Babeczki wypełnione orzeszkami ziemnymi przyciągną sójki i sroki. Najbardziej uniwersalne są rodzynki - nimi nie pogardzi żaden skrzydlaty przybysz.

Karmniki dla ptaków. Smakowite dekoracje

Korzystając ze stopionego smalcu możemy wymyślać nieskończoną ilość kombinacji karmników - dekoracji. Jednym z pomysłów są jednorazowe kubeczki, które wypełniamy wieloziarnistym wkładem. Całą konstrukcję mocujemy na kolorowym sznureczku. Takimi oryginalnymi ozdobami możemy udekorować drzewa. Zamiast smalcu jako spoiwa można użyć zamrożonej wody. Trzeba jednak wtedy uważać na dodatnią temperaturę. Do dzieła!

Karmniki dla ptaków. Zimowe ozdoby drzew

Do gotowej gwiazdy utkanej z trawy można wsypać orzechy, nasiona i rodzynki, i spoić je np. "klejem" kisielowym (zagotowana woda z mąką) lub galaretką z naturalnej (niesłodkiej) żelatyny. Taka dekoracja nie tylko przyozdobi nagie gałęzie drzew w zimowym ogrodzie, ale pozwoli pożywić się ptakom.

Gwiazdki i bombki z ziaren dla ptaków to piękna i pożyteczna świąteczna dekoracja ogrodów4.bp.blogspot.com

Karmniki dla ptaków proste w wykonaniu

Karmnik automatyczny z dozownikiem. Inspiracją niech będą kartoniki po mleku lub sokach z ciekawymi nadrukami. Wystarczy 10 centymetrów nad dnem naciąć kartonik w narożnikach i wcisnąć lekko tekturę nad nacięciem. W dolnej części scyzorykiem nacinamy małe dziurki z każdej strony i umieszczamy w nich skrzyżowane pod kątem 90 st. drewniane patyczki, które posłużą ptakom jako "miejsce parkingowe". Nasiona, orzeszki i rodzynki wsypujemy od góry. "Szufladki"w narożnikach będą się wypełniały samoczynnie.

Karmnik dla ptaków z butelki po napojach i łyżekwww.deceptivelyeducational.blogspot.com/

Do wykonania karmnika można też użyć butelki po napojach i drewnianych lub plastikowych łyżek

Karmniki dla ptaków - domek z jabłkiem

Ciekawym pomysłem jest karmnik drewniany. Konstrukcja jest bardzo prosta. Można puścić wodze wyobraźni i w płycie pilśniowej wykrawać najbardziej szalone kształty. Ważne by na środku na specjalnej metalowej szpili pojawiły się owoce albo słoninka dla wygłodniałych ptaków.

Szklane karmniki Eva Solo

Sposób na śpiew ptaków rozbrzmiewający w Twoim ogrodzie - cieszący oko, zdający się dryfować w powietrzu karmniki Eva Solo. Karmniki funkcjonują jak wygodne podajniki, dzięki czemu nasiona pozostaną suche, dopóki ptaki nie postanowią ich spałaszować. Zarówno słupek, jak i pojemnik należy regularnie czyścić - obydwie części można myć w zmywarce.

 

Zawieszany karmnik dla ptaków.

Okrągły latający spodek wykonany z błyszczącego tworzywa sztucznego przeznaczony jest dla niewielkich ptaków. Na środku karmnika znajduje się duży zbiornik na ziarno, które jest dozowane przez szczeliny przy dnie. Pokarm jest chroniony przed deszczem i wiatrem, a zawieszenie karmnika od góry zapobiega próbom dostania się tam przez drapieżniki (np. koty). Ptaki podczas jedzenia chwytają się brzegów karmnika, dzięki czemu nie zanieczyszczają karmy, co często powoduje wiele chorób. Karmnik pi:p to doskonała propozycja do ogrodów urządzonych w nowoczesnym stylu. Cena:169 zł.


Efektowne karmniki czy dekoracje?

Karmnik Fuera idealnie wkomponuje się w otoczenie Twojego ogrodu! Masz do wyboru dwie opcje karmnika: letnią bez pokrywki i zimową z pokrywką! Umieść w nim pokarm a szybko w twoim ogrodzie będziesz gościł ptaki. Po zimie karmnik można przerobić na poidełko.
Cena: 499 zł.

 


Karmniki dla ptaków w kształcie łyżki

Oryginalny karmnik w kształcie głębokiej łyżki marki Koziol. Karmnik z serii Pi:P został zaprojektowany w sposób, który pozwala pożywić się tylko małym ptakom, rant łyżki został dopasowany do ich potrzeb i służy jako wygodne miejsce odpoczynku. Głęboka łyżka stylizowana na liść przymocowana została do uchwytu w kształcie gałązki. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne karmnika Pi:P zielono-fioletowa i biało-zielona.

Cena: 123 zł.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.