Nowe odmiany kwiatów na balkon

Zbliża się sezon - niedługo posadzimy na balkonach i tarasach pierwsze kwiaty. Oto kilka odmian, które w maju ubiegłego roku producenci zaprezentowali na brytyjskim Chelsea Flower Show - największej europejskiej wystawie ogrodniczej.

Pelargonie (Pelargonium)

Pelargonie to jedne z najbardziej wytrzymałych roślin balkonowych. Najlepiej rosną w miejscach słonecznych, regularnie nawożone i podlewane (choć krótkotrwałe przesuszenie im nie szkodzi). Ich odmian jest mnóstwo. Na zdjęciu pelargonia angielska 'Harbour Lights' o płatkach w dwóch odcieniach koloru łososiowego.

PelargonieFot. Anna Landowska

Diascja (Diascia) i nemezja (Nemesia)

Obie są roślinami wieloletnimi, które można przechować zimą w chłodnym miejscu. Kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni, tworząc wielkie, gęste kule. Wyróżniają się ciekawą, żywą paletą barw. Nie są zjadane przez ślimaki. Kwiaty nemezji dodatkowo przyjemnie pachną, wabiąc motyle i inne owady zapylające. Na zdjęciu stoisko z nowymi odmianami diascji  i nemezji na wystawie Chelsea Flower Show w Londynie.

Fot. Anna Landowska

Begonie bulwiaste (łac. Begonia x tuberhybrida, syn. Begonia tuberosa).

To doskonałe rośliny do skrzynek i pojemników. Mają duże efektowne kwiaty o różnych barwach i kształtach. Są mało wymagające. Najlepiej rosną w półcieniu, w zacisznych miejscach (na silnym słońcu liście mogą ulec poparzeniu), w żyznej, stale wilgotnej ziemi. Nie lubią podlewania zimną wodą. Begonie bulwiaste kwitną bardzo długo, bo od czerwca do września lub października. Są wieloletnie, ale w Polsce nie przezimują na zewnątrz. Ich bulwy można przechować w chłodnym (3-10 st. C) pomieszczeniu.

Na zdjęciu powyżej: Begonia 'Party Dress'

Ciekawe zestawienie begonii zFot. Anna Landowska

Hiacynty i pierwiosnki

Hiacynty zwykle uprawia się w ogrodach, ale mogą być także doskonałą wczesnowiosenną ozdobą doniczek i skrzynek. W tym celu jesienią ich cebule należy posadzić w pojemniku zabezpieczonym przed mrozem. Można też wysadzić do skrzynek i donic hiacynty kupione w kwiaciarni. Trzecia możliwość to wysiewanie nasion, ale otrzymane z nich rośliny zakwitają dopiero po wielu latach. Mogą rosnąć w słońcu lub półcieniu. Rhapsody in Blue - kolekcja hiacyntów w odcieniach błękitu (na zdjęciu powyżej). Inną wiosenną ozdobą pojemników mogą być pierwiosnki (na zdjęciu poniżej).

PierwiosnkiFot. Anna Landowska

Fuksje (Fuchsia)

Fuksja, dawniej nazywana u nas ułanką, jest u nas popularna od lat. Ma lekko zwisające pędy i dzwoneczkowate kwiaty w różnych odcieniach różu, czerwieni i fioletu. Jej odmiany charakteryzują się wielką rozmaitością kształtów i barw. Lubi żyzną ziemię i półcień. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna - po przesuszeniu podłoża roślina więdnie, a potem zamiera. Nieodpowiednio pielęgnowane fuksje są atakowane przez przędziorki, mszyce czy mączliki. Na balkon wysadzamy ją, gdy minie niebezpieczeństwo wystąpienia ostatnich przymrozków, czyli w drugiej połowie maja. Fuksja 'Schneewitcher'

Fuksja 'Electric Lights'Fot. Anna Landowska

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.