Palma wielkanocna. Z czego można zrobić palmę wielkanocną ?

W niedzielę palmową święciliśmy w kościołach wielkanocne palmy. Taka palma, niewielka, ale strojna, to najpiękniejsza ozdoba świątecznych domów. A do palmy koniecznie kurczaczek. Palmy kosztują od kilku do kilkunastu zł. Kupimy je na targach, w małych sklepikach, kwiaciarniach i supermarketach.

Palma wielkanocna. Jak powstają palmy wielkanocne?

Wielkanocną palmę przy odrobinie wprawy można zrobić w ciągu pół godziny, ale przygotowania zajmują niemal cały rok. W maju zbiera się pierwsze trawy. Na przełomie lipca i sierpnia - starannie wyselekcjonowane trzciny. Wybrane kwiaty suszy się, a potem wszystkie zioła przycina do jednej długości i łączy w palmę.

Na zdjęciu: Ręcznie robiona palemka z zasuszanych zbóż i kwiatów. Wysokość 35 cm. Cena: 3,5 zł

Tradycje i zwyczaje wielkanocne. Czy znasz je wszystkie?

Palma wielkanocna jak zrobić? Surowce z łąk

Potrzebne do wykonania palmy, rośliny można wysiać we własnym ogródku lub jeśli istnieje taka możliwość zebrać zawczasu kwiaty z łąki i ususzyć.

Na zdjęciu: Palma wykonana z naturalnego suszu. Wysokość 90 cm. Cena: 9 zł

Dekoracyjne zawieszki z wydmuszek na Wielkanoc

Palma wielkanocna

Większość palm zachowanych jest w zielonej kolorystyce. Najważniejszym elementem każdej z nich powinna być trzcina, bo to właśnie na niej podawano Jezusowi ocet do picia.

Na zdjęciu: Palma wielkanocna o wielkości 80 cm. Cena: 15,30 zł

Ozdoby wielkanocne ręcznie robione z papieru - proste i efektowne

Bukowina Tatrzańska: 35. Przegląd Palm Wielkanocnych Bukowina Tatrzańska: 35. Przegląd Palm Wielkanocnych MAREK PODMOKŁY

Wielkanocna palma z baziami

Tradycyjnym elementem są również bazie. Dawniej po święceniu połykano 'kotki' z palmy, bo powszechnie uważano, że chroni to przed bólem gardła.

Palma wielkanocna ręcznie robiona - palma ogrodowa

Kolejnymi ważnymi komponentami wielkanocnych palm są symbole wiecznego życia: tuja, bukszpan i barwinek. 

Wielkanocna palma poświęcona - święcenie palmy

Niegdyś każdy gospodarz obchodził z palmą wszystkie kąty izby. Poświęcone palmy ułożone w kształt krzyża przybijało się nad wejściem. Jej cząstkę kładło się także pod pierwszą skibę oranej ziemi. Miało to zagwarantować dobre plony.

Na zdjęciu: Palma o wysokości 80 cm. Cena: 14,40 zł

Palma wielkanocna chroni przed nieszczęściem

Według tradycji palma wielkanocna miała chronić dom przed wszystkimi nieszczęściami, szczególnie pożarami. Po przyjściu z kościoła lekko biło się nią dzieci, mówiąc: 'Palma bije, nie zabije, ale zdrowie da'.

Na zdjęciu: Palmy koguciki wykonano z naturalnych produktów:len,kanar,proso,trawa ozdobna,liście kukurydzy oraz z kwiatów krepiny. Cena: 12 zł

Palma wielkanocna w ochronie zwierząt

Pastuszkowie wychodzili ze święconą palmą do wypasu zwierząt. W wiejskich domach święconą palmę gospodyni zakładała za święty obraz.

Na zdjęciu: Wysokość 50 cm. Cena: 10

Palma wielkanocna z krepiny

Palma została wykonana z biało-czerwonych krepinowych kwiatków przeplatanych zielonymi listeczkami. Cena 19 zł

Palma wielkanocna

Ręcznie wykonane palmy wielkanocne o wysokości 120cm. Palma zrobiona jest z kwiatów z krepiny oraz suszonej trawy i kłosów zboża. Cena: 55 zł

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.