Nowoczesne kuchnie: szafki i ich wyposażenie

Nowoczesne kuchnie charakteryzują się nie tylko kształtem zabudowy i modnymi kolorami. Wkłady, przegródki, kosze, półki, podnoszone fronty - wszystkie zaprojektowane po to, by ułatwić nam życie. Dzięki nim nawet bardzo trudną do zagospodarowania przestrzeń, np. w rogu, można optymalnie i funkcjonalnie wykorzystać, zapewniają bowiem wygodny dostęp do przedmiotów przechowywanych w szafkach.
Wkłady do szafki narożnej Wkłady do szafki narożnej Fot. Hafele

Nowoczesne kuchnie: szafka narożna

Wkłady, przegródki, kosze, półki, podnoszone fronty - wszystkie zaprojektowane po to, by ułatwić nam życie. Dzięki nim nawet bardzo trudną do zagospodarowania przestrzeń, np. w rogu, można optymalnie i funkcjonalnie wykorzystać, zapewniają bowiem wygodny dostęp do przedmiotów przechowywanych w szafkach.

Ciekawe rozwiązanie: relingi i antypoślizgowe dno chronią naczynia przed wypadaniem.

nowoczesne kuchnie, aranżacja kuchni, meble kuchenne, systemy meblowe, zabudowa meblowa
Fot. Hafele

Nowoczesne kuchnie: co jeszcze do szafki narożnej?

nowoczesne kuchnie, aranżacja kuchni, meble kuchenne, systemy meblowe, zabudowa meblowa
Fot. GTV

Szafki typu cargo w kuchni Szafki typu cargo w kuchni Fot. Peka

Nowoczesne kuchnie: cargo

Cargo to rodzaj wyciągu z szufladami/koszami, które są połączone wspólnym frontem meblowym. W takiej szafce stosuje się wytrzymałe prowadnice, które nie tylko poradzą sobie z dźwiganiem dużych ciężarów, ale również zapewnią płynny ruch.

nowoczesne kuchnie, aranżacja kuchni, meble kuchenne, systemy meblowe, zabudowa meblowa
Fot. Hafele

Nowoczesne kuchnie: żaluzje meblowe

Powyżej: Sposób na przechowywanie drobnych urządzeń AGD, wewnątrz są gniazdka elektryczne i oświetlenie. WFM Wolsztyńskie Kuchnie, szafka żaluzjowa, 4758 zł.

Poniżej: Ciekawy pomysł na zastosowanie żaluzji meblowej. Szafka Climber, Peka.

nowoczesne kuchnie, meble kuchenne, zabudowa kuchenna, szafki, aranżacja kuchni
Fot. Peka

Nowoczesne kuchnie: miejsce na butelki

Sposobów na przechowywanie butelek w kuchni jest wiele. I o ile napoje i soki możemy schować do szafek (świetnie sprawdza się do tego celu cargo), o tyle wino warto umieścić na widoku - i koniecznie w pozycji horyzontalnej. Dlaczego? Ponieważ w takim położeniu wino stale nawilża korek, dzięki czemu zachowuje on swoją szczelność - wyschnięty mógłby ją stracić i do trunku dostałoby się powietrze. Mebel Rust, szafka na wino, na zamówienie.

Nowoczesne kuchnie: schowane AGD

Małe AGD nie jest dekoracją, a ustawione na widoku często niepotrzebnie zabiera powierzchnię blatu roboczego. Powinniśmy je schować do szafek - a pod ręką zostawić tylko te sprzęty, z których faktycznie często korzystamy (np. czajnik bezprzewodowy lub ekspres do kawy). W takich szafkach możemy zastosować fronty podnoszone do góry - co daje takie rozwiązanie? Przede wszystkim oszczędza miejsce, które zajęłoby skrzydło uchylne - podnoszone odstaje od zabudowy meblowej na niewielką odległość, dodatkowo nie wiąże się z ryzykiem, że o nie uderzymy.

nowoczesne kuchnie, aranżacja kuchni, meble kuchenne, zabudowa kuchenna, szafki kuchenne
Fot. Kamservo

Nowoczesne kuchnie: segregowanie odpadów

Nowoczesne kuchnie mają za zadanie ułatwiać nam życie i uprzyjemniać pracę. Dzięki specjalnym systemom możemy również usprawnić proces segregacji odpadów - szczególnie, że przepisy prawa nakładają na nas taki obowiązek. Szuflada jest wygodna w obsłudze, a w środku znajdziemy oddzielne kosze różnej wielkości, które zapełniamy szkłem, plastikiem, papierem, itp. W górnej części (pod samym zlewem) zostaje miejsce na półkę na środki czystości lub płytką szufladę na zmywaki, ściereczki, itp.

nowoczesne kuchnie, aranżacja kuchni, meble kuchenne, systemy meblowe, zabudowa meblowa
Fot. Hafele

Nowoczesne kuchnie: przechowywanie talerzy

Jesteśmy przyzwyczajeni do przechowywania talerzy ułożonych w "stos" w w szafkach z uchylnymi drzwiczkami. Nie jest to jednak najbardziej wygodna opcja. Lepszym pomysłem będzie schowanie talerzy w szufladzie - zyskamy łatwy dostęp to tych, które zostały umieszczone z tyłu. W szufladzie z płaskim dnem możemy je ustawić w specjalnych zabezpieczeniach, które nie pozwolą im się przesuwać przy otwieraniu szuflady. Druga opcja to szuflada z metalowym wkładem przypominającym suszarkę do naczyń - talerze przechowujemy w niej również na podobnej zasadzie.

nowoczesne kuchnie, aranżacja kuchni, meble kuchenne, systemy meblowe, zabudowa meblowa
Fot. Rejs

Nowoczesne kuchnie: deska do prasowania

Propozycja dla tych, którzy nie wiedzą, gdzie schować deskę do prasowania. W nowoczesnej kuchni znajdzie się miejsce również i dla takiej funkcji - w niepozornie wyglądającej szufladzie. WFM Wolsztyńskie Kuchnie, szafka z szufladami, od 1274 zł

Nowoczesne kuchnie: dziwne przedmioty codziennego użytku >>

Podnośnik Free Flap Podnośnik Free Flap Fot. Hafele

Nowoczesne kuchnie: szafki wiszące

Zdjęcie powyżej: Dzięki specjalnemu podnośnikowi front szafki wiszącej (podnoszony do góry) zatrzyma się w dowolnej pozycji zamiast opaść. Jest to wygodne rozwiązanie w szafkach umieszczonych w dolnym rzędzie - w szafce pod sufitem mielibyśmy problem ze "ściągnięciem" frontu z powrotem (mógłby pomóc w tym system elektrycznego wspomagania, ale to dodatkowy - i niemały - wydatek).

Zdjęcie poniżej: Tzw. winda opuszcza i podnosi wysoko zamontowane półki. To rozwiązanie dla użytkowników, którzy najbardziej cenią sobie komfort - sprawdzi się też w kuchni osoby o niskim wzroście. Nowoczesna kuchnia powinna być dopasowana do wzrostu domowników pod względem wysokości szafek stojących oraz wysokości, na jakiej zostaną zamocowane (w przypadku szafek wiszących). Peka, zestaw półek do szafki górnej, 1789 zł 

nowoczesne kuchnie, aranżacja kuchni, meble kuchenne, systemy meblowe, zabudowa meblowa
Fot. Peka

Wkład do szuflady - do szafki pod zlewem Wkład do szuflady - do szafki pod zlewem Fot. Hettich

Nowoczesne kuchnie: szuflada pod zlewem

W szafce pod zlewem zwykle umieszczamy kosze do segregacji odpadów, jednak przestrzeń bezpośrednio pod zlewozmywakiem pozostaje niewykorzystana. Sprytny stolarz poradzi sobie z tym problemem przy okazji pracy nad meblami kuchennymi, ale teraz możemy skorzystać również z gotowych rozwiązań, jak szuflady z wkładami ułatwiającymi segregację drobnych akcesoriów potrzebnych w kuchni. W nowoczesnej kuchni każdy drobiazg powinien mieć swoje miejsce!

nowoczesne kuchnie, aranżacja kuchni, meble kuchenne, systemy meblowe, zabudowa meblowa
Fot. Hettich

Nowoczesne kuchnie: kuchnie celebrytów

Więcej o:
Copyright © Agora SA