20 pomysłów jak zaoszczędzić w ogrodzie

Masz ogródek, ale nie koniecznie chcesz wydać na niego fortunę? Mamy dla Ciebie aż 20 pomysłów na to jak wykorzystać niepotrzebne rzeczy w ogrodzie.

Oznaczanie grządek - torebki po nasionach i kamyki

Zakładanie warzywnika to tysiące wysianych nasionek. Jeśli nie lubimy niespodzianek i chcielibyśmy wiedzieć co gdzie wyrośnie, warto oznaczyć grządki. Najprościej jest przymocować opakowanie po nasionach do patyczka i wbić w ziemię.

Kamienie (otoczaki) do oznaczania grządekFot. diyncrafts.com

Dla bardziej kreatywnych polecamy wersje z kamyczkami. Do ozdabiania ich możemy zaprosić nasze dzieci.

Jak oznaczyć zioła?

Jeśli zakładasz po raz pierwszy ogródek ziołowy na balkonie to warto nazwać rośliny które w nim posadzisz, by móc szybko z nich skorzystać  podczas gotowania. Do takiego znakowania idealne są  minitabliczki pokryte czarną farbą po której z łatwością możemy zwykłą kredą pisać. Można je dostać w sklepach ogrodniczych. Są wielokrotnego użycia i będzie ja można wykorzystać w przyszłym sezonie.

Znaczniki do ogródka ziółwegoFot. Twishart/Instagram

Zaoszczędzić na wodzie

W końcu możemy używać myjki na balkonie i zaoszczędzić wiele wody. Kompaktowa myjka wysokociśnieniowe pozwalają na pracę bez wysiłku zaraz po wyjęciu z pudełka! Cały osprzęt do myjki ma swoje miejsce na obudowie, dzięki czemu jest zawsze pod ręką. Ergonomiczna budowa urządzenia pozwala na jego łatwe przechowywanie nawet na małej powierzchni. Jest niewielkich rozmiarów i waży zaledwie kilka kg. Wodę do urządzenia możemy doprowadzić z kranu lub bezpośrednio ze zbiornika na deszczówkę.

Fot. Flickr/ Bill McNeese

Wiele wody można oszczędzić instalując samodzielnie automatyczny system nawadnia.

Rozsada - sprawdzone sposoby

By zwiększyć wydajność plonu, przed posianiem nasion namaczaj je w ciepłej wodzie przez 24 godziny. To sprawi, że więcej z nich się przyjmie.

Po posianiu wszystkie rośliny są podobne. Jeśli nie jesteś doświadczonym ogrodnikiem - oznacz swoją rozsadę, żebyś mógł w odpowiednim momencie przesadzić ją do ogrodu lub na balkon.

Pojemniki na sadzonki - recycling

Po wizycie w sklepie ogrodniczym, że zakup specjalnych doniczek na rozsadę to po prostu strata pieniędzy. Plastikowe doniczki możemy spokojnie zastąpić różnego rodzaju wytłaczankami czy nawet pojemnikami po jogurcie. Takie rozsadniki z odzysku posłużą nam wiele lat.

Kawa i pieluchy - pomoc dla gleby

Jeśli jesteś kawoszem Twoje rośliny Ci podziękują. Nie wyrzucaj fusów po kawie do śmietnika tylko wsypuj je za każdym razem do doniczki z roślinami. W taki sposób pozbędziesz się szkodników a Twoje rośliny będą zdrowe.

Pieluchy w doniczce pomagają utrzymać wilgoć na dłużej.Fot. smartschoolhouse.com

To nie żart. Jeśli na dnie doniczki umieścisz pieluchę to będziesz mógł rzadziej podlewać swojej rośliny. Taka pieluszka potrafi zaabsorbować na prawdę dużo wody. Dodatkowo zabezpieczy Cię przed przelaniem.

Sznurki do pomidorów i konewka - recycling

Po pierwsze: Nie wyrzucaj! By podwiązać pomidory wystarczy pociąć stary podkoszulek na drobne paseczki. By natomiast uzyskać wygodną i funkcjonalną konewkę trzeba zdobyć pojemnik po mleku, wodzie lub soku... By móc równomiernie podlewać kwiaty nie zapomnijcie w korku zrobić kilka dziurek.

Need a watering can? Try this quick trick! #GardeningTip #gardening #jug #wateringcan #garden #flowers

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @flowerhutindy 27 Sty, 2015 o 6:08 PST

Konserwacja narzędzi i przechowywanie nasion

Mamy dla was prosty i genialny pomysł na prawidłową pielęgnację narzędzi ogrodowych. Po cięciu gałęzi czy plewieniu grządki należało by wyczyścić narzędzia. Wystarczy, że wbijecie je parę razy w doniczkę wypełnioną piaskiem a wszystkie nieczystości same się usuną.

Etykietki nasionFot. thecrastco/Instagram

Jeśli przeliczyłeś się z ilością nasion to nie musisz iż wyrzucać. Możesz wkleić je do starego albumu i oznaczyć miesiąc w którym powinny być posiane w przyszłym roku.

Sposób na ślimaki

Pojedyncze rośliny można chronić przed ślimakami poprzez umieszczanie wokół nich przeszkód, przez które ślimaki nie będą umiały się przedostać. Można je obsypać np. trocinami, korą, igłami sosnowymi, utłuczonymi drobno skorupkami jaj, żwirem

Sposób na ślimaki. GrejfrutFot. Paweł Słomczyński

Na ziemi można też położyć połówkę wydrążonego grejpfruta. Skórka to dla nielubianych mięczaków przysmak. Przynęty należy wykładać wieczorem, a rano zwabione ślimaki zbierać i wynosić daleko od ogrodu.

Doniczki - w czym posadzić rośliny

Odpowiedź jest prosta. We wszystkim. Pomysł na niezwykłe doniczki. W pełni naturalne i zaskakujące.

Is that a #succulent bed, we see??

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika The OG Tea Company (@ogtea) 23 Kwi, 2015 o 3:25 PDT

Grządki i obrzeża z papieru toaletowego i butelek po winie

Aby stworzyć warzywnik musimy wyznaczyć grządki. Powinny być równe i znajdować się w co najmniej 25 cm odległości od siebie. Pomocny w wyznaczeniu ich może okazać się papier toaletowy. Nie będzie szpecił grządek bo szybko się rozłoży.

Rabaty wykończone butelkamiFot. ogteao/Instagram

Oryginalnym pomysłem na brzegi rabat, skalniaków czy trawnika będą butelki po piwie czy winie. Wystarczy wkopać je w ziemie tak by wystawały tylko ich dna.

Więcej o: