Kwiaty wiosenne. Jakie kwiaty kwitną najwcześniej?

Kwiaty wiosenne - już pierwsze kwiaty mogą pojawić się w ogrodzie już w lutym, oczywiście, jeśli pozwoli na to kapryśna aura. Warunek podstawowy - muszą już ustąpić mrozy. W tym roku zima nie była zbyt sroga więc już możemy cieszyć się wiosennymi kwiatami.

Kwiaty wiosenne: Krokusy

Jeszcze jest zimno, ale niektóre rośliny zupełnie się tym nie przejmują. Gatunki odporne, którym nie szkodzi mróz do ok. - 2 stopnia C, zaczynają wegetację. Dla rozwiniętych wczesnowiosennych kwiatów sporym zagrożeniem może być powrót silniejszych mrozów następujących po dłuższym okresie ocieplenia, które je rozhartowało.

Schroniska dla roślin są w całej Polsce. Zamiast kupować adoptujcie rośliny

Kwiaty wiosenne: Złocie żółte

Jeśli zima jest łagodna, to rodzime rośliny jak: przebiśniegi, wawrzynek wilczełyko i leszczyna, a także gatunki importowane np. oczary, rozwijają się się już w lutym. Jeśli długo utrzymują się mrozy, trzeba na nie czekać do marca.

Jakie prace należy przeprowadzić po zimie w ogrodzie

Kwiaty wiosenne: Irysy

Wynika więc jasno, że podawane w katalogach ogrodniczych terminy kwitnienia lepiej traktować jako mocno przybliżone.

Krokus. Wiosenny kwiat w ogrodzie

Kwiaty wiosenne: Przebiśniegi

Zresztą przedwiośnie przychodzi w rozmaitych porach w różnych regionach Polski. Najwcześniej jego oznaki zauważymy na zachodnich i północno-zachodnich obszarach kraju, a najpóźniej na północnym wschodzie. Dlatego opóźnienie w rozwoju roślin w poszczególnych regionach - np. na Suwalszczyźnie w stosunku do Wrocławia może dochodzić nawet do dwóch tygodni.

Wiosenne kwiaty: Rannik

Przy spadku temperatury poniżej -3 stopni C płatki oraz jeszcze zamknięte pąki ulegają zniszczeniu. Uratujemy je, jeśli przynajmniej na noc znów lekko je okryjemy. Możemy wykorzystać agrowłókninę, gałązki gatunków iglastych, albo zrobić ochronne kapturki z kartonu.

Kwiaty wiosenne: Śnieżnik

Warto sadzić w ogrodzie wczesne kwiaty, bo nie tylko pięknie wyglądają, ale dają także nektar pszczołom, które słońce wcześnie wyciągnęło z ula, a także pierwszym motylom.

Wiosenne przymrozki

Gdy nagle na przedwiośniu nastąpi ocieplenie, a gleba jeszcze nie rozmarzła, zgrabiamy na korzenie część kory, którą wysypane jest podłoże.
Włókninę trzymamy w pogotowiu, by w razie powrotu mrozów okryć nią kwiaty, przynajmniej na noc. Jeśli nie ma deszczu, rozbudzone i szykujące się do kwitnienia rośliny podlewamy często i obficie.

Rośliny cebulowe

Najwcześniejsze gatunki roślin cebulowych rozwijają kwiaty, zanim na drzewach pojawią się liście. Wykorzystują więc czas, kiedy gałęzie jeszcze nie rzucają cienia. Okres wegetacji tej grupy roślin kończy się w maju lub w czerwcu, kiedy ich liście zasychają, a cebule "zasypiają", by znów obudzić się w przyszłym roku. Kwiaty tych roślin utrzymują się przez kilka tygodni, a to właśnie za sprawą długo panującego chłodu. Ich cebulki warto sadzić (jesienią) w grupach po kilkanaście sztuk, dzięki czemu podczas kwitnienia tworzą spore barwne plamy. W jednym miejscu rośliny mogą rosnąć przez kilka lat.

Rośliny dwuletnie

Gdy rozmarznie gleba, możemy w niej posadzić uprawiane dotychczas pod namiotem bratki i stokrotki, a po zahartowaniu - także niezapominajki.
Jeśli pogoda będzie sprzyjała, wkrótce obsypią się kwiatami. Jeśli posadziliśmy je we wrześniu ub. roku, zaczną się teraz budzić i szybko zakwitną.

Więcej o:
Copyright © Agora SA