Wiązanki ślubne mogą być wykonane z roślin z zachowaniem naturalnych łodyg bądź przygotowane z wykorzystaniem metody watowania i drutowania zarazem (końce łodyg osłania się wilgotnym płatkiem waty, mocuje odpowiednią techniką na drucie, następnie całość zabezpiecza i maskuje, owijając taśmą florystyczną). Ten sposób pozwala dowolnie formować kształt bukietu. Kwiaty można również mocować w gąbce. Popularny i często stosowany we florystyce ślubnej jest tzw. mikrofon (plastikowy uchwyt zakończony na szczycie kopułą z gąbki florystycznej), wygodny do przygotowania okrągłych, symetrycznych bukietów. Niektóre zamówienia wymagają połączenia wymienionych technik. Obok zamieszczamy podpowiedzi zastosowania mikrofonu wraz z maskującymi go kryzami oraz pomysły na proste stelaże.
Aranżacja Katarzyna Przybylska, Galeria Kwiatów Zuza, Leszno
Suche pędy winobluszczu (należy je spryskać wodą, by nabrały elastyczności) wraz z rattanem w dwóch kolorach zwinięto, łącząc je drutem powleczonym papierem. W ten roślinny stelaż wpleciono pędy mulenbekii, anturia, drobnokwiatowe pelargonie angielskie oraz pojedyncze pączki i kwiaty storczyka dendrobium nawinięte i zawieszone na druciku. Wszystkie rośliny dowiązano srebrnym drucikiem.
Do rączki mikrofonu osłoniętej ozdobnym drucikiem przymocowano ażurową kryzę z aluminiowego drutu. Między drucianym ażurem a gąbką umieszczono krążki z muszli. W gąbce ułożono pojedyncze kwiaty storczyka dendrobium, fuksji, chryzantemy gałązkowej, orlika oraz czosnek, pęd mulenbekii i kocanki.
Pierścień z tektury umocowano (w trzech punktach) od środka na drutach; okręcono je taśmą. Formę owinięto szeroką wstążką, upinając na brzegach ozdobne szpile. Całość zamocowano do mikrofonu. Na kryzie wokół gąbki naklejono liście kokoloby, w gąbce ułożono eustomy, goździki, pelargonie angielskie, dzwonki. Dodano perełki nawleczone na drucik.
Aluminiowy drut uformowano na kształt spirali, dodano nić sfilcowanej wełny. Uzyskano przestrzenną formę połączoną w kilku miejscach ozdobnym drucikiem, by utrzymała nadany jej kształt. Do poszczególnych pierścieni doklejono (klejem na zimno) główki chryzantem i orlików.
Tekturowy krążek umocowany do mikrofonu trzema drutami oklejono (na ciepło, klejem z pistoletu) z obu stron kawałkami brzozowej kory. Rączkę mikrofonu ukryto w tubce osłoniętej sizalem i zakończonej rattanową kulką. W gąbce ułożono gerbery, złocienie, róże, eustomy, pojedyncze chryzantemy gałązkowe i pędy mulenbekii.
Serce uformowane z miedzianej siatki osłonięto paskami brzozowej kory, które spięto zszywaczem. Kryzę umocowano w trzech punktach na drutach owiniętych taśmą florystyczną, które są dołączone do rączki mikrofonu umieszczonego w środku. W gąbce ułożono anturia, czosnki, goździki, kwiaty i liście pelargonii angielskiej z grupy Angeleyes oraz bluszcz. Spód wiązanki wykończono liśćmi salalu.