Jaka choinka? Jodła, świerk, a może...

Dziś w handlu pojawia się wiele roślin iglastych. Tańsze i szybciej rosnące gatunki są sprzedawane w grudniu jako cięte choinki, inne sadzi się w ogrodach od wiosny do jesieni. Te pierwsze zdobią nasze domy na święta, a potem są wyrzucane, te drugie występują w roli drzewek całorocznych. Które wybrać jako choinkę?

Świerk pospolity (Picea abies)

Najczęściej wykorzystywany w charakterze bożonarodzeniowego iglaka. Jego zalety to niska cena, dostępność i wspaniały zapach. Niestety, igły świerków są zmorą w mieszkaniu - drobne szpilki szybko zaczynają się osypywać, niekiedy tuż po przyniesieniu do domu. Dlatego świerki pospolite najlepiej kupować na plantacji. Ścinane tam, dosłownie, na pniu, a potem w domu jeszcze raz nieco przycięte i wstawione do stojaka z wodą mogą przetrwać nawet miesiąc!

CHOINKA . PRZYOZDOBIONY IGLAK FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA KT 12.1999 STR. 34-35 PUBLIKACJA PORADNIK DOMOWY NR 12 (172) - 12.2004 PUBLIKACJA CZTERY KATY NR SPECJALNY 2 / 2004 - SWIETA BOZEGO NARODZENIA - 12.2004Świerk pospolity. Fot. Paweł Słomczyński / AG

Świerk kłujący (Picea pungens)

Spośród wielu odmian tego gatunku największą popularnością cieszy się świerk zwany srebrnym. Jest trwalszy od świerka pospolitego (w pojemniku z wodą wytrwa kilka tygodni), ale droższy i, zgodnie z nazwą, silnie kłujący. Jeśli kupimy roślinę w doniczce, sprawdźmy, czy nie została wykopana z gruntu - korzenie takiego drzewko można bez problemu wyjąć z doniczki.

DRZEWA SWIERK CHOINKA  FOT. JACEK MARCZEWSKI  PUBLIKACJA CZTERY KATY NR SPECJALNY 2 / 2004 - SWIETA BOZEGO NARODZENIA - 12.2004Fot. Jacek Marczewski

ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEGO UZYCIA SZKOLKARZE  SWIERK KLUJACY PICEA PUNGENS ODMIANA ERICH FRAHM DRZEWO IGLASTE KOLOR SREBRZYSTY SREBRNY SINY NIEBIESKI  FOT. MAGDALENA TOMZYNSKA  PUBLIKACJA KWIETNIK NR 12 (108) - 12.2003 Świerk kłujący. Fot. Magdalena Tomżyńska

Świerk biały 'Conica'

Ma formę niemal idealnego stożka, cieszy się więc dużym powodzeniem. Często sadzony w ogrodach. Jego wadą jest podatność na przędziorki (pajęczaki te są najczęstszą przyczyną stopniowego ogałacania się i zamierania tych świerków). Jest gęsty i trudno powiesić na nim ozdoby - najlepiej udekorować go lekkimi lampkami.

Jodła pospolita (Abies alba)

Od świerka można ją odróżnić po płasko ułożonych igłach, które na spodzie mają dwa jasne paski. Zwykle foremna, ale jej gałęzie są rzadko ułożone, więc miewa"drapakowaty" pokrój. Droższa, lecz trwalsza od świerków - jej igły raczej nie opadają, lecz zasychają.

 

jodłaJodła pospolita. Fot. Shutterstock

Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)

Pochodzi z Azji, ale stała się łatwo dostępna dzięki uprawie na plantacjach - drzewka sprzedawane na święta pochodzą najczęściej z Danii, a w ostatnich latach także z Polski. Ma regularną koronę, jest wyjątkowo zgrabna i gęsta - chyba najbardziej efektowna w roli choinki. Wadą jest słabo wyczuwalny zapach i wysoka cena.

SWIETA BOZE NARODZENIE CHOINKOWE OZDOBY    FOT. RAFAL LIPSKI  PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 12 (170) - 12.2005  PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 12 (230) - 12 2010 + DODATEK SWIATECZNE DEKORACJEJodła kaukaska. Fot. Rafał Lipski

 

09.12.2004 - WARSZAWA  - OGROD BOTANICZNY - SWIERK  FOT. ALBERT ZAWADA / AGENCJA GAZETA Jodła kaukaska. Fot. Albert Zawada / AG

Jodła kalifornijska (Abies concolor)

Bardziej efektowna jest jodła kalifornijska - ma mnóstwo odmian, wiele z nich nadaje się do małych ogrodów. Wprawdzie raczej nie jest sprzedawana jako cięta choinka, ale w ogrodzie w odświętnej szacie wygląda doskonale.

Sosny (Pinus)

Ostatnio mają coraz więcej zwolenników dzięki "puchatemu" pokrojowi i trwałym igłom. Najczęściej sprzedawana jako choinka jest sosna pospolita; kosztuje mniej więcej tyle co świerk, ale często ma nieregularny pokrój. Gęściejsze i zgrabniejsze są inne gatunki i odmiany - te z kolei warto sadzić w ogrodach.

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis filifera)

Wbrew pozorom nazwa "cyprysik" nie jest zdrobnieniem od cyprysa - to odrębny rodzaj botaniczny. W Polsce można kupić kilkanaście jego odmian. Lubi żyzną, wilgotną ziemię, poza tym nie jest wymagający. Rosnący w ogrodzie krzew można przystroić na Boże Narodzenie - nie należy tylko wieszać na nim ciężkich ozdób.

UWAGA ! DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI    CYPRYSIK LAWSONA ' COLUMNARIS ' ( CHAMAECYPARIS LAWSONIANA ) - KRZEW IGLASTY , ZIMOZIELONY , POKROJ KOLUMNOWY  FOT. WIESLAW SZYDLO  PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (195) - 3 2011Cyprysik groszkowy.Fot. Wiesław Szydło

Jałowce (Juniperus)

Nie masz w ogrodzie żadnej choinki? Tę rolę może z powodzeniem odegrać jakikolwiek iglak, choćby jałowiec! Krzewy te znakomicie wyglądają zwłaszcza przystrojone malutkimi lampkami przeświecających przez ich gęste igiełki.

JALOWIEC POSPOLITY ( JUNIPERUS COMMUNIS ) ' GOLD CONE ' - ROSLINA IGLASTA , ZIMOZIELONA  FOT. AGNIESZKA WASZAK   PUBLIKACJA MAGNOLIA NR 12 (8) - 12 2012Jałowiec pospolity 'Gold Cone'. Fot. Agnieszka Waszak

30.07.2002 WARSZAWA - JALOWIEC FOT. JACEK MARCZEWSKI / AGENCJA GAZETAJałowiec pospolity Fot. Jacek Marczewski / AG

Araukaria (Araukaria)

Nie rośnie u nas w gruncie (przemarza), jest za to chętnie uprawiana w doniczkach. W roli choinki pokojowej występuje araukaria wyniosła (Araucaria excelsa). Najlepiej się czuje w chłodnych wnętrzach, a latem na zewnątrz, w półcieniu. Jeśli chcemy ją ubrać na święta, pamiętajmy, żeby używać tylko lekkich ozdób, by gałązki się nie zdeformowały.

Cyprys wielkoszyszkowy (Cupressus macrocarpa)

Znany z krajów śródziemnomorskich cyprys może przeżyć u nas jedynie pod dachem. Najczęściej sprzedawana jest odmiana o żółtozielonych igłach i bardzo przyjemnym cytrynowym zapachu. Doniczkowe cyprysy mają formę stożków lub małych drzewek z kulistą koroną. Żeby zachowały taki kształt, trzeba je przycinać. Podobnie jak araukarie lubią chłód i wilgotną ziemię.

11.09.2005 WARSZAWA  DLA MIESIECZNIKA KWIETNIK  CYPRYS CYPRYSIK  ROSLINA ROSLINY DONICZKA DONICZKI DONICZKOWA DONICZKOWE  FOT. LUKASZ ZANDECKI / AGENCJA GAZETA   PUBLIKACJA KWIETNIK NR 11 (131) - 11.2005Cyprys wielkoszyszkowy. Fot Łukasz Zandecki / AG

Więcej o: