Taras (o powierzchni 118 m2) służy mieszkańcom najwyższego piętra bloku na warszawskim osiedlu Miasteczko Wilanów za letni salon, silnie nasłoneczniony i wietrzny. Jego zaaranżowanie - również z uwagi na dużą powierzchnię - okazało się ciekawym wyzwaniem dla projektantki oraz współpracującej z nią ekipy ogrodniczej z firmy Plantarex.
Widok tarasu z domowego salonu, oddzielonego od niego szklaną taflą./Fot.: roza-ogrody.com.pl
Taras był częściowo urządzony, z posadzką wyłożoną jasnymi płytami, komfortowo umeblowanym kącikiem jadalnym i chroniącą przed słońcem markizą. Właścicielom zależało, by wykorzystać te istniejące elementy i stworzyć letni pokój pasujący do jasnego, nowoczesnego wnętrza mieszkania. Aby aranżacja nie była zbyt monotonna, projektantka postanowiła zróżnicować podłogę tarasu, urządzając w części jadalnej podest z modrzewia syberyjskiego, lekko wyniesiony ponad poziom posadzki. Dzięki ciepłej barwie drewna ta przylegająca do domowego salonu część tarasu (w założeniu najbardziej kameralna) zyskała na przytulności.
Donica z klonem palmowym przesłania nieciekawą ścianę tarasu./Fot.: roza-ogrody.com.pl
Schodząc z podestu, przechodzimy do części wypoczynkowej, z posadzką wyłożoną jasnymi płytami. Tylko jej fragment (u podstawy ściany służącej za ekran do wyświetlania filmów, lekko przesłoniętej donicą z klonem palmowym) wysypano jasnym żwirem. Dzięki temu powstał rodzaj żwirowego ogródka. Strefa do relaksu w słoneczne dni pełni funkcję plaży z kącikiem do grillowania, otoczonej żywopłotem z roślin posadzonych w wysokich donicach i skrzyniach. Część z nich ustawiono za barierką, na szerokim zewnętrznym gzymsie (i solidnie umocowano).
Na tarasie, tak jak we wnętrzu mieszkania, dominuje biel (posadzki, donic, mebli) ocieplona barwą drewna i zielenią roślin, m.in. strzyżonych w kule bukszpanów oraz nie wymagających opieki traw ozdobnych.
Żwirowy ogródek (na pierwszym planie), w głębi jadalnia na świeżym powietrzu./Fot.: roza-ogrody.com.pl
Taras był mało przytulny - bez roślin, a posadzka z kamiennych płyt wyglądała surowo. Przy wejściu do domowego salonu znajdował się umeblowany kącik jadalny, osłonięty pergolą i ekranem z drewnianych paneli.
Wszystkie instalacje zamontowano w pierwszym etapie powstawania tarasu. Zainstalowano oświetlenie (lampki nawierzchniowe, halogeny ścienne, reflektorki w donicach). Zachowano istniejące lampy stojące. Taras wyposażono też w specjalny automatyczny system nawadniający stosowany w szklarniach.
W projekcie wykorzystano lampy stojące wcześniej na tarasie. Po zmierzchu urodę roślin podkreślają zainstalowane w skrzyniach reflektorki./Fot.: roza-ogrody.com.pl
Układanie podestu rozpoczęło się od wzniesienia konstrukcji z legarów, na których ułożono deski z modrzewia syberyjskiego. Całość została zabezpieczona olejem do twardego drewna. Tu i ówdzie płyty wyjęto z istniejącej posadzki i zastąpiono otoczakami. Aby ograniczyć ich ilość (i ciężar), zostały ułożone na warstwie styropianu.
W uczęszczanych miejscach stąpa się nie po otoczakach, lecz po płytach./Fot.: roza-ogrody.com.pl
Tarasowe pojemniki, zbudowane na wymiar z desek, są wykonane z modrzewia syberyjskiego (wg projektu architektki). Na miejscu zostały pomalowane na biało, by harmonizowały z biało-czarnym wystrojem tarasu i domowego salonu. Aby ułatwić posadzonym w nich roślinom zimowanie, skrzynie ocieplono warstwą styropianu. Na tarasie znalazło się też miejsce dla lekkich nowoczesnych skrzyń i donic z tworzywa sztucznego, z zamontowanym systemem samonawadniającym.
Aby skrzynie ustawione na zewnętrznym gzymsie były stabilne, przymocowano je do barierki specjalnymi haczykami./Fot.: roza-ogrody.com.pl
Na tarasie posadzono rośliny odporne na panujące tu trudne warunki, m.in. sosnę górską, wierzbę "Hakuro-nishiki", bukszpan wiecznie zielony, laurowiśnię wschodnią, klon palmowy, lawendę, winobluszcz trójklapowy, trawy - kostrzewę popielatą i ostnicę. Dla szybkiego efektu zdecydowano się od razu na duże rośliny. Przed posadzeniem przymierzono je do donic, na dno każdego pojemnika wsypano warstwę drenażu z keramzytu, a potem ziemię.
Fot.:roza-ogrody.com.pl
Zdjęcia powyżej: od lewej bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens); sosna kosodrzewina (Pinus mugo)