Przepis na domek dla owadów

Aby zostać przyjacielem pszczołowatych wystarczy kierować się pięcioma zasadami, jedną z nich jest pomoc w osiedlaniu się owadów w naszych ogrodach. Oto cztery proste przepisy na domek dla owadów.

Domki dla owadów

Domki budujemy i stawiamy zwłaszcza na wiosnę kiedy owady składają jaja. Latem domki umożliwiają owadom nocleg i schronienie. Z kolei jesienią owady mogą w nich przezimować.Warto pamiętać, że owady także potrzebują miejsca gdzie się skryją przed deszczem, mrozem oraz drapieżnikami. Dawniej znajdowały schronienia m.in. w słomianych strzechach, zakamarkach między cegłami lub belkami, piwnicach czy strychach. Obecnie betonowa zabudowa bardzo to ogranicza. Dlatego też wiele z nich ginie. Pamiętajmy jednak, że możemy im w naprawdę prosty sposób pomóc. Gdzie postawić domki dla pszczół? Miejsce osłonięte od deszczu i wiatru  zaciszna i słoneczna przestrzeń po południowej lub południowo - wschodniej stronie domu pod dachem, szeroką rynną, we wnętrzu altany, pod wiatą, między drzewami w sadzie.Niezbędne materiały do budowy domku. Wystarczy kilka deseczek, rurek bambusowych i odrobina czasu. Przydatne mogą być także: trzcina, rurki bambusa, puste, rurkowate łodygi np. malina, forsycja czy czarny bez), suche drewno i drewniane deseczki, sucha słoma, mech, trawa.

pomagamypszczolom.plFot. pomagamypszczolom.pl

Na zdjęciu powyżej: Trzy pomysły na domek dla owadów

Pamiętajmy, żeby domek ustawić w miejscu osłoniętym od deszczu i wiatru. Południowa lub południowo-wschodnia strona domu pod dachem, szeroką rynną, we wnętrzu altany, pod wiatą, między drzewami w sadzie. to doskonały wybór.

Prosty domek dla owadów

Niezbędne materiały do budowy domku

Wystarczy kilka deseczek, rurek bambusowych i odrobina czasu. Przydatne mogą być także: trzcina, rurki bambusa, puste, rurkowate łodygi np. malina, forsycja czy czarny bez), suche drewno i drewniane deseczki, sucha słoma, mech, trawa.

Materiały:

Puste w środku łodygi roślin np. forsycji lub czarnego bzu

Dwie drewniane deseczki (sklejka o grubości 3 mm) o wymiarach 12 x25 cm

Listewka o kwadratowym przekroju długości 25 cm i o boku 2,5 cm

Rolka powlekanego drutu

6 gwoździ o długości 2 cm

Narzędzia: młotek, obcęgi, wiertarka, sekator ogrodniczy

Fot. pomagamypszczolom.pl

Wykonanie:

Daszek gniazda:

W deseczkach nawiercić dwa otwory w odległości 5-6 cm od brzegu 
dłuższego boku i 5 cm od brzegu krótszego boku

Przyłożyć deseczkę do listewki, aby nie wystawała poza jej krawędź, wbić 3 gwoździe mniej więcej w równej odległości od siebie

Drugą deseczkę przyłożyć do listewki, by tworzyła kąt prosty z pierwszą deseczką i się z nią stykała, przybić kolejnymi 3 gwoźdźmi.

Fot. pomagamypszczolom.pl

Środek gniazda

Przytnij łodygi w równych długościach ok. 25 cm

Zwiąż je drutem w pęczek

Przez dwa otworki w jednej z deseczek daszku przeciągamy 2 przycięte na długość 25-30 cm kawałki drutu, pod daszek podkładamy pęczek łodyg i mocujemy, przeciągając drut przez dwa pozostałe otwory

Gniazdo mocujemy np. pod gałęziom ulubionego drzewa owocowego lub pod daszkiem budynku na ścianie o południowej lub południowo- wschodniej wystawie. Taki domek umieszczamy albo w trawie pod dużym drzewem, pod krzewami lub na drzewie, pamiętając by nie znajdował się częściowo w cieniu.

Domek dla owadów z łubianki

Niezbędne materiały do budowy domku

Puste w środku łodygi roślin np. forsycji lub czarnego bzu

Łubianka

Pieńki

Narzędzia:  obcęgi, sekator ogrodniczy, piła

fot. pomagamypszczola.plFot. pomagamypszczolom.pl

Wykonanie:

Łubianka  posłuży nam za stelaż na bazie którego wykonamy domek. Peńki przycinamy tak by zmieściły się do naszego pojemnika, w którym po odpowiednim docięciu umieszczamy. Pozostałą wolną przestrzeń w łubiance  wypełniamy przyciętymi pustymi łodygami roślin.

Domek z wyściółką

Niezbędne materiały do budowy domku

Dwie drewniane, kwadratowe deseczki (sklejka grubości 3 mm) o boku 20 cm i 4 prostokątne o bokach 20 cmx8 cm. Listewka o przekroju kwadratowym 2cm x 2cm, długości 100 cm.

Wyściółka: stare ptasie gniazdo opuszczone po lęgu lub kłąb suchej trawy, jeszcze lepiej jak znajdziemy stare gniazdo myszy, wtedy należy wyjąć z niego suchą wyściółkę

Gwoździe o długości 2 cm.

Narzędzia: Młotek, piłka do drewna, wiertarka.

domek dla owadówFot. pomagamypszczolom.pl

Wykonanie

W jednej z długich deseczek wywiercić na środku otwór o średnicy 1,5 cm. Do kwadratowej deseczki, za pomocą odpowiednio przyciętych listewek, przymocować boki, w tym jeden z wywierconym otworem. W środku gniazda umieścić wyściółkę i całość nakryć drugą kwadratową deseczką. Można ją na stałe przybić 2 gwoździami lub tylko prowizorycznie by można było pod koniec sezonu, kiedy rodzina zaniknie, do niego zajrzeć. Taki domek umieszczamy albo w trawie pod dużym drzewem, pod krzewami lub na drzewie, pamiętając by nie znajdował się częściowo w cieniu.

Domek z pnia

Niezbędne materiały do budowy domku

Puste w środku łodygi roślin np. forsycji lub czarnego bzu

Dwie drewniane deseczki (sklejka o grubości 3 mm) o wymiarach 12 x25 cm

Listewka o kwadratowym przekroju długości 25 cm i o boku 2,5 cm

6 gwoździ o długości 2 cm

Pień

Narzędzia: młotek, obcęgi, wiertarka, sekator ogrodniczy

domek dla owadówFot. pomagamypszczola.pl

Wykonanie:

Tniemy pień w taki sposób, by można było zbić daszek z dwóch desek. Wiercimy otwory w pniu w różnych kierunkach. Ważne jest to, żeby podczas deszczu gniazda nie zamokły. Zbijamy daszek, łączymy z pniem. a w pozostałą przestrzeń pomiędzy daszkiem, a pniem wypełniamy pustymi łodygami roślin np. czarnego bzu

Więcej o: