Królik miniaturka w ogrodzie

Czy nasz udomowiony, najczęściej miniaturowy królik może swobodnie korzystać z ogrodu? Czemu nie, musimy jednak przestrzegać pewnych ograniczeń, służących głównie jego bezpieczeństwu.

Szczelne ogrodzenie

Zanim puścimy go swobodnie w ogrodzie, przyjrzyjmy się ogrodzeniu. Musimy sprawdzić czy jest naprawdę szczelne i czy nie ma pod nim dziur. Sprawdźmy również zamknięcie furtek i bramek. A i tak lepiej zachować czujność i obserwować zwierzę. Królik może przecież podkopać się i uciec.

Bezpieczne schronienie dla królika w cieniu

Zagrożeniem dla niego mogą okazać się też inne zwierzęta, szczególnie koty, jeśli akurat postanowią zapolować na naszego ulubieńca. Dobrze też zwracać uwagę na ptaki, niebezpieczne dla króliczka mogą okazać się zwłaszcza sroki, bo to przecież polujący stadem drapieżcy.
Mogą go również wystraszyć hałasujące psy sąsiadów.
Dlatego lepiej w ogrodzie postawić obszerny kojec lub innego rodzaju ogrodzenie i tam trzymać naszego ulubieńca. W zdecydowanie bezpieczniejszej dla królika zagrodzie, musi znaleźć się miejsce, gdzie zwierzę może się schować nie tylko przed niebezpieczeństwem ale i upałem. Zresztą całe ogrodzenie powinno być choć częściowo zacienione, bo króliki fatalnie znoszą przebywanie na słońcu, grozi im udar.

Królik dał się udomowić...

Wszystkie rasy miniatur pochodzą od dzikiego królika, zamieszkującego kiedyś Hiszpanię. Natomiast pierwszą taką rasę wyhodowano w Anglii i był to był królik gronostajowy, charakteryzujący się białym futerkiem.

Ile może ważyć królik?

Rasowe miniatury w zależności od rasy ważą od 700 do 2500 g:
Gładkowłosy - między 800 a 1200 g
Lew - między 800 a 1200 g
Mini Lop - między 1500 a 2500 g
Rex - między 700 a 1000 g
Angora - między 800 a 1400 g
Natomiast nierasowe miniatury mogą ważyć nawet 3,5 kg, co zazwyczaj mocno konfunduje ich właścicieli.

Ile żyje królik?

Miniatury mogą żyć do 10 lat, ale przeciętnie - ok. 7 lat.

Skoro miniatury pochodzą od dzikiego królika, warto z kolei przyjrzeć się jemu, zwłaszcza że daje się udomowić i rozmnaża w niewoli.
Dziki królik czasem pojawiający się w naszych ogrodach, zwłaszcza w południowo - zachodniej części kraju, może mierzyć do ok. 50 cm długości i ważyć do ok. 2, 5 kg. Mieszka zazwyczaj na skraju lasów, w parkach, w wykopanych norach, jest krótkodystandowcem, nie oddala się zbytnio od nory.
Dobra rada!
Najlepszą porą na królicze spacery jest poranek, późne popołudnie lub wieczór.

Zając

Jednak prawdziwym symbolem wiosny jest zając, gdy w marcu przychodzą na świat marczaki - pierwszy zajęczy miot.

Jak wygląda zając

Dorosły zając może ważyć nawet 6 kg, ale zwykle nie przekracza 4 kg. Długość jego ciała sięga 60-70 cm plus kilka cm na kitkę ogonka.
Jest wegetarianinem, mającym w menu ok. 70 gatunków roślin. Jego przysmakiem są koniczyna i mniszek lekarski. Zimą zjada korę drzew i krzewów.
W marcu po 6. tygodniowej ciąży samice rodzą 5-6 młodych. Po przyjściu na świat małe zajączki są pokryte futerkiem, mają otwarte oczy i na swoje nieszczęście są śliczneBywa też, że pies czy kot przyniesie młodego zajączka z kłusowniczego spaceru. Czasem udaje się takiego oseska wychować, ale to rzadkie przypadki. Zając niewoli nie znosi i jest bardzo trudnym podopiecznym . Dlatego właśnie mimo wielu prób nie został udomowiony. Gdy natkniemy się na przycupnięte w dołku maluchy, zostawmy je w spokoju. Matka ich nie porzuciła, tylko odwiedza wieczorem i wtedy karmi. Gdy przestraszone rozbiegną się, będzie im grozić wiele niebezpieczeństw i mogą mieć problemy z powrotem do rodzinnego gniazda zwanego kotlinką.

Zając żyje na wolności

Przycupnięte w dołku maluchy, zostawmy na wolności. Zająca nie da się udomowić.

Więcej o:
Copyright © Agora SA