Dbamy o zdrowie roślin
Dbamy o zdrowie roślin
Niektóre choroby i szkodniki roślin pochodzą jeszcze ze szklarni, w których wyrosły, inne dostały się do domu przez otwarte okna. Wielu problemom z roślinami doniczkowymi można zapobiec, unikając błędów pielęgnacyjnych. Silnie porażone okazy lepiej wyrzucić, by nie zarażały innych. Pozostałe opryskujemy jednym z preparatów zalecanych przy rozwiązaniu konkretnego problemu i wzmacniamy nawozem zimowym.
Dobra rada!
Wykonując jakiekolwiek opryski ochronne w mieszkaniu, zachowujemy środki bezpieczeństwa. Po zabiegu wietrzymy pomieszczenie.
Po pierwsze: nie szkodzić
Powyżej: Gdy brak wilgoci, schną korzenie storczyków.
Często na liściach pojawiają się plamy, których przyczyną nie są grzyby czy przędziorki, ale niewłaściwa pielęgnacja. Można temu zaradzić.
- Zbyt niska wilgotność jest przyczyną zasychania końcówek liści, korzeni powietrznych storczyków i opadania paków kwiatowych. Dbajmy o zwiększoną wilgotność wokół roślin, np. spryskując je często wodą.
- Zasuszenie podłoża powoduje, że liście brązowieją i opadają, a zalanie korzeni wywołuje najpierw więdnięcie rośliny, mokre plamy na liściach i pędach, a potem gnicie całej rośliny. Trzeba więc kontrolować ilość wody używanej do podlewania i jego częstość.
Poniżej: Zasuszenie ziemi prowadzi do katastrofy.
Fot. Shutterstock/janjira chuenjai
Najczęstsze choroby
- Mączniak prawdziwy (powyżej). Bywa zimą groźny w mieszkaniach. Objawia się białym mączystym nalotem na liściach. Zwalczamy go jednym z preparatów: Agricolle Spray lub Arciolle AE.
- Szara pleśń (poniżej). Brązowe plamy na liściach i kwiatach, a następnie pojawiający się na nich szary pylący nalot są oznakami szarej pleśni. Choroba zwykle atakuje najpierw dolne liście (obrywamy je), a rośliny opryskujemy preparatem Agricolle AE lub Switch.
Fot. Shutterstock/Sarycheva Olesia
Fot. Shutterstock/Alena Brozova
Najdokuczliwsze szkodniki
- Przędziorki (powyżej). Gdy jest ciepło i sucho, silnie się rozmnażają. Są przyczyną srebrzystych przebarwień na blaszkach liściowych i delikatnej pajęczynki pod nimi. Zwalczamy je jednym ze środków: Agcricolle Koncentrat lub Emulgator Spray. Profilaktycznie często spryskujemy rośliny wodą.
- Wełnowce (poniżej). Widoczne są w postaci białych "kłębków waty" w kątach liści i pędów. Pod nimi żerują larwy i dorosłe wełnowce. Szkodniki zmywamy wacikiem zmoczonych w wodzie z mydłem, a rośliny opryskujemy preparatem Mospilan 20 SL lub Emulgator Spray.
Fot. Shutterstock/Manatchon