Przygotowanie drewna opałowego

Drewno może być wykorzystywane w różnych obszarach naszego życia. Jednym z najczęstszych jest wykorzystanie drewna jako paliwa opałowego. Długie jesienne i zimowe wieczory mijają szybciej i przyjemnej w domowym zaciszu. Ciepło i kojący widok oraz dźwięk trzaskającego drewna w kominku dodają magii spędzonym przy ogniu chwilom. Jednak żeby móc cieszyć się beztroskim wieczorem, warto już wcześniej pomyśleć o odpowiednim zaopatrzeniu w drewno.

Oszczędność kosztów i ochrona środowiska

Ogrzewanie domu drewnem opałowym to znaczna oszczędność w porównaniu z ogrzewaniem olejem lub gazem, a szczególnie duże oszczędności daje jego samodzielne przygotowywanie. Opalanie drewnem jest ponadto neutralne z punktu widzenia emisji CO2, dlatego jest to rozwiązanie wyjątkowo ekologiczne. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że wykorzystanie takiego naturalnego paliwa nie powoduje szkód w zasobach leśnych - odnawia się taka sama ilość zasobów, jaka pozyskiwana jest na drewno opałowe.

Dobre wyposażenie to podstawa

Do przygotowania drewna opałowego potrzebne są odpowiednie urządzenia i narzędzia. Podczas pracy z urządzeniami mechanicznymi najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo. Odzież robocza powinna być niezawodna - podczas pracy pilarką łańcuchową niezbędne jest stosowanie spodni z wkładką antyprzecięciową, okularów ochronnych, rękawic roboczych i ochronników słuchu. Wszystko po to, aby praca była bezpieczna.

Odzież ochronna to nie wszystko!

Żadna odzież ochrona nie gwarantuje całkowitej ochrony. Nie zastąpi również bezpiecznych technik pracy. Należy więc bezwzględnie przestrzegać wskazówek dotyczących bezpieczeństwa zawartych w instrukcjach obsługi urządzeń.

Czym ciąć drewno

Do przygotowania drewna opałowego najlepiej wybrać pilarkę łańcuchową. Na rynku znajdziemy pilarki z trzema rodzajami napędu: elektrycznym, spalinowym lub akumulatorowym. Przed wybraniem odpowiedniej pilarki musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

- ile drewna będziemy przygotować;

- jakim dysponujemy budżetem;

- jak często będziemy pracować pilarką;

- czy mamy nieograniczony dostęp do energii elektrycznej, czy jest on utrudniony.

Dopiero po przeanalizowaniu wszystkich wątpliwości możemy dokonać zakupu urządzenia. To ważne, aby dokonać właściwego wyboru, gdyż tylko wówczas będziemy zadowoleni ze swojej pilarki. Niemniej istotny od samego urządzenia jest wybór odpowiedniego zestawu tnącego. Zestaw tnący składa się z piły łańcuchowej i prowadnicy. Zestawy tnące różnią się charakterystyką cięcia i stopniem skłonności do odbić.

Przydatne akcesoria dodatkowe

Do obracania kłód czy transportu drewna najlepiej sprawdzą się specjalne obracaki. Dzięki stabilnym koziołkom do cięcia przygotowanie drewna opałowego i przycinanie kłody jest bardziej komfortowe. Koziołki do cięcia są wykonywane z drewna lub z metalu.

Precyzyjne uderzenie

Pocięte drewno wymaga jeszcze porąbania. W tej czynności najlepiej sprawdzą się siekiery i toporki. Na rynku znajdziemy ich bogaty wybór. Możemy wybrać specjalistyczne modele przeznaczone do okrzesywania, ścinki i łupania. Wszystkie charakteryzuje odpowiednia forma i właściwy do danego zadania ciężar. Młot do łupania najlepiej nada się do rozłupywania pociętych kłód drewna.

Pracę czas zacząć

Gdy już zakończymy wszystkie przygotowania, zakupimy drewno i spełnimy wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, możemy przystąpić do pracy. Najpierw trzeba pociąć drewno, później je porąbać na mniejsze kawałki, a następnie ułożyć w odpowiednio przygotowanym miejscu, aby drewno się wysuszyło. To, jak długo drewno musi być suszone, zależy od rodzaju drewna, czasu ścinki i sposobu jego przechowywania. Im większa gęstość drewna i im mniejsza cyrkulacja powietrza w miejscu składowania, tym dłuższy jest czas jego suszenia. Najlepszy okres na ścinkę drewna przypada na miesiące od listopada do marca, ponieważ w tym okresie drewno w naturalny sposób wykazuje najmniejszą wilgotność. Świeże drewno liściaste powinno schnąć około dwóch lat. Dla drewna dębowego optymalny czas schnięcia wynosi trzy lata.

Czas na zasłużony odpoczynek

Drewno pocięte i ułożone? Można wówczas odpocząć i zająć się przyjemnymi sprawami. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu zima nie będzie nam straszna i spędzimy ją w ciepłym domu z kubkiem gorącej herbaty.

Więcej na temat produktów Stihl  przeczytasz na http://www.stihl.pl/produkty-stihl.aspx