Wielkie ogrodowe malowanie czyli farby do drewna, betonu i metalu

Po zimie metalowe, drewniane i betonowe elementy w naszym ogrodzie nieco zszarzały i wyblakły. W przywróceniu im wcześniejszego blasku pomogą na specjalistyczne farby, lakiery i impregnaty. Powinny być najwyższej jakości. Oto nasze rekomendacje.

Farby do ogrodu

Zabezpieczamy drewno

Przedmioty i konstrukcje z drewna znakomicie wyglądają wśród roślin. Kiedy się je impregnuje, zachowują piękny kolor, nie przepuszczają w głąb wilgoci i przetrwają długie lata. Skład większości impregnatów bazuje na olejach czy żywicach zawierających niekiedy środki grzybobójcze. Niektóre impregnaty mają właściwości koloryzujące. Są transparentne, nie zakrywają więc rysunku drewna, a dzięki doborowi odpowiednich pigmentów chronią je przed przebarwianiem. Malowane drewno powinno być całkowicie suche. Tylko wtedy dobrze chłonie preparaty, którymi je powlekamy. Żeby impregnacja była maksymalnie skuteczna, przeprowadzamy ją kilkakrotnie (2-3 warstwy). Przed malowaniem lakierami lub farbami deski trzeba zagruntować (impregnatem lub farbą podkładową) i przeszlifować papierem ściernym.

Jeśli chcemy zmienić kolor drewnianych elementów warto sięgnąć po lakiery i farby do stosowania na zewnątrz. Do malowania powierzchni drewnianych używamy kryjących lub przezroczystych lakierów, lazurów akrylowych lub specjalnych farb do drewna. Są odporne na promieniowanie UV i częste zmiany temperatury. Tworzą na powierzchni drewna cienką, lecz szczelną powłokę.

 

Dowiedz się więcej o tym, jak dbać o kolor drewnianych elementów w ogrodzie

Farby do metalu

Na rynku jest wiele dostępnych farb przeznaczonych specjalnie do metalu.

Metal to bardzo często używany materiał do ogrodowych ogrodzeń, altan, mebli, rzeźb, podpór dla roślin i innych detali. Wykonywane są z kilku rodzajów metali i ich stopów: żeliwa, aluminium, stali i brąz. Aluminium i brąz nie wymagają ochrony przed wilgocią; wystarczy je od czasu do czasu przetrzeć wilgotną szmatką. Natomiast niezabezpieczone przed korozją żeliwo lub stal po pewnym czasie pokrywa się rdzą. Większość gotowych wyrobów zabezpieczona już przez producenta poprzez, malowane proszkowe, oksydowane lub metalizowane (czyli pokrywane natryskowo warstewką innego metalu).

Jeśli jednak mamy do czynienia z surowym metalem lub elementem pokrytym starą łuszczącą się farbą, sami musimy zadbać o jego trwałość, malując go specjalnie przeznaczonymi do tego celu preparatami, odpowiednio zabezpieczony będzie nam służyć przez lata.

 

Metalowe elementy - jak je malować?

 

Fot. Benjamin Moore

Farby do betonu

Betonowe nawierzchnie można malować i impregnować by podnieść jego walory estetyczne bądź użytkowe.

Impragnując posadzki z surowego betonu można zmniejszyć ich chłonność i ułatwić czyszczenie. Najlepsze są preparaty przeznaczone do betonu lub do kostki betonowej - akrylowo-silikonowe bądź epoksydowe. Są bezbarwne i gotowe do użycia (nie trzeba rozcieńczać). Nanosimy je można pędzlem lub wałkiem bezpośrednio na beton, bez konieczności wcześniejszego gruntowania. Czasem wystarczy tylko jedna warstwa, a czasem posadzkę trzeba impregnować dwukrotnie (zachowując jednodniowy odstęp między nakładaniem warstw). By betonowe nawierzchnie nie chłonęły wilgoci trwale musimy je impregnować co trzy-cztery lata.

 

Sprawdź jak malować betonowe nawierzchnie

 

Fot. Sigma Coatings

Więcej o:
Copyright © Agora SA