Trawnik latem. Najczęstsze problemy z trawnikiem

Późnym latem na trawniku mogą pojawić się dziwne plamy - to sygnał, że trawa zaczyna nam chorować. Nie można jej wtedy zostawiać samej sobie. Trzeba pomóc jej specjalnymi preparatami

Co niszczy trawnik latem?

Przyczyną powstawania zmian na trawniku może być niedostatek lub nadmiar wody, mocz zwierząt domowych, atak chwastów. Ale ze wszystkimi chorobami można sobie dać radę.
Podpowiadamy jak.

Pleśń śniegowa to problem nie tylko wiosną

Choroba ta rozwija się przy dużej wilgotności powietrza, kiedy temperatura w nocy osiąga 8 st C. Jest szczególnie groźna dla tych trawników, które jesienią zostaną pokryte warstwą opadłych liści, trzeba je bezwzględnie grabić. Walkę z pleśnią, która może pojawić się na trawniku w różnych porach roku, nie tylko wiosną, wspiera rozsiewanie do późnej jesieni nawozów z dużą dawką potasu. Przy suchej pogodzie przeprowadzamy wertykulację (odfilcowanie) oraz aerację (napowietrzanie) aby usunąć filc i mech z trawy, a z nimi zarodniki tej choroby grzybowej. Trzeba też dbać o właściwy odczyn gleby, pH dla trawnika powinno wynosić 6-7.
Jak walczyć: Opryskujemy preparatem Polyversum WP na trawniki lub Sarfun T 450 FS.

Żółta plamistość traw

Na trawnikach nisko strzyżonych choroba ta pojawia się jako liczne plamki o średnicy do 3 cm i wyraźnej krawędzi miedzy chorą a zdrową trawą. Natomiast na trawnikach wysoko strzyżonych pojawia się kilka dużych plam. Źdźbła przebarwiają się na kolor słomkowo-czerwony.
Jak walczyć: Dopóki trawa nie straciła korzeni, trzeba zasilając trawnik nawozem bogatym w azot i potas. Wiosną należy zastosować nawozy potasowe, przeprowadzić wertykulację.

Za mało wartości odżywczych

Gdy trawa staje się bladozielona, może to oznaczać jej niedożywienie. Pod koniec lata należy stosować nawozy "jesienne" - zawierają mało azotu, dużo potasu i fosforu i wzmocnią rośliny.
Nawozy: Fructus - Jesienny Trawnik, Nawóz jesienny Florowit do trawy, Substral - nawóz jesienny do trawników, Agrecol - nawóz jesienny do trawników.

Plamistość liści

Kiedy na źdźbłach pojawiają się liczne czerwone lub brązowe plamki, mamy do czynienia właśnie z tą chorobą, charakterystyczną dla zacienionych trawników.
Jak walczyć: Trawnik opryskujemy preparatem Gwarant 500 SC.

Mech na trawniku

Pojawiają się zwłaszcza tam, gdzie gleba jest zawilgocona, a jej odczyn zbyt kwaśny, lub zbyt zasadowy.
Jak walczyć: Regularnie wykonujemy aerację i wertykulację. Trawę kosimy na wys. 3-4 cm. W pustych miejscach dosiewamy trawę.

Zgorzele siewek oraz podstawy źdźbła

Choroby te występują w miejscach, gdzie podłoże jest zacienione i wilgotne. Choroba objawia się warstwą śluzu na liściach oraz czerwonymi plamami na trawniku. Niszczy szyjkę korzeniową oraz korzenie.

Jak rozpoznać zgorzel podstawy źdźbła?

Na wilgotnym trawniku pojawiają się płytkie zagłębienia o średnicy do 10 cm gdzie trawa jest szara lub brunatna i stopniowo gnije na całej powierzchni.
Likwidujemy zastoiska wody, rozluźniamy strukturę gleby i usuwamy zgniłą trawę. Wiosną stosujemy nawozy z mikroelementami. Wapnujemy by odczyn gleby wyniósł ok. 7 pH.
Jak walczyć: podlewamy trawnik mieszaniną dwóch preparatów: Previcur Energy 840 SL oraz Ronral Aqaflo 500 SC.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.