Rośliny trujące dla kota. Uważaj na nie!
Rośliny trujące dla kota. Dracena (Dracaena)
Jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Mało kto wie, że trująca. Obgryzanie liści przez kota zwykle źle się kończy. Zwierzę zaczyna silnie się ślinić, ma rozszerzone źrenice, wymiotuje (niekiedy z krwią).
Co zrobić, by kwiaty cięte dłużej stały w wazonie? Jest na to kilka skutecznych sposobów
FOT. FLORA DANIA
Kwiaty trujące dla kota. Hipeastrum (Hippeastrum)
Jego cebule są często sprzedawane pod nazwą Amarylis. Umieszczone w jasnym miejscu i podlewane, po kilku tygodniach wydają ogromne, czerwone, różowe lub białe kwiaty. Roślina niestety jest toksyczna - szczególnie jej cebule. Zatrucie objawia się wymiotami, biegunką; duże dawki są przyczyną drgawek, spadku ciśnienia krwi, zaburzeń pracy serca.
Jak pielęgnować storczyki, by kwitły jak szalone?
Fot. Agnieszka Ilczuk
Rośliny trujące dla kota. Poinsecja (Poinsetia)
Popularna gwiazda betlejemska, jak wszystkie wilczomlecze, ma w swych tkankach biały sok zawierający lateks. Działa on drażniąco na śluzówki, może powodować wymioty.
Kwiaty lubiące słońce. Które kwiaty najlepiej znoszą promienie słoneczne?
Fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Gazeta
Kwiaty trujące dla kota. Azalia (Azalea)
W doniczkach uprawia się azalię indyjską (Azalea indica, inaczej Rhododendron simsii), ale gatunki rosnące w ogrodach mają podobne właściwości. Dla kotów azalie są wyjątkowo niebezpieczne - zawarte w tych roślinach toksyny oddziałują na system nerwowy zwierząt. Groźne jest nawet zjedzenie kilku liści. W kilka godzin po spożyciu azalii występują wymioty, biegunka, ślinienie się, brak koordynacji ruchów, paraliż nóg, osłabienie, śpiączka, a wreszcie śmierć wskutek zatrzymania akcji serca.
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Rośliny trujące dla kota. Lilia (Lilium)
Koty to podobno jedyne zwierzęta, które ulegają zatruciom liliami. Pierwszym sygnałem są wymioty, brak apetytu. Potem zwierzę zapada w letarg, dochodzi też do uszkodzenia nerek. Zatrucie bywa niestety śmiertelne.
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Kwiaty trujące dla kota. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
Znany jako ?pochłaniacz toksyn? skrzydłokwiat jest niestety trujący. Spożyty wywołuje uczucie silnego pieczenia, podrażnienie języka i warg, wzmożone wydzielanie śliny, trudności w połykaniu, wymioty.
Rośliny trujące dla kota. Konwalia (Convallaria)
Ta wdzięczna, niewinna z pozoru roślinka, którą często wstawiamy do wazonów, bywa przyczyną zatruć zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Jej zjedzenie wywołuje wymioty, spadek ciśnienia krwi, dezorientację, śpiączkę, utratę świadomości, a nawet zgon.
Fot. Wojciech Kindlarski
Rośliny trujące dla kota. Kwiaty sztuczne
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kwiatach sztucznych i farbowanych. Rzadko myślimy o nich jako o przyczynie zatrucia, jednak mogą spowodować poważne zatrucia ze względu na zawarte w nich związki chemiczne.
Fot. Shutterstock