Jak zmienić kuchnię, nie wydając fortuny

Całkowita renowacja kuchni jest kosztowna, czasochłonna i ciężka do przeprowadzenia. Istnieją jednak sposoby, aby odnowić kuchnię, bez zakłócania życia rodzinnego i, co ważniejsze, bez wydawania fortuny.
 fot. Monika Filipiuk - Obałek

Odśwież ściany!

Można powiedzieć, że kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. Dla wielu z nas kuchnia, to najczęściej używane pomieszczenie w domu, gdzie spędzamy czas na przygotowaniu posiłków dla naszych rodzin lub po prostu siedząc przy stole w kuchni popijając kawę z przyjaciółmi. Niezależnie od tego, czy twoja kuchnia jest duża czy mała, to pomieszczenie jest miejscem spotkań. Nie bez przyczyny najlepsza impreza zawsze toczy się w kuchni.

Trochę świeżej farby może zdziałać cuda. Umorusane i pochlapane ściany powodują, że kuchnia wygląda na starą i zaniedbaną. Spróbuj dodać trochę koloru na ścianach. Kolor może znacznie zmienić to pomieszczenie. Jeśli meble kuchenne sa białe, warto rozważyć barwy w odcieniach zieleni, szarości, błękitu. Kolorowe kuchnie są bardzo modne, co potwierdzają katalogi i magazyny wnętrzarskie.

 Fot. YanLev/ Shutterstock.com

Do góry!

Powieś swoje garnki i patelnie na specjalnym wieszaku. Kiedy nie trzeba przechowywać ich w szafkach zyskujemy dodatkową przestrzeń. A ta w kuchni jest na wagę złota.

 Fot. SeanPavonePhoto/ Shutterstock.com

Odśwież szafki!

Wymiana szafek to duże i kosztowne przedsięwzięcie. Jeśli szafki nie są strasznie stare i w dobrym stanie, można spróbować położyć nową warstwę farby lub bejcy. Farba z połyskiem rozjaśni i optycznie powiększy kuchnię. Elegancki kontrast uzyskamy, gdy zestawimy ciemne szafki z lżejszym, jaśniejszym kolorem ściany.

Można pokusić się także o zmianę frontów na przeszklone, a także wymianę klamek i uchwytów.

Jeśli zdecydujesz się zmienić kolor szafek na ciemniejszy zwróć uwagę na oświetlenie. Kuchnia powinna być jasna. Być może trzeba dodać więcej światła lub zmienić żarówki na mocniejsze. ??

 Fot. Vudhikrai/ Shutterstock.com

Wymień blaty!

Naprawdę nie ma sposobu, aby ładnie, szybko i na długo odrestaurować zużyty blat. Malowanie to rozwiązanie na krótką metę. Blat trzeba po prostu wymienić. Ta inwestycja zwróci się w dłuższej perspektywie. Rozważ materiały takie jak drewno, korek, beton, laminat, MDF.

 fot. az

Pokaż kolekcję!

Masz kolekcję książek kucharskich? Wyeksponuj je! Zawieś półki, wystaw w przeszklonej szafce. Książki świetnie ocieplą wnętrze i stworzą miłą atmosferę.

 Fot. adpePhoto/ Shutterstock.com

Dodaj zielone!

Innym sposobem ożywienia kuchni jest dodanie kilku roślin. Rośliny wywołują poczucie spokoju, są przyjemne dla oka, ale w kuchni są przede wszystkim potrzebne. Warto zasadzić zioła i trzymać je w ładnych doniczkach. W zależności od wielkości kuchni można dodać kilka wiszących roślin.

 Fot. Africa Studio/ Shutterstock.com

Akcesoria

Twój toster jest zniszczony, a ekspres do kawy zabrudzony i wygląda nieciekawie na blacie. Kilka nowych, błyszczących urządzeń natychmiast zmienią ogólny odbiór kuchni. Może to być również skuteczny sposób na dodanie koloru w tym pomieszczeniu. Małe urządzenia kuchenne sa dostępne nie tylko w wersji czarnej czy metalowej ale we wszystkich kolorach tęczy. Są nie tylko praktyczne ale i atrakcyjne wizualnie.

Naszą kuchnię ożywi też kolorowa zastawa stołowa i dodatki: ściereczki czy rękawice kuchenne.

Więcej o: