Trawa z rolki

Sytuacja wydaje się idealna - zamawiamy, przywożą, potem rozwijamy rolkę i już wokół domu mamy piękną trawę.

Jaką trawę wybrać

Tak być powinno, ale może się zdarzyć, że wkrótce po położeniu trawa zżółknie, darń wybrzuszy się i zamiast jednolicie zielonej murawy, będziemy mieli zółto-zieloną szachownicą.
Na rynku dostępna jest darń wytwarzana dwiema metodami. W pierwszej opcji trawę wysiewa się bezpośrednio do gruntu na kilkuhektarowych farmach. Płaty trawy zdejmuje się dużymi maszynami, które tną ją zazwyczaj na prostokątne kawałki o wymiarach 40 x 200 cm lub 45,5 x 220 cm i grubości 2 cm (ciężar rolki wynosi 12-20 kg). Cena 5-8 zł/m2.
Można trafić na darń, o niskiej jakości i zawierającą łąkowe gatunki traw. Proces zrywania sprawia, że trawa ma uszkodzony system korzeniowy, a to - mimo zapewnień producentów - nie stymuluje do szybszego wrastania w podłoże. Trawniki z darni tego rodzaju są bardzo podatne na przesuszenie, zatem nie powinny być zakładane latem.
W drugiej opcji trawę wysiewa się na cienką warstwę torfowego podłoża na folii. Kiedy urośnie i osiągnie około 3 cm grubości, trzeba ja pociąć na kawałki o wymiarach 50 x 200 cm (ciężar rolki wynosi ok. 15 kg). Kosztuje 10-15 zł/m2. Trawa wysiewana wprost do gruntu jest gęsta i bardzo dobrze wygląda, ale podczas oddzielania jej od podłoża skraca się jej nawet o połowę korzenie. Natomiast trawa z folii - choć delikatniejsza z wyglądu - ma całe korzenie, dlatego lepiej wrasta w podłoże i nie przesycha na krawędziach.
To ważne
Ceny trawy wysiewanej do gruntu: 5-8 zł/ m2
Ceny trawy wysiewanej na folię: 10-15 zł/m2
Cena trawnika układanego z rolki wraz z robocizną - 18-25 zł/m2. Cena zależy od wielkości trawnika, ukształtowania terenu i rodzaju darni.

Przechowujemy najwyżej dwa dni

Zanim kupimy trawę, zwróćmy uwagę czy:
- darń jest gęsta, niezachwaszczona i zdrowa, jednakowego koloru na całej powierzchni;
- ziemia w strefie korzeni ma tę samą grubość, jest lekko wilgotna i się nie kruszy;
- pas rozwiniętej darni podniesiony oburącz za jedną krawędź nie przerywa się.
Podczas transportu producent owija folią rolki darni na paletach. Kiedy już ją nam dostarczy, szybko zdejmijmy folię, gdyż trawa może się zaparzyć. A jeśli nie możemy jej od razu rozłożyć w ogrodzie, zwilżone wodą rolki połóżmy w cieniu. Trawa może wytrzymać tak dwa dni, ale potem pozbawiona powietrza zżółknie i zgnije.

Jak przygotować podłoże

Między bajki można włożyć opowieść, że pod trawnik z rolki wystarczy byle jakie podłoże. Powinno być próchniczne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym - pH 5,5-6,5. . Przede wszystkim musimy idealnie wyrównać teren, pozbierać kamienie, kawałki korzeni, i oczywiście pozbyć się chwastów. Bezpośrednio przed układaniem darni musimy wzruszyć ziemię grabiami na głębokość 2-3 cm, by stworzyć korzeniom lepsze warunki wzrostu.

Rozwijamy trawnik

Pasy darni umieszczamy na przygotowanym podłożu ściśle jeden obok drugiego, naprzemianlegle, jak cegły w murze.
Najpierw rozkładamy murawę tam, gdzie trawnik ma być najdłuższy. Następne rolki rozwijamy od połowy długości już ułożonych, tak by łączenia w sąsiadujących rzędach nie tworzyły jednej linii. Każdy fragment darni przyciskamy dokładnie do podłoża, np. przy użyciu deski. Następnie całość starannie wałujemy. Wszystkie zewnętrzne krawędzie trawnika z rolki są narażone na przesychanie, dlatego trzeba je starannie obsypać ziemią.
Trawa nie przyjmie się, jeśli zlekceważymy codzienne, obfite podlewanie przez pierwszy tydzień, a później zraszanie, tak aby trawnik był stale wilgotny. Nawet krótkotrwałe przesuszenie może zniszczyć murawę. Dlatego też przy jego zakładaniu, zwłaszcza na większych powierzchniach, warto instalować systemy automatycznego nawadniania.
Dobra Rada!
Po świeżo założonym trawniku nie należy chodzić przez 2-3 tygodnie, gdyż tyle trwa ukorzenianie traw.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.