Gwiazda betlejemska w czterech stylach

Kompozycje w stylu eleganckim, klasycznym, vintage, nowoczesnym i glamour przygotowali wybitni floryści, reprezentanci szkół florystycznych w Polsce.

Gwiazdka u Tiffany'ego

Inspiracją do stworzenia tej aranżacji był film "Śniadanie u Tiffane`ego". Autorki prac przygotowały aranżacje pełne blasku, elegancji, ale zarazem klasyki i prostoty. W aranżacji dominowały lekko zielone, wpadające delikatnie w biały kolor poinsecje połączone ze srebrnymi i zielonymi bombkami. Delikatne i subtelne naczynia w srebrno-białej kolorystyce oraz smukłe, białe świece dodały aranżacjom elegancji, która była głównym nurtem projektu.

Autorkom pracy zależało, żeby połączyć ponadczasowość z klasyką, podkreślając urok i naturalność rośliny, nie burząc przy tym jej piękna. Florystki odważnie połączyły poinsecje z goździkami, eustomą oraz zielonymi igłami sosny.Naczynia wykończono delikatnymi i subtelnymi wstążeczkami, które podkreśliły ich wytworność.

Niezwykłą aranżację w stylu eleganckim wykonały absolwentki Szkoły Florystycznej: Katarzyna Lerska, Aneta Opolska, Anita Dołowa oraz Agnieszka Pieścik-Jek. Koordynatorem prac była założycielka szkoły, międzynarodowa Mistrzyni florystyki- Małgorzata Niska.

GWIEZDNE METAMORFOZY, czyli leśna odsłona poinsecji

Styl vintage to łączenie przeciwieństw, stąd pomysł na wprowadzenie w nowoczesne wnętrze rustykalnych, bardzo naturalnych elementów. Jest to styl, w którym można zaskakiwać, a nawet szokować nietypowymi zestawieniami. Element zaskoczenia przejawiał się w kompozycjach, których "leśny" charakter zestawiono z bardzo prostymi i minimalistycznymi liniami mebli.

Główną rolę we wszystkich pracach grała różowa i morelowa gwiazda betlejemska, którą przeobrażono poprzez wprowadzenie kawałków drewna, pędów sosny i cisa z owocami w czerwonych osnówkach. Już samą osłonkę, w której zaaranżowano główną kompozycję, wykonano ze starych, lekko szarych desek. Stworzono tym samym wyraźny kontrast między chropowatą strukturą deski a lekkim połyskiem mebli.

Pokazanie poinsecji jako najważniejszego elementu przyświecało autorkom przy tworzeniu rustykalnych choinek. W tym przypadku cięte kwiaty poinsecji zestawiono z pomalowanymi na szaro pędami derenia, ciętymi pędami ostrokrzewu z wyraźnie połyskującymi czerwonymi owocami i ciętymi pędami sosny czarnej.

Kompozycję w stylu vintage z przewagą naturalnych elementów, między innymi kory drzew i drewna zaaranżowały dr hab. Ewa Skutnik, dr Julita Rabiza-Świder i Mistrzyni florystyki Sylwia Bednarek, wykładowczynie Podyplomowych Studiów Florystyka - Sztuka Układania Kwiatów.

Klasyka wśród gwiazd

Autorka aranżacji zdecydowała się na czerwono-zieloną kolorystykę, wpisującą się w tradycję świąt Bożego Narodzenia. Wnętrze zostało udekorowane licznymi kompozycjami, które podkreśliły jego wyjątkowy charakter. Florystka zestawiła małe kompozycje z dużymi formami. Główną dekorację stołu stanowiły małe kompozycje czerwonych poinsecji, goździka bordo, hortensji zielono różowej, owoców dzikiej róży oraz ligustra w połączeniu ze świecami i bombkami. Obok stołu ustawiono choinki w czerwonych i srebrnych osłonkach, które zostały stworzone techniką girlandową z kawałków żywotnika oraz jodły szlachetnej nobilis. Choinki zostały oklejone owocami ligustra, listkami starca popielnego, kawałkami gipsówki oraz ozdobione szyszkami i bombkami.

Chcąc nadać całej aranżacji nieco humorystyczny akcent, florystka wstawiła poinsecje do czerwonych osłonek, które udekorowała czerwonymi wstążeczkami, bombkami, małymi ptaszkami i dekoracyjnymi domkami.

Gwiazda Betlejemska

Placówka Art&Decor postanowiła zmierzyć się ze stylem klasycznym, wykorzystując w aranżacji czerwone poinsecje, rajskie jabłka, dzikie pędy i owoce. W aranżacji dominowały czerwienie, brązy i zielenie. Autorką prac była Mistrzyni florystyki Agnieszka Nożewska, która na co dzień jest wykładowcą w Szkole Art&Decor.

Czar po horyzont

Ideą przewodnią stylizacji było ukazanie luksusowego wizerunku gwiazdy betlejemskiej. Podstawowymi barwami był fiolet, biel, srebro i czerń. Do aranżacji użyto parafinowych mis ustawionych na srebrnych wazonach, w których pyszniły się poinsecje. Jako element dekoracyjny dodano szarfy z igieł jodły koreańskiej, szklane oraz brokatowane zawieszki z umieszczonymi ciętymi kwiatami poinsecji w kolorze żółtym oraz pęczkami igieł sosny. Tak powstała oszczędna, elegancka stylizacja. Pokazano także dekorację w formie wolnostojącej ramy z poinsecją o marmurkowych przykwiatkach, liśćmi fatsji, filodendrona i palmy. Roślina została umieszczona w szklanych tubach wypełnionych szyszkami wejmutki oraz srebrnych szarfach. Całość dopełniały amarantowe patery, kryształy odbijające światło świec oraz misy parafinowe z misternymi konstrukcjami z trawy, eszewerią, storczykiem i pędami rypsalisa - które stanowiły doskonałe tło dla głównej bohaterki - poinsecji.

Szkoła "Kwitnące Horyzonty", promująca florystykę w Opolu, zaaranżowała poinsecje w stylu glamour, zestawiając je z białymi dekoracjami. W pracy dominowały elementy czerni i fioletu. Autorkami prac były Mistrzynie florystyki Magdalena Birula - Białynicka, dyrektor artystyczny placówki, Monika Bębenek, dyrektor szkoły oraz Marcin Duda, manager opolskiej hurtowni Prestige-Kwiaty.

Gwiazda w nowoczesnej odsłonie

Inspiracją dla nowoczesnego stylu była myśl "mniej znaczy więcej", czyli prostota i minimalizm. Specyfiką aranżacji było zastosowanie ciętej gwiazdy betlejemskiej, która podkreśliła nowoczesny charakter wnętrza. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu roślina zachowała piękny, świeży wygląd.

W kompozycjach widać zabawę klasycznym kształtem, nietuzinkowe zestawienie materiałów roślinnych i nieroślinnych oraz wykorzystanie ciekawych technik. Wszystkie materiały, na tle których podkreślono wyjątkowość poinsecji, zostały wykonane własnoręcznie z drutu palonego oraz czarnych patyczków. W aranżacji dominują różnokolorowe poinsecje zestawione z różnymi kwiatami, które ocieplają pomieszczenie a jednocześnie przełamują klasyczne barwy Bożego Narodzenia. To sprawia, że te wyjątkowe dekoracje mogą zdobić wnętrza nie tylko w trakcie świąt, ale również idealnie wpiszą się w charakter innych uroczystości w okresie zimowym: wesel, imienin czy chrzcin.

Aranżacje w stylu nowoczesnym przygotowały mistrzynie florystyki, wykładowczynie Polskiej Szkoły Florystycznej - Katarzyna Cepa i Katarzyna Kluba, pod czujnym okiem założycielki szkoły Małgorzaty Bukalskiej.

Więcej o: