Rośliny oczyszczające powietrze

Czy wiesz, że istnieją rośliny, które ustawione w sypialni pomogą ci wypoczywać? Najwyższy czas się z nimi zapoznać!

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Obecnie cały świat zmaga się ze szkodliwym dla zdrowia smogiem. Od dawna podejrzewano, że w oczyszczaniu powietrza mogą nam pomóc rośliny. Potwierdzili to naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Naukowcy dowodzą, że 3 duże lub 6 małych kwiatów doniczkowych potrafi zmniejszyć stężenie substancji toksycznych we wnętrzu. Najskuteczniejsze są: skrzydłokwiat, nefrolepis, palma kencja, epipremnum złociste (scindapsus) i dracena. Warto zaprosić je do mieszkania.

Storczyki pielęgnacja. Jak dbać o storczyki?



Rośliny domowe oczyszczające powietrze: Sanseweria (wężownica)

Sansewieria (wężownica). Numer jeden w sypialni! W nocy produkuje wyjątkowo duże ilości tlenu. Ponadto jest idealna dla zapracowanych - całkiem nieźle znosi suche, zanieczyszczone powietrze, a także nawet miesięczny brak wody i światła! Najlepiej rośnie w temperaturze 20-25 st. C. Nie toleruje jedynie zalania i częstego przesadzania.

Rośliny do cienia do domu i na balkon

Rośliny oczyszczające powietrze w domu: Fikus sprężysty

Ma nagie, skórzaste i błyszczące liściach. Oprócz odmian o ciemnozielonych liściach występują także fikusy o liściach różnobarwnych, z żółtymi brzegami, pstrymi. Fikus bardzo skutecznie pochłaniania formaldehyd. Roślina lubi stanowisko jasne i dobrze znosi nawet wysoką temperaturę. Nie potrzebuje dużo wody, ale gdy w mieszkaniach jest sucho, roślinę należy zraszać. Uwaga! Fikus bardzo szybko rośnie, trzeba mu zapewnić sporo miejsca!

Rośliny trujące dla kota. Uważaj na nie!

Rośliny oczyszczające powietrze: Aloes drzewiasty

Wymaga dużo światła, ale nie może stać w słońcu, bo jego liście mogą ulec poparzeniu. W zimie optymalna temperatura to ok. 12-15 st. C). Aloes nie lubi nadmiaru wody. Uwaga! Jeśli aloes stoi przy oknie, uważaj przy zimowym wietrzeniu. Nawet niewielki przymrozek może zniszczyć roślinę.                  

Rośliny oczyszczające powietrze w domu: Kaktus bożonarodzeniowy czyli grudnik

Kwitnie najczęściej w okresie świąt Bożego Narodzenia, stąd inna nazwa rośliny: grudnik. Najlepiej czuje się w jasnym, dobrze oświetlonym miejscu, ale nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Lubi ciepło, najlepiej czuje się w temperaturze ok. 20 st. C. Uważaj z podlewaniem, nie przelewaj, ale też nie dopuszczaj do przesuszenia ziemi.               

Rośliny oczyszczające powietrze: Skrzydłokwiat

Nie lubi nadmiaru słońca, zdecydowanie woli półcień. W lecie najlepiej rośnie w temp. 18- 21 st. C., w zimie 16-18 st. C. Skrzydłokwiat nie toleruje przeciągów. Lubi częste zraszanie i wilgoć. Latem podlewaj roślinę dwa - trzy razy w tygodniu, zimą raz - dwa razy. Uwaga! Skrzydłokwiat jest rośliną trującą, dlatego trzymaj go w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych.                      

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze: Kaktus wielkanocny

W kwietniu obsypuje się kwiatami, stąd nazwa rośliny. Choć lubi słońce, woli, gdy jest ono przefiltrowane (np. przez żaluzje). Gdy rośnie, od lutego do października, dobrze czuje się w temperaturze 18 - 20 st. C. Od listopada do stycznia wystarczy mu ok. 10 st. C., Gdy jednak pojawią się pąki, musisz jak najszybciej przenieść roślinę w cieplejsze miejsce (16-18 st. C.). Podlewaj tylko wtedy, gdy ziemia będzie całkowicie sucha.

Rośliny oczyszczające powietrze: Grubosz drzewiasty

To popularne drzewko szczęścia. Od marca do sierpnia, gdy grubosz rośnie, najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym. Gdy zaś odpoczywa, lubi temperaturę 10-15 st. C. Jeśli w domu masz ciepło (powyżej 20 st. C), podlewaj roślinę raz na dwa tygodnie, gdy ziemia będzie przesuszona. Uwaga, zawsze wylewaj nadmiar wody z podstawki, bo inaczej zgniją korzenie grubosza.   

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze: Gerbera

Lubi miejsca jasne i ciepłe, ale nie bezpośrednie słońce. Podlewaj, gdy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Gdy rośnie, najlepiej czuje się w temperaturze 19-21 st. C, w zimie w ok. 12 -15 st. C.

Rośliny oczyszczające powietrze: Storczyk z gatunku Dendrobium

Jest dość wymagający. Lubi jasne stanowisko o rozproszonym świetle i dużej wilgotności. Uwielbia codzienne zraszanie, dlatego w sypialni warto zainstalować nawilżacz.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze: Dracena wonna

Spośród wszystkich dracen, właśnie ten gatunek najskuteczniej oczyszcza powietrze! Dracena eliminuje formaldehyd. Na dodatek jest bardzo łatwa w uprawie. Lubi stanowisko jasne, ale w półcieniu też ładnie rośnie. Nie znosi bezpośredniego słońca. Inne odmiany dracen, np. deremańska, pochłania trójchloroetylen, a obrzeżona usuwa ksylen i trójchloroetylen.           

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze: Bluszcz pospolity

Lubi umiarkowane oświetlenie oraz przeciętną temperaturę powietrza. Bluszcz należy podlewać umiarkowanie, gdy roślina przeschnie, zimą oszczędnie. Może dorosnąć nawet do 1,5 m wysokości. Uwaga! Spożycie rośliny powoduje zatrucie, dlatego trzymaj ją z dala od dzieci i od zwierząt domowych.

Rośliny oczyszczające powietrze: Szeflera drzewkowata

Dorasta do 1,8 m. Jest bardzo tolerancyjna, znosi słabe światło i przeciągi. Toleruje nawet krótkotrwałe chłody (do 10 st. C). wymaga regularnego, umiarkowanego podlewania - podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne. Unikaj jednak zalania, bo szeflera akurat tego nie lubi!      

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze: Zielistka

Bardzo mało wymagająca roślina, potrafi przystosować się do każdych warunków. Od lutego do września wymaga intensywnego podlewania, w zimie natomiast ogranicz podlewanie. Zielistka świetnie neutralizuje toksyny, szczególnie formaldehyd i mocno nawilża powietrze.

Rośliny oczyszczające powietrze: Paprotka

Zwiększa poziom wilgoci w powietrzu, ujemnie je jonizując. Nadaje się do miejsc cienistych o umiarkowanej temperaturze. Dobrze prezentuje się w dużych pojemnikach, najlepiej wiszących. Choć jest mało wymagająca, nie lubi przesuszenia ziemi.

Więcej o:
Copyright © Agora SA