Sprawdzone triki na organizację szafy

Poranek, a ty tkwisz przed szafą, szukając bluzki do pracy? Jeśli brzmi znajomo, mamy dla ciebie 10 sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym twoja szafa będzie dobrze zorganizowana, a twoje poranki dużo łatwiejsze.
Organizacja ubrań w szufladach i szafach Organizacja ubrań w szufladach i szafach fot. bhg

Roluj

Odnalezienie poszukiwanej części odzieży w szufladzie często nastręcza trudności. Sprytnym rozwiązaniem pozwalającym na ułatwienie sobie tego procesu jest rolowanie elementów garderoby i ustawienie ich w pozycji pionowej.

Pudełko z przegrodami Jysk, organizacja ubrań fot. Jysk

Taki system organizacji szuflad ma wiele zalet. Nie tylko zmieścimy więcej ubrań, łatwiej je będzie nam odnaleźć - bo wszystkie będą wyeksponowane w ten sam sposób, to jeszcze będą się mniej gniotły.

wieszak na ubrania, przechowywanie szalików wieszak na ubrania, przechowywanie szalików fot. katblackdesigns.com

Szaliki na wieszaku

Masz dużo szalików i apaszek, które plączą się na dnie szafy? Jest prosty sposób na ich organizację. Wystarczy zapleść je na wieszakach ubraniowych. W ten sposób bez problemu znajdziemy ten, którego szukamy.

Przechowywanie szalików, organizacja szafyfot. fiberfarm.com

Większą ilość miejsca i stabilność zapewni drążek przymocowany do drzwi np. szafy. Na nim, podobnie jak na wieszakach, zaplątujemy szaliki. Pamiętaj jednak, że nie chodzi tu o skomplikowany węzeł, który trzeba będzie rozsupływać przez pół godziny.

Organizacja ubrań, wieszaki, szafa Organizacja ubrań, wieszaki, szafa fot. organizeyourstuffnow.com

Ubrania na każdy dzień

Jeśli spędzasz poranki przeczesując szafę w poszukiwaniu odpowiedniej bluzki do pracy, co zazwyczaj kończy się niepowodzeniem i spóźnieniem, to rozwiązanie jest dla ciebie. Żeby ten scenariusz już się nie powtórzył, zaplanuj garderobę na cały tydzień i odpowiednio ją oznacz. Można do tego wykorzystać haczyki na drzwiach szafy oznaczone dniami tygodnia.

organizacja ubrań, porządek w szafiefot. bhg

Kiedy nie masz możliwości zamontowania dodatkowych haczyków, przygotuj etykietki, którymi będziesz oznaczać zestaw odzieży na dany dzień. Taki system sprawi, że poranki zamiast na panicznym przerzucaniu ubrań będzie można spędzić na spokojnym dopiciu porannej kawy.

Wieszka na krawaty, Bed Beth & Beyond Wieszka na krawaty, Bed Beth & Beyond fot. Bed Bath & Beyond

Wieszaki do zadań specjalnych

Niektóre elementy garderoby nastręczają problemów w przechowywaniu. Trudno je złożyć, a z tradycyjnych wieszaków notorycznie się ześlizgują. Chodzi tu między innymi o krawaty czy topy na cienkich ramiączkach. Do tego typu odzieży warto się zaopatrzyć w specjalne wieszaki.

wieszaki do ubrańmat. promocyjne

Wiele sklepów z wyposażeniem wnętrz a także z artykułami gospodarstwa domowego oferuje szeroką gamę różnorodnych wieszaków, które sprawią, że przechowywanie trudnej garderoby stanie się znacznie łatwiejsze.

Przechowywanie, organizacja szafy, ubrania Przechowywanie, organizacja szafy, ubrania fot. tesa

Wykorzystaj miejsce na drzwiach

W obliczu małej ilości miejsca w szafach, warto wykorzystać każdy skrawek przestrzeni. Do przechowywania drobnych rzeczy, bądź takich, po które sięgamy bardzo często, warto zagospodarować drzwi. Mocując na nich proste haczyki bądź zawieszki, stwarzamy sobie dodatkową przestrzeń na drobiazgi.

GARDEROBY. Uchwyt na żelazko, Indecofot. Indeco

W ofercie sklepów znajdziemy również na przykład specjalne uchwyty na żelazko, które z łatwością zamontujemy na drzwiach. Do przytwierdzenia tego typu rzeczy można też wykorzystać solidną, dwustronną taśmę montażową.

Przechowywanie w szufladach Przechowywanie w szufladach Fot. Bhg

Szuflady z przegródkami

W szufladach łatwo o bałagan. Wrzucamy tam różne drobiazgi bez układania, a szukając pożądanej rzeczy tworzymy jeszcze większy zamęt. Prostym rozwiązaniem, który pozwoli na zachowanie porządku jest system przegródek. Można je kupić bądź wykonać samemu. Rzadziej spotykane są komody czy inne meble z już wbudowanymi przegródkami.

Przegródka do szuflady, Ikea, 5,99 zł za 3 sztuki fot. Ikea

Te najprostsze możemy wykonać z tektury. Bardziej trwałe będą jednak z pleksi bądź drewna. Inna opcja to przegródki z rurek PCV, które sprawdzą się do przechowywania szalików, apaszek, a także bielizny. Ciekawym trikiem na przechowywanie drobnej biżuterii jest wykorzystanie tacki do kostek lodu.

Rzeczy sezonowe w workach próżniowych Rzeczy sezonowe w workach próżniowych mat. promocyjne

Rzeczy sezonowe w workach próżniowych

Narciarski kombinezon, który wkładamy raz w roku, kostium karnawałowy czy zapasowe poduszki i koce, zajmują dużo miejsca, a rzadko z nich korzystamy. Rozwiązaniem są worki próżniowe.  Potrafią one zmniejszyć objętość materiałowych rzeczy aż o 70 proc., a w niektórych przypadkach jeszcze bardziej.

Rzeczy sezonowe w workach próżniowychmat. promocyjne

Dodatkowo rzeczy w workach nie będą się kurzyć i brudzić. Można je ułożyć na najwyższej półce w szafie, a nawet pod łóżkiem, gdyż są odpowiednio zabezpieczone. Jest to też dobra metoda na przechowywanie rzeczy, których już nie nosimy, a szkoda nam się z nimi rozstać, czy też ubranek, z których wyrosły dzieci, a pozostały niezniszczone.

Przechowywanie butów

Buty są dość kłopotliwe w przechowywaniu, szczególnie przy większej liczbie par. Nie zawsze mamy na tyle dużo miejsca, żeby wszystkie buty trzymać w oryginalnych pudełkach. Wówczas można skorzystać z dedykowanych stojaków. Dużą oszczędność miejsca zapewnia stojak widoczny na zdjęciu powyżej, na którym buty są ustawione w pionie. W ten sposób są też mniej narażone na zniszczenie.

Przechowywanie butówfot. diyshowoff.com

Do przechowywania kozaków można wykorzystać wieszaki z klipsami. Tak zawieszone buty zajmują mniej miejsca i są łatwiejsze do odszukania.

Wieszak na biżuterię, organizacja szafy Wieszak na biżuterię, organizacja szafy fot. Etsy.com

Biżuteria

Naszyjniki, wisiorki i korale trzymane w pudełkach i szkatułkach plączą się i są trudne do odszukania. Do tego są narażone na zniszczenie, kiedy staramy się je rozplątać. Najprostsza metoda na przechowywanie ozdób, to ich wywieszenie na małych haczykach.

Wieszak na biżuterię, organizacja szafyfot. Etsy.com

Taki system ekspozycji nie zajmuje dużo miejsca. Haczyki można zawiesić na drzwiach szafy, w  łazience, a nawet w sypialni. Wówczas z łatwością znajdziemy właściwy naszyjnik, a nasza biżuteria będzie lepiej chroniona.

Organizacja ubrań w szafie, garderoba Organizacja ubrań w szafie, garderoba fot. mat. promocyjne

Ułóż ubrania kolorami

Na koniec najłatwiejsza metoda, a jednocześnie najskuteczniejsza. Jeżeli mamy co rano kłopot ze skompletowaniem ubioru na dany dzień. Dobrze jest ułożyć ubrania w szafie według kolorów. Tak sprawimy, że będzie nam łatwiej dobrać ubrania.

Organizacja szafy, garderoba, przechowywaniefot. Rubbermaid Products

Poboczna zaleta takiego systemu, to ładniejszy wygląd naszej szafy. Z przyjemnością będziemy do niej zaglądać co rano, a wrażenie uporządkowania pozostanie z nami do końca dnia.

Więcej o: