My mieszkańcy, klimatu umiarkowanego mamy olbrzymie szczęście, że w ciągu roku występują u nas wyraźne zmiany temperatury i wilgotności, które wyznaczają pory roku. Szata roślinna - w tych czterech odsłonach cieszy nasze oko coraz to nowszym zestawem barw. Na przedwiośniu rozpoczyna swoje kwitnienie leszczyna i dereń jadalny.
Fot. Wikimedia commons
W lasach i zaroślach pojawia się pierwsza zieleń. Nikomu nie trzeba przedstawiać śnieżyczki przebiśniegu, zawilca gajowego czy ziarnopłonu wiosennego. Ten ostatni, służył jako lek przeciw szkorbutowi, gdyż zawiera duże ilości witaminy C. Spożywano jego pączki kwiatowe zaprawione octem.
Fot. Wikimedia commons
Podczas wycieczek spotkać możemy gwiazdnicę pospolitą i starca zwyczajnego - Nie są może zbyt efektowne, ale są najprawdziwszymi zwiastunami wiosny. W słoneczny dzień podbiał pospolity otworzy dla nas swoje kwiatostany. Kojarzony głównie z pastylkami na kaszel, stosowany jest do pielęgnacji skóry. Podobne zastosowanie ma gwiazdnica pospolita, spotkana na polach i na nieużytkach. Jej pojawienie się świadczy o dużej żyzności gleby, przede wszystkim o dużej zawartości w niej azotu.
Fot. Shutterstock/Ann Louise Hagevi
Wczesną wiosną, w pierwszej kolejności budzą się rośliny runa leśnego. Właśnie teraz, ale tylko przez moment, możemy zauważyć biało-zielone kobierce zawilca gajowego. Jak tylko na drzewach rozwiną się liście to kwiaty przekwitną.
Fot. Wikimedia commons
Niebieskawozielonymi liśćmi mokrzycznika baldaszkowego możemy cieszyć się od wczesnej wiosny aż do lata. Znaleźć go można na stanowiskach suchych i wapiennych. Jeśli zapuścimy się na bagniste łąki spotkamy tam knieć błotną. Jest jak znak ostrzegawczy - jej żółte kwiaty, zdają się krzyczeć "jestem trująca".
Fot. Shutterstock/Olga Kovalenko
Na spacerze możemy też spotkać starych znajomych - pierwiosnki. Ich nazwa, zarówno polska jak i łacińska jednoznacznie wskazuje porę kwitnienia. Oba pierwiosnki mają żółte kwiaty, odróżnić je można po zapachu, a raczej po jego braku. Pachnące będą należały do pierwiosnka lekarskiego, który według legendy powstał z kluczy, które spadły świętemu Piotrowi z nieba.
Na zdjęciu powyżej: Pierwiosnek lekarski
Fot. Wikimedia commons
Na zdjęciu powyżej: Pierwiosnek wyniosły
Kwitnąca w marcu jasnota purpurowa łudząco przypomina pokrzywę, to co je różni to między innymi termin i kolor kwitnienia. Roślina ta też nie ma parzących włosków i jest wskaźnikiem, który informuje nas o wysokiej żyzności gleby. Kopytnik pospolity - to leśne kłącze pełzające jest coraz częstszym gościem w naszych ogrodach. W marcu kwietnie, wydając na szczycie pędu pojedyncze, niepozorne kwiaty.
Fot. Michał Wolniak