Kwitną w zimie

Kwiaty w środku zimy. Czy to możliwe? Owszem, trzeba tylko wybrać rośliny najbardziej "niecierpliwe" - takie, które budzą się już przy niewielkim ociepleniu. Większość z nich to krzewy. Dodatkową atrakcja jest to, że kwitną na zupełnie nagich gałęziach - zanim jeszcze wypuszczą liście.

Orzechy czarnoksiężnika

Oczary, zwane też czarnoksięskimi orzechami, pochodzą z Ameryki Północnej. To krzewy wyjątkowe - zakwitają zimą, a niekiedy już późnĄ jesienią. Ich kwiaty przypominają wstążeczki; zależnie od odmiany są żółte, pomarańczowe, a czasem dwukolorowe.

UWAGA ! DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI    OCZAR POSREDNI CZERWONY ' DIANE ' - KRZEW , KWITNACY NA WIOSNE  FOT. MONIKA PAWLONKA  / ZWIAZEK SZKOLKARZY POLSKICH  PUBLIKACJA OGRODY NR 3 (143) - 3 2011OCZAR POŚREDNI (HAMAMELIS INTERMEDIA)
Fot. Monika Pawlonka

WIOSNA , OCZAR ( HAMAMELIS ) ' PALLIDA ' - KRZEW , KWIATY    FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA  PUBLIKACJA OGRODY NR 2 (130) - 2 2010OCZAR POŚREDNI (HAMAMELIS INTERMEDIA)Fot. Lilianna Sokołowska

 

Zimowa róża

Ciemiernik (Helleborus) jest niewysoką (do 70 cm) byliną występującą w cieplejszych rejonach Europy i Azji. Jego nazwa - Christmas rose, czyli róża Bożego Narodzenia, wzięła się stąd, że w Anglii roślina często kwitnie pod koniec grudnia, w okresie świąt. U nas ciemierniki zakwitają najczęściej w lutym albo wczesna wiosną, chyba że zima jest wyjątkowo łagodna. Zależnie od odmiany, mają kwiaty białe, różowe, purpurowe, zielonkawe, dwubarwne Ich ozdobą są także całoroczne ciemnozielone, skórzaste liście (podczas silnych mrozów brązowieją, ale potem roślina wypuszcza nowe).

CIEMIERNIK OGRODOWY ( HELLEBORUS HYBRIDUS ) ' DOUBLE QUEEN PURPLE ' - ROSLINA , KWIATY   FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA  PUBLIKACJA KWIETNIK NR 1 (205) - 1 2012CIEMIERNIK OGRODOWY (HELLEBORUS HYBRIDUS) 'DOUBLE QUEEN PURPLE '
Fot. Lilianna Sokołowska

Wilczy krzew

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) rośnie dziko w naszych lasach liściastych, ale w naturze jest bardzo rzadki (objęty ochroną). Krzew ten wyróżnia się urodą różowych kwiatów, pachnących podobnie jak hiacynty. W czasie łagodnych zim kwitnie już w lutym. Uwaga, roślina silnie trująca!

Pachnąca dama

Kalina wonna (Viburnum fragrans, inaczej V. farreri) jest krzewem dorastającym do 2 m wysokości. Jej kwiaty są nieduże, ale intensywnie pachnące, w pąkach różowe, a gdy się rozwiną - białe. Pąki pojawiają się już jesienią, a rozwijają czasami już w lutym (choć przeważnie w marcu). Na zachodzie Polski zdarza się nawet, że kwitną przez całą zimę.

06.01.2005 POWSIN  OGROD BOTANICZNY POLSKIEJ AKADEMII NAUK KRZEWY LISCIASTE KWIATY KRZEWY KWITNACE WCZESNA WIOSNA KALINA WONNA VIBURNUM FRAGRANS ROSLINY PACHNACE   FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETAKALINA WONNA (VIBURNUM FARRERI, V. FRAGRANS)
Fot. Paweł Słomczyński / AG

Kwiaty i owoce

Dereń jadalny (Cornus mas) nie rośnie u nas dziko, natomiast sadzi się go w parkach i ogrodach. Może osiągać ok. 6 m wysokości. Oprócz pachnących miodem żółtych kwiatów jego zaletą są dekoracyjne czerwone owoce, z których robi się dżemy i słynną nalewkę - dereniówkę.

ROSLINY DEREN JADALNY CORNUS MAS KWIATY  FOT. WOJCIECH KINDLARSKI   PUBLIKACJA KWIETNIK NR 2 (146) - 2 2007DEREŃ JADALNY (CORNUS MAS)
Fot. Wojciech Kindlarski

Egzotyczne perfumy

Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) jest rzadko spotykanym krzewem o niedużych, złocistych kwiatach i dekoracyjnych, przewieszających się pędach, które po kwitnieniu pokrywają się dekoracyjnymi trójlistkowymi liśćmi.  Dorasta do 1,5 m wysokości, a jeśli jest prowadzony przy podporach - nawet do 3 m. Wymaga zabezpieczania na zimę (nie jest to konieczne jedynie w cieplejszych rejonach Polski, głównie na zachodzie).