Zwiastuny wiosny

Astronomiczna wiosna wkroczyła do Europy. Warto wybrać się na spacer i poszukać jej w trawie.

Cztery pory roku

My mieszkańcy, klimatu umiarkowanego mamy olbrzymie szczęście, że w ciągu  roku występują u nas wyraźne zmiany temperatury i wilgotności, które wyznaczają pory roku. Szata roślinna - w tych czterech odsłonach cieszy nasze oko coraz to nowszym zestawem barw. Na  przedwiośniu rozpoczyna swoje kwitnienie leszczyna i dereń jadalny.

Dereń jadalny (Cornus mas)Fot. Wikimedia commons

Ziarnopłon wiosenny

W lasach i zaroślach pojawia się pierwsza zieleń. Nikomu nie trzeba przedstawiać śnieżyczki  przebiśniegu, zawilca gajowego czy ziarnopłonu wiosennego. Ten ostatni, służył jako lek przeciw szkorbutowi, gdyż zawiera duże ilości witaminy C. Spożywano jego pączki kwiatowe zaprawione octem.

Galanthus nivalisFot. Wikimedia commons

Gwiazdnica pospolita i podbiał

Podczas wycieczek spotkać możemy gwiazdnicę pospolitą i starca zwyczajnego - Nie są może zbyt efektowne, ale są najprawdziwszymi zwiastunami wiosny. W słoneczny dzień  podbiał pospolity otworzy dla nas swoje kwiatostany. Kojarzony głównie z pastylkami na kaszel, stosowany jest do pielęgnacji skóry. Podobne zastosowanie ma  gwiazdnica pospolita, spotkana na polach i na nieużytkach. Jej pojawienie się świadczy o dużej żyzności gleby,  przede wszystkim o dużej zawartości w niej azotu.

Fot. Shutterstock/Ann Louise Hagevi

Zawilec gajowy

Wczesną wiosną, w pierwszej kolejności budzą się rośliny runa leśnego. Właśnie teraz, ale tylko przez moment,  możemy zauważyć  biało-zielone kobierce zawilca gajowego. Jak tylko  na drzewach rozwiną się liście to kwiaty przekwitną.

Zawilec gajowyFot. Wikimedia commons

Mokrzycznik i knieć błotna

Niebieskawozielonymi liśćmi mokrzycznika baldaszkowego możemy cieszyć się od wczesnej wiosny aż do lata. Znaleźć go można na stanowiskach suchych  i wapiennych. Jeśli zapuścimy się na bagniste łąki spotkamy tam knieć błotną. Jest jak znak ostrzegawczy - jej żółte kwiaty, zdają się krzyczeć "jestem trująca".

knieć błotnaFot. Shutterstock/Olga Kovalenko

Pierwiosnki - lekarski i wyniosły

Na spacerze możemy też spotkać starych znajomych - pierwiosnki. Ich  nazwa, zarówno polska jak i łacińska  jednoznacznie wskazuje porę kwitnienia. Oba pierwiosnki mają żółte kwiaty, odróżnić je można po zapachu, a raczej po jego braku. Pachnące będą należały do pierwiosnka lekarskiego, który według legendy powstał z kluczy, które spadły świętemu Piotrowi z nieba.

Na zdjęciu powyżej: Pierwiosnek lekarski

Pierwiosnki wyniosłyFot. Wikimedia commons

Na zdjęciu powyżej: Pierwiosnek wyniosły

Jasnota purpurowa i kopytnik

Kwitnąca w marcu jasnota purpurowa łudząco przypomina pokrzywę, to co je różni to między innymi termin i kolor kwitnienia. Roślina ta też nie ma  parzących włosków i jest wskaźnikiem, który informuje nas o wysokiej żyzności gleby. Kopytnik pospolity - to leśne kłącze pełzające jest coraz częstszym gościem w naszych ogrodach. W marcu kwietnie, wydając na szczycie pędu pojedyncze, niepozorne kwiaty.

KOPYTNIK POSPOLITY ASARUM EUROPAEUM  FOT. MICHAL WOLNIAK  DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI  PUBLIKACJA LADNY DOM NR 10 (60) - 10.2003 PUBLIKACJA KWIETNIK NR 6 (126) - 6.2005 PUBLIKACJA OGRODY NUMER SPECJALNY 1/2006 - TRAWNIK PIEKNY I ZADBANY - 5.2006  PUBLIKACJA OGRODY NR 12 (140) - 12 2010 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA LADNY DOM NR 10 (60) KWIETNIK NR 6 (126) - CZASOPISMA PUBLIKACJA OGRODY NUMER SPECJALNY 1/2006 - TRAWNIK PIEKNY I ZADBANY -  CZASOPISMAFot. Michał Wolniak

Zobacz także...

Więcej o: