Ceglana ściana kojarzy się ze stylem loftowym. Ta w intensywnym, czerwonym kolorze potrafi ocieplić wnętrze, sprawić, że wygląda na bardziej przytulne. Co ważniejsze jednak nadaje mu wyrazistości i charakteru. Zobacz jak wyglądają polskie wnętrza z ceglaną ścianą.
Właścicielce tego wnętrza zależało na tym, by mieszkanie było zaaranżowane nowocześnie, a zarazem przytulnie. Projektanci zaproponowali więc odsłonięcie starych cegieł. Starannie oczyszczone (i zaimpregnowane specjalnym preparatem) na równi z drewnianą podłogą ociepliły klimat wnętrza.
Fot. Sylwester Rejmer
Cegła króluje w otwartym salonie, gdzie zdobi ścianę z wysokimi oknami. Jest także w sypialni, gdzie jest bardzo dobrze wyeksponowana. Jej intensywny kolor podkreślają białe ściany i jasne dodatki.
Fot. Sylwester Rejmer
Cegła, którą wykończono łazienkę, pochodzi z rozbiórki kamienicy z 1920 roku. Została najpierw wyczyszczona stężonym kwasem solnym potem wielokrotnie przepłukana wodą, a na koniec zaimpregnowana. Następnie kamieniarz pociął ją na plastry o grubości 3-4 cm (znacznie lżejsze od cegieł), które zostały przyklejone do ścian klejem do płytek ceramicznych.
MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK
Prace wykonała profesjonalna ekipa budowlana. Pozostałe fragmenty ścian i wannę wykończono płytkami Metallica firmy Casalgrande Padana, które zgodnie z nazwą metalicznie pobłyskują. Całość jest bardzo dobrze zharmonizowana i zbalansowana. Łazienka naprawdę robi wrażenie.
MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK
Cegłę w tym salonie odkryto w trakcie generalnego remontu. Zainspirowani nią gospodarze, zdecydowali się na eklektyzm we wnętrzu - do prostych, nowoczesnych sprzętów dobrali stare fotele o ozdobnych formach. Stylowe meble bardzo dobrze się prezentują na tle surowej ściany
Fot. Monika Filipiuk-Obałek
Przejście między ceglaną ścianą a gipsowa, zostało starannie wykończone. Gospodarze chcieli uniknąć wrażenia niedoróbki. Towarzystwo bieli i drewna bardzo dobrze wpływa na cegłę, która jest dzięki temu ładnie wyeksponowana. Ściana zyskała także dodatkowe oświetlenie.
Fot. Monika Filipiuk-Obałek
Cegła pasuje od każdego pomieszczenia, także do kuchni. W tym domu wykorzystano ją w bardzo pomysłowy sposób. Znalazła swoje miejsce nie tylko na całej ścianie, ale także miedzy nad szafkami kuchennymi, gdzie z reguły wykładane są kafelki.
Fot. Łukasz Zandecki
Cegła na ścianie nad kuchennym blatem została ujęta w dębową ramę, która służy jako półka. Przy ścianie zainstalowano ledowe oświetlenie. Można powiedzieć, że cegła zyskała należytą oprawę.
Fot. Łukasz Zandecki
W otoczonym bujną zielenią domu panuje atmosfera inspirowana prowansalskimi siedzibami. Remontem i aranżacją domu zajęła się gospodyni, pani Joanna. Duże fragmenty ścian wykończono cegłą. Między innymi została nią pokryta cała ściana wokół kominka, co dodatkowo dodaje swojskiego klimatu wnętrzom.
Fot. Sylwester Rejmer
Cegła pojawia się także w mniejszych ilościach na innych ścianach. jej obecność, przełamuje rytm ścian i wprowadza dodatkowy smaczek do całej aranżacji.
Fot. Sylwester Rejmer
W 30-metrowym pomieszczeniu zmieściły się aneks wypoczynkowy i kuchenny, łazienka oraz sypialnia na antresoli. Na najdłuższej ścianie mieszkania odkryto cegłę, która stylistycznie spaja całe mieszkanie, gdyż każda ze stref została utrzymana w nieco innym stylu.
MICHAL MUTOR
Na odkrytej ceglanej ścianie wiszą obrazy namalowane przez projektantkę specjalnie do tego wnętrza. W kąciku wypoczynkowym cegła stanowi przeciwwagę dla kobiecego wystroju.
MICHAL MUTOR
Agnieszka i Sylwester remont potraktowali jako okazję, by nadać wnętrzu własny styl nawiązujący do atmosfery tętniącego życiem miasta. Pokój dzienny, tak jak całe mieszkanie, zaaranżowano w loftowym stylu. Wnętrzu nadaje klimat odkryta cegła na ścianach oraz metalowe lampy inspirowane oprawami przemysłowymi.
fot. Michał Mutor
Cegła znalazła się także za regałem, dla którego tworzy interesujące tło. Drewniane półki kolorystycznie dobrze się komponują z odcieniem cegły.
MICHAL MUTOR
Delfina i Michał, architekci z zawodu, postanowili w swoim mieszkaniu ceglaną ścianę pomalować na biało. Zależało im na zachowaniu faktury cegły, ale woleli bardziej stonowaną, wyciszającą kolorystykę. W otwartej kuchni taka ściana kontrastuje z gładkimi i lśniącymi frontami szafek oraz blatami.
Fot. Sylwester Rejmer
Biała cegła pojawia się także w salonie i łazience. Tam w towarzystwie nowoczesnych sprzętów i czarnej ścianki prezentuje się bardzo stylowo.
Fot. Sylwester Rejmer
W tej kuchni cegły jest całkiem dużo i doskonale wpisuje się w eklektyczny charakter wnętrza. Właściciele zdecydowali się bowiem na stylową mieszankę rzeczy starych z nowymi. Nowoczesne fronty szafek zostały zestawione z zabytkową serwantka oraz starym stołem. Cegła spaja tak różnorodne stylistyki.
Fot. Rafał Lipski
W pozostałych pomieszczeniach nie odkrywano cegły, dzięki czemu kuchnia zachowuje odrębność i wyjątkowy styl. Za to eklektyczne łączenie mebli jest kontynuowane także w innych wnętrzach.
Fot. Rafal Lipski
Artur do urządzania swojego mieszkania podszedł z prawdziwie artystycznym zacięciem, a scenariusz przebudowy całego wnętrza zatytułował "Odsłonić Wisłę". Cegła nadaje to całemu wnętrzu, okrywa niemal całą długą ścianę. Oraz jedną krótką, która wydziela strefy w otwartym salonie.
Fot. Alex Pavlovia ( Karl Jorgenson )
Cegle towarzysza metalowe wykończenia, drewniane podłogi i skórzane sofy. Takie połączenie dało wnętrze o męskim zdecydowanym charakterze.
Fot. Alex Pavlovia ( Karl Jorgenson )
Czasem wystarczy bardzo niewiele, aby nadać wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. W tym mieszkaniu umiar bardzo się opłacił. W salonie odsłonięto czerwoną cegłę tylko w dwóch miejscach. Okrągłe pola nad sofą zintegrowano z oświetleniem. Całość ożywia monotonną ścianę.
Fot. Radosaw Wojnar
Cegła odgrywa także ważna rolę w łazience. Jest nią pokryta cała jedna ściana. Nad umywalka zamiast lustra zaaranżowano niewielką wnękę, w której znalazło się rzeźbiarskie popiersie.
Fot. Radosaw Wojnar