Krzewy ozdobne: bez azalii nie ma wiosny

Tęczowe kolory ich kwiatów w połączeniu ze świeżą zielenią rozwijających się listków i błękitem wiosennego nieba są znakiem budzącego się na nowo życia. O tej porze już częściej przebywamy w ogrodzie, możemy więc delektować się widokiem i zapachem kwitnących azalii.

Azalie - barwy wiosny

Azalie należą do tego samego rodzaju co różaneczniki i noszą wspólną łacińską nazwę Rhododendron. Ich kwiaty charakteryzują się pięknymi barwami i przyjemną wonią. Nazwa krzewów wywodzi się od greckiego słowa azaleos, które oznacza "wyschnięty, suchy", ponieważ w stanie bezlistnym tak właśnie wyglądają. Brak liści na gałązkach w czasie zimowego spoczynku wpływa bardzo korzystnie na ich zimowanie. Są zdecydowanie bardziej wytrzymałe na mrozy od różaneczników.

 

Dowiedz się więcej o tym jak uprawiać azalie i w czyim towarzystwie

Azalie wielokwiatowe - nowości

Obecnie znanych jest ponad 10 tysięcy odmian azalii i ciągle przybywa nowych. Te starsze odchodzą w zapomnienie i są zastępowane przez nowe o piękniejszej barwie kwiatów, obfitszym kwitnieniu, większej liczbie płatków, ładniej zbudowanych kwiatostach, większej mrozoodporności.

 

Azalie na świecie - zobacz więcej zdjęć tych wielobarwnych krzewów

Azalie wielokwiatowe - ogrodowa klasyka

Intensywna hodowla odmian azalii sięga połowy XIX wieku, gdy ogrodnicy z Anglii, Belgii, Holandii czy Niemiec wykonywali pierwsze kontrolowane zapylenia krzewów przywożonych z Japonii, Chin i Ameryki.

 

Azalie - piękna, barwna pasja niejednego hodowcy. Zobacz historię tej pięknej rośliny

Azalie japońskie

Azalie japońskie osiągają o połowę mniejsze rozmiary od azalii wielkokwiatowych. Ich są zwarte, gęste, kuliste lub w kształcie spłaszczonej kuli; zazwyczaj szersze niż wyższe. Kwiaty mają chłodniejsze kolory: ostrego różu, czerwieni, fioletu i czystej bieli. Barwy te łatwo wkomponować w ciepłe pastele odmian wielkokwiatowych.

 

Jak pielęgnować azalię japońską?

Więcej o: