Styl zakopiański: powiew spod hal

Po co szukać inspiracji do urządzania wakacyjnych mieszkań w alpejskiej tradycji? My mamy własny wzorzec - góralską chałupę. Bezpretensjonalną, ciepłą, bliską naszemu sercu i naturze.
Góralski styl Góralski styl Monika Filipiuk-Obałek

Skąd ten styl?

Styl zakopiański powstał pod koniec XIX wieku na fali zachwytu nad kulturą góralską, w której dopatrywano się korzeni i ostoi polskości. Jego twórcą i popularyzatorem był Stanisław Witkiewicz, malarz, architekt, teoretyk sztuki, ojciec Witkacego. Łącząc elementy tradycyjnych podhalańskich chałup i sztuki ludowej z secesyjnymi, wykreował model architektury oraz sposób urządzania góralskich domów, obowiązujący do dziś w Zakopanem i jego okolicach, a także naśladowany w innych częściach naszego kraju. Urodę tego stylu dostrzegają również współcześni polscy projektanci, w rezultacie czego góralszczyzna wciąż przenika do wzornictwa, dodając nowoczesnym wnętrzom nie tylko swojskości, ale i oryginalności.

Ściana jak w chałupie.

CECHY TYPOWE DLA STYLU ZAKOPIAŃSKIEGO

Naturalne materiały.
Jak najwięcej drewna rodzimych gatunków, zabezpieczonego olejem lub woskiem (ewentualnie matowym lakierem). Z niego powinny być nie tylko podłogi i meble, ale też okładziny ścian i różne dodatki. Z tkanin ? głównie wełna, bawełna i len. Na miejscu są też owcze futra.
Wyrafinowana prostota.
Meble o formach prostych, bryłowatych, ale ze szczegółem, który przyciąga wzrok, jak na przykład zdobione snycerką (rzeźbieniami) oparcia krzeseł czy frontów szafek lub rowki w nogach stołów.
Dużo tkanin.
Mają podkreślać klimat wnętrza i je ocieplać. W cenie jest wszelkiego rodzaju rękodzieło, czyli samodziałowe wełny, haftowany filc i płótna zdobione mereżką. Charakterystyczne dla tego stylu są kilimy, którymi nakrywa się łóżka, kładzie na ławkach lub wiesza na ścianach.
Podhalańskie wzory.
Rozety, parzenice, szarotki i inne uproszczone motywy zaczerpnięte z surowej górskiej przyrody ? haftowane na tkaninach, rzeźbione w drewnie, ryte w metalu.

Nasza rada:
Aby murowana ściana upodobniła się do tej z drewnianej góralskiej chaty,  można ją obłożyć świerkowymi deskami.

Unowocześniona tradycja.

Rozety (motyw typowy dla Podhala) zostały wycięte w panelu ze sklejki brzozowej. Przesłonięto je od tyłu folią metaliczną, która odbija światło diod LED zainstalowanych za łóżkiem.

Pasuje do stylu...

Komodzie o prostej formie, która odnalazłaby się w wielu stylach, góralskiego charakteru dodają podrzeźbiane wzory.  zrobionezdrewna.pl

Pasuje do stylu...

Podkładka  6 zł kokofolk.pl

Pasuje do stylu...

Meble w stylu zakopiańskim:
łatwe do kupienia i niedrogie. Krzesło  94 zł meblemeble.pl

Pasuje do stylu...

Wzory góralskie zdobią teraz również  naczynia. Kubek  24,90 zł kokofolk.pl

Pasuje do stylu...

Drewna jak najwięcej. Z niego mogą być nawet sztućce i naczynia. Łyżki do sałaty  59,90 zł fide.pl

Pasuje do stylu...

Rozeta, nawet w nowoczesnej wersji, od razu kojarzy się z Zakopanem. Podstawka  59,90 zł fide.pl

Więcej o: