Ogrodowe narzędzia do cięcia gałęzi, konarów i drzew

Wiosna to czas przycinania i prześwietlania krzewów i drzew, ale co wybrać, żeby cięcie było wygodne? Podpowiadamy jakie narzędzia są najlepsze w różnych sytuacjach - do przycinania gałęzi krzewów lub wysokich drzew, cienkich lub grubych. Jakie mają udogodnienia i ile kosztują

Sekatory

Najważniejsze w sekatorach są są ostrza. Powinny być wykonane ze stali dobrej jakości, równe i ostre, by rana na obciętym pędzie była gładka i czysta. Tępym narzędziem kiepskiej jakości możemy wyrządzić roślinie krzywdę, narażając ją na zakażenie chorobami grzybowymi. Ostrza nie mogą się rozchodzić ani zbyt mocno do siebie przylegać. Większość sekatorów ma ostrza mocowane śrubą, która umożliwia regulację ich docisku. Można poprosić sprzedawcę o wyregulowanie sekatora tak, by lekko chodził, a ostrza nie ocierały się o siebie za mocno (wtedy szybko się tępią).

 

Czytaj więcej o sekatorach, zobacz ceny produktów

Piły ręczne

Kabłąkowa, "lisi ogon" czy teleskopowa są niezastąpione przy podkrzesywaniu i wielu drobnych pracach ogrodniczych. Piła powinna być lekka, poręczna i wykonana ze stali najwyższej jakości. Jeśli ostrze pokryto powłoką zmniejszającą tarcie, to mniej namęczymy się podczas piłowania. Bardzo ważna jest ergonomiczna rękojeść. Powinna być dobrze dopasowana do kształtu dłoni i wyłożona gumowym tworzywem, tak by się nie wyślizgiwała. Niektóre modele mają specjalną klamrę zabezpieczającą wierzch palców przed skaleczeniem. Piła kabłąkowa - o prostym brzeszczocie rozpiętym na metalowym łuku - służy do cięcia drewna suchego. Można się nią posługiwać jedną lub dwiema rękami. Duże udogodnienie stanowi znajdująca się na ramieniu miękka gumowa podkładka pod dłoń. Warto kupić piłę wyposażoną w mechanizm (zwykle przycisk) umożliwiający łatwą wymianę brzeszczotu.

 

Czytaj więcej o piłach, zobacz ceny produktów

Pilarki

Elektryczną lub spalinową piłą dobrej jakości szybko, łatwo i bezpiecznie przytniemy wszystkie gałęzie. Piły elektryczne są tańsze od spalinowych, również w eksploatacji. Nie wydzielają spalin, pracują ciszej i są prostsze w obsłudze. Do ich złożenia nie trzeba żadnych narzędzi - wystarczy zainstalować prowadnicę, naciągnąć łańcuch i podłączyć do prądu. Nadają się do cięcia zarówno szczap do kominka, jak i grubszych konarów. Pewnym ograniczeniem jest kabel (kilkunastometrowy) - wyznacza on zasięg, w którym możemy się poruszać. Moc sieciowych modeli elektrycznych przeznaczonych do amatorskiego użytku wynosi zwykle od 1,3 do 2 kW. Im większa, tym szybciej i bardziej płynnie przebiega cięcie, ale równocześnie urządzenie więcej waży i jest mniej poręczne. Piły spalinowe z założenia są cięższe od elektrycznych, ale też bardziej trwałe, bo mają metalowe obudowy. Producenci zwykle dzielą je na małe (do prac w domu i ogrodzie), średnie (dla rolników i firm ogrodniczych) i duże (dla leśnictwa).

 

Czytaj więcej o pilarkach czyli piłach elektrycznych lub spalinowych, zobacz ceny produktów

Więcej o: