Wyposażenie wnętrz: dobry kontakt

Po pierwsze, powinien być bezpieczny dla otoczenia, po drugie, wpasować się w styl wnętrza. O jaki kontakt chodzi? O elektryczny, czyli o łącznik i gniazdo.
  Fot. producent

Przede wszystkim bezpiecznie

Wszystkie gniazda muszą mieć tzw. uziemienie, czyli styk ochronny (uwaga: w sprzedaży są jeszcze gniazda bez styku).

Jeśli w domu jest dziecko, warto kupić gniazdo z przesłoną, dzięki której maluch nie włoży do środka palca.

Do łazienek i kuchni wybierajmy łączniki z obudową chroniącą przed wilgocią - informuje o tym widoczny na opakowaniu kod IP (z ang. Internal Protection) z dwoma cyframi. Pierwsza z nich (od 0 do 6) określa stopień ochrony przed wniknięciem ciał stałych i kurzu. Druga natomiast (0 do 9) oznacza właśnie stopień ochrony przed wilgocią. Łączniki w łazience powinny mieć  co najmniej IP44; w pokoju dziennym czy sypialni wystarczy IP20.

W łazienkach najlepiej instalować gniazda z klapką, która chroni przed zachlapaniem, a nawet - w pewnym stopniu - zalaniem przez strumień wody. Jeszcze lepsze są gniazda hermetyczne, polecane tam, gdzie ryzyko zalania jest podwyższone.

GNIAZDA I ŁĄCZNIKI. Berker k.1, tworzywo sztuczne, ramka?potrójna - 3 łączniki uniwersalne, Hager,?od 93?zł

  Fot. producent

Włącz i wyłącz

Łączniki (popularnie nazywane włącznikami) umieszcza się zwykle na wysokości około 1,4 m nad podłogą. Najpopularniejsze są jednobiegunowe, przeznaczone do włączania pojedynczych źródeł światła, oraz dwubiegunowe - do kilku źródeł, które chcemy włączać oddzielnie.

Gniazda służą do podłączania urządzeń z wtyczką. Zazwyczaj instaluje się je 30 cm nad podłogą, w kuchni - nad powierzchnią blatów.

GNIAZDA I ŁĄCZNIKI. Berker R.3, aluminium, ramka podwójna - łącznik uniwersalny, gniazdo, Hager, 242 zł

 Fot. producent

GNIAZDA I ŁĄCZNIKI. As, tworzywo sztuczne, ramka podwójna - łącznik żaluzjowy, ściemniacz, Ospel, około 86 zł

  Fot. producent

GNIAZDA I ŁĄCZNIKI. Esprit, tworzywo sztuczne i szkło, ramka podwójna - łącznik pojedynczy, gniazdo, Gira, około 230 zł

  Fot. producent

Kontakt grupowy

Coraz popularniejsze jest wygodne i estetyczne rozwiązanie polegające na zgrupowaniu kilku gniazd i/lub łączników w jednej oprawie, dzięki czemu w jednym miejscu można podłączyć kilka urządzeń.

Najprostszym przykładem jest listwa dla zestawu: komputer, monitor, drukarka oraz modem. Podobne listwy instaluje się w kuchni nad blatem do obsługi kilku różnych urządzeń elektrycznych.

GNIAZDA I ŁĄCZNIKI. Celiane, drewno mahoń, ramka poczwórna: 2 podwójne łączniki i 2 gniazda z uziemieniem, Legrand, 210,95 zł

  Fot. producent

GNIAZDA I ŁĄCZNIKI. Sonata, szkło i tworzywo, ramka poczwórna, gniazda: podwójne głośnikowe, potrójne Euro, końcowe RTV, podwójne z uziemieniem, Ospel, około  250 zł

  Fot. producent

GNIAZDA I ŁĄCZNIKI. Ofiblok Line, listwa montowana w blacie biurka: łącznik, gniazda HDMI, USB, D-Sub, elektryczne z uziemieniem, Kontakt Simon, 435,93 zł

  Fot. producent

Wzornictwo

Oprócz modeli o tradycyjnej formie są dostępne nowoczesne, nawiązujące do trendów we wzornictwie. Producenci oferują serie ze szkła, drewna, metalu lub tworzywa sztucznego, matowe lub błyszczące, imitujące kamień lub drewno. Również kształty gniazd i łączników bywają bardzo zróżnicowane - od prostych do ozdobnych, wręcz fantazyjnych.

GNIAZDA I ŁĄCZNIKI. Sonata, szkło i tworzywo sztuczne, ramka potrójna: łącznik żaluzjowy, ściemniacz, łącznik potrójny, Ospel, około 306 zł

  Fot. producent

GNIAZDA I ŁĄCZNIKI. Livolo VL-C702EU-BC, szkło, ramka podwójna: gniazdo i podwójny łącznik dotykowy, Adriawik, 139,97 zł

  Fot. producent

GNIAZDA I ŁĄCZNIKI. Berker Serie 1930, tworzywo sztuczne, dwie ramki: łącznik i gniazdo z uziemieniem, Hager, 295 zł

                 Fot. producent

GNIAZDA I ŁĄCZNIKI. Deco, efekt szkła, ramka podwójna: dwa gniazda z uziemieniem, Karlik, 79,95 zł

  Fot. producent

GNIAZDA I ŁĄCZNIKI. Garby, natynkowy, metal, ramka podwójna: 2 łączniki, Fontini, około 520 zł

Więcej o: