Przebudowujemy teren, który jest własnością wspólnoty mieszkaniowej. Mieszkańcy potrzebują maksimum wygody przy niewielkim nakładzie pieniędzy i pracy. Miejsce znajduje się przy kamienicy w Poznaniu. Słońce zagląda tu rano i po południu. Przestrzeń (10×15 m) należy do ośmiu rodzin. Pośrodku ogródka rośnie wielki orzech. Całość otacza siatka. Potrzebny jest duży śmietnik.
Wszystkie zmiany podporządkowano obecności wielkiego orzecha włoskiego w centrum ogrodu. Przestrzeń podzielona jest na trzy strefy - taras przed domem, placyk z letnią kuchnią (A), gdzie nawierzchnie umocniono zielonym rastrem, i murawę pod drzewem. Uporządkowano je na sposób geometryczny, budując ścieżkę (B) z płyt i murki na granicy rabat. Śmietnik został ukryty za ciętym żywopłotem z cisów. Na ogrodzenie puszczono kilka gatunków pnączy. Na tarasie rośliny sadzone są w dużych, murowanych donicach mających połączenie z gruntem.
Rys. Grażyna Rodziewicz
ROŚLINY W PROJEKCIE
1. sumak octowiec
2. bez lilak
3. bukszpan
4. strzyżony żywopłot z cisa (wys. ok .1,5m)
5. tawuła van Houtte?a
6. swobodny żywopłot z cisów
7. leszczyna turecka
8. hortensja bukietowa (rozpięta na poziomych deskach ogrodzenia)
9. paprocie i rośliny cebulowe
10. pięciorniki krzewiaste
11. wierzba mandżurska
Ten pomysł wymaga trochę większych nakładów i ogrodniczych starań. Zaprojektowano tu wgłębnik o żwirowej nawierzchni zaopatrzonej w drenaż, który otoczono kwitnącymi krzewami i bylinami. To miejsce na spotkania lub rekreację z małymi dziećmi. Jeden murek, na którym można przysiąść (A), wyznacza granice placyka, drugi (B) odgradza rabaty z krzewów na końcu ogrodu. Przestrzeń pod wielkim orzechem pozostaje trawiasta i swobodna. Na drzewie można powiesić huśtawkę, w cieniu rozstawiać stół do ping-ponga, a w słonecznym miejscu wzdłuż ogrodzenia - suszarkę do bielizny (C). Altankę śmietnikową zasłonią grupy krzewów i pnącze (przywarka japońska). Pnącza pokryją też ogrodzenie. Krzewy i małe drzewka rosną w murowanych pojemnikach ustawionych bliżej budynku.
Rys. Grażyna Rodziewicz
ROŚLINY W PROJEKCIE
1. forsycja "Maluch"
2. bez Meyera
3. bez lilak
4. hortensja bukietowa (w odmianach)
5. hortensja ogrodowa
6. bez czarny
7. wiśnia
8. kalina lub forsycja
9. pięciornik krzewiasty
10. sumak octowiec (w donicy)
11. byliny (bergenia, hosty, liliowce, geranium, rośliny cebulowe)
12. cisy
13. jaśminowiec
14. byliny do cienia (paprocie, zawilce, naparstnice, barwinek)