Projektowanie małego ogrodu - poradnik

Ceny działek rosną, więc ogrody stają się coraz mniejsze. Jak zaprojektować ogród, by mimo wszystko sprawiał wrażenie przestronnego? Oto kilka cennych zasad i sztuczek, które ułatwią to zadanie
Mały ogródek ujęty w karby geometrii. Przestrzeń podzielono tu na kilka mniejszych 'pomieszczeń' za pomocą ażurowego płotu i niskich strzyżonych żywopłotów z bukszpanu. Taki zabieg optycznie powiększył przestrzeń Mały ogródek ujęty w karby geometrii. Przestrzeń podzielono tu na kilka mniejszych 'pomieszczeń' za pomocą ażurowego płotu i niskich strzyżonych żywopłotów z bukszpanu. Taki zabieg optycznie powiększył przestrzeń Fot. Medium.GAP

Sztuczki z przestrzenią

Ogrodzenie osłonięte roślinnością nie rzuca się w oczy nie powoduje wrażenia klaustrofobii.

Zakamarki wyłaniające się zza roślinnych przegród zwiększają głębię ogrodu i sprawiają, że staje się tajemniczy.

Różnice poziomów i wijące się ścieżki znikające za zakrętem optycznie powiększają przestrzeń.

Ciekawie zaprojektowany placyk nie tylko urozmaica przestrzeń, ale także umożliwia wykorzystanie murku jako ławeczki Ciekawie zaprojektowany placyk nie tylko urozmaica przestrzeń, ale także umożliwia wykorzystanie murku jako ławeczki Medium/Gap

Jak zmieścić w ogrodzie kącik do wypoczynku, grill, plac zabaw i rabaty

Najlepiej zadbać o wielofunkcyjne rozwiązania np. skrzynie na narzędzia wykorzystać jako siedziska lub stoliki, a pod zdejmowanym drewnianym tarasem schować piaskownicę dla dzieci.

Zastanówmy się też, czy na pewno chcemy w ogrodzie trawnik. Kosiarka zajmuje dużo miejsca, a rośliny okrywowe wyglądają pięknie i nie wymagają koszenia.

Pięknie zakomponowany ogródek w dość swobodnym stylu. Zestaw roślin jest starannie przemyślany. Kolorowe byliny zapraszają do spaceru i podziwiania kwiatów Pięknie zakomponowany ogródek w dość swobodnym stylu. Zestaw roślin jest starannie przemyślany. Kolorowe byliny zapraszają do spaceru i podziwiania kwiatów Fot. MEDIUM / GAP

Rośliny w małym ogrodzie

Trzeba je dobierać starannie, by nie przytłaczały swymi rozmiarami lub nie przyciągały wzroku w nieodpowiednich miejscach.

Godne polecenia są pnącza, które zajmują mało miejsca i w efektowny sposób zamaskują mało dekoracyjne elementy.

Niskie żywopłoty z zimozielonych krzewów lub krzewinek zmieniających barwy sprawią, że ogród będzie ciekawy przez cały rok.

W małych ogrodach nie należy przesadzać z ilością dekoracji. Jeden ozdobny detal zupełnie wystarczy W małych ogrodach nie należy przesadzać z ilością dekoracji. Jeden ozdobny detal zupełnie wystarczy Fot. MEDIUM / GAP

Szczegóły i detale w małym ogrodzie

Ciekawa rzeźba lub roślina odpowiednio wyeksponowana przyciągnie wzrok, ale lepiej nie przesadzać z nadmiarem detali. W małym ogrodzie wszystko jest widoczne.

Warto wykorzystać wszelkie ściany i murki w jasnych kolorach - rozświetlają ogród optycznie go powiększając, a dodatkowo świetnie służą jako tło do wyeksponowania ciekawych roślin.

Dobierając rośliny, nawierzchnie i dekoracje nie przesadzajmy z kolorami. Lepiej pozostać w jednej gamie kolorystycznej.

Fot. 1. Bukszpany tworzące rabatę pod drzewem

Fot. Małgorzata Dyrska

Nawierzchnie w małym ogrodzie

Nawierzchnie widoczne z wnętrza domu np. taras powinny nawiązywać do materiałów zastosowanych wewnątrz. Jeśli w salonie podłoga jest drewniana, użyjmy drewna na tarasie. Wówczas stanie się on przedłużeniem salonu i optycznie powiększy obie przenikające się przestrzenie - wewnętrzną i zewnętrzną.

Więcej o: