Klasyczne wnętrza: 9 ponadczasowych mieszkań

Wnętrza urządzone w stylu klasycznym są ponadczasowe - nigdy nie wychodzą z mody. Są przyjazne i eleganckie zarazem - za to właśnie lubimy je najbardziej. Prezentujemy 9 mieszkań urządzonych z klasyczną nutą.
W pokoju dziennym królują stare meble, wyszukane w antykwariatach i na targach staroci. Nowa jest tylko szafa biblioteczna, idealnie wpasowana w dawne przejście między pokojami.
W pokoju dziennym królują stare meble, wyszukane w antykwariatach i na targach staroci. Nowa jest tylko szafa biblioteczna, idealnie wpasowana w dawne przejście między pokojami. fot. Michał Skorupski

Wnętrza w starej kamienicy

To mieszkanie w starej kamienicy aż prosiło się o klasyczny wystrój - sprzyjała temu znaczna wysokość pomieszczeń, elegancka stolarka i lokalizacja w starej kamienicy. I tak w pokoju dziennym królują stare meble, które gospodyni przez lata wyszukiwała w antykwariatach i na targach staroci. Nowa jest tylko szafa biblioteczna, idealnie wpasowana w dawne przejście między pokojami. Całości dopełnia wiszący zegar, który właścicielka otrzymała w prezencie.

pokój dzienny, mieszkanie w kamienicy, aranżacja wnętrz, wystrój wnętrz, renowacja wnętrzMICHAŁ SKORUPSKI

Część mebli, m.in. stół i serwantka, pochodzi z tego samego okresu co mieszkanie. Z równym pietyzmem dobrano dodatki - żyrandol to lampa naftowa przerobiona na elektryczną. Kuchnia łączy w sobie klasykę i nowoczesność. Większość mebli została wykonana na zamówienie. Na podłodze, tak jak w całym mieszkaniu, leży elegancki dębowy parkiet.

kuchnia, mieszkanie w kamienicy, aranżacja wnętrz, wystrój wnętrz, renowacja wnętrzMICHAŁ SKORUPSKI

Salon Salon MARIA MIKLASZEWSKA, MARTYNA RUDNICKA

Wnętrza eleganckie i z klasą

To wnętrze urządzono bardzo elegancko. Wyszukana szarość ścian stanowi doskonałe tło dla starannie wyselekcjonowanych mebli. Przy czym sprzętów jest tu niewiele. Właściciele nie chcieli zagracić mieszkania. Za to meble, które już się znalazły we wnętrzach mogą naprawdę wybrzmieć. Całość przypomina nowojorski apartament.

salon, aranżacja salonu, klasyczne wnętrzaMARIA MIKLASZEWSKA, MARTYNA RUDNICKA

Kuchenna zabudowa zapewnia pani domu dużo pojemnych schowków oraz długi, wygodny blat. Fronty szafek z ceramicznymi uchwytami nawiązują formą do dawnych mebli z angielskiej wsi. Bardzo efektowne są też płytki podłogowe (firmy Devon & Devon) inspirowane wzorami z lat trzydziestych XX wieku, czyli z okresu, w którym zbudowano to mieszkanie.

kuchnia, meble kuchenne, czarno-biała kuchniaMARIA MIKLASZEWSKA, MARTYNA RUDNICKA

Mieszkanie jasne i wygodne

Właściciele mieszkania postawili na prostotę i wygodę. W salonie jest i wygodna sofa i eleganckie pianino. Całość została utrzymana w jasnej i przyjaznej kolorystyce. Aneks jadalny w salonie jest miejscem, gdzie domownicy spotykają się nie tylko od święta, ale także na codziennych posiłkach.

jadalnia, klasyczne wnętrzaFot. Lukasz Kozyra

Zabudowa kuchenna w kształcie litery L zapewnia długie blaty robocze i pojemne schowki. Aby było jeszcze więcej miejsca do przechowywania, zdecydowano się na dwa rzędy górnych szafek. Meble zrobiono z lakierowanej płyty MDF. Z ich barwą kontrastuje czarny granitowy blat.

Kuchnia, meble kuchenne, klasyczna kuchniaFot. Lukasz Kozyra

Z historią w tle

Architektura domu, nawiązująca do dworku polskiego, pozostaje w harmonii z wystrojem wnętrza. Na każdym kroku widać tu dbałość o szczegóły. Urodę starych mebli podkreślają dobrane ze smakiem stylowe dodatki i tkaniny. Oliwkowy odcień farby na ściany został dopasowany do obicia foteli. Wiedeński fortepian w saloniku pochodzi z XIX wieku.

jadalnia, aranżacja jadalni, drzwi przesuwaneFot. Monika Lewandowska

Przesuwane drzwi zamykające kuchnię zwracają uwagę ciekawym przeszkleniem. Zrobił je na zamówienie stolarz. Przywodzą one na myśl amerykańskie rezydencje, jakie mogliśmy oglądać w filmie "Przeminęło z wiatrem".

klatka schodowa, schody, klasyczne wnetrzaFot. Monika Lewandowska

Mieszkanie pełne światła

Eleganckie wnętrze - potwierdza swoją klasę dyskretnym urokiem dobrze zestawionych elementów, jakością materiałów i spójnością kompozycji. Gospodarze tego mieszkania postawili na niewiele ozdób i dużo przestrzeni. Właściciele lubią patrzeć na wyremontowane zabytkowe kamienice po drugiej stronie ulicy, zrezygnowali więc z firan w oknach. Dzięki temu mieszkanie jest jasne i wydaj się większe.

jadalnia, klasyczne wnętrza, wystrój wnętrzFot. Dariusz Radej

Klasyczny charakter wnętrza podkreślają meble. Rzeźbiony drewniany stół jest w rodzinie od lat. Gospodyni dopasowała do niego krzesła z bielskiej Fabryki Mebli Giętych. W stylowej witrynie (z antykwariatu) doskonale prezentuje się kolekcja porcelany i szkła.

Ozdobna etażerka na nogach z tralek z powodzeniem służy jako biblioteczka. na jej szczycie ustawiono dekoracyjne szklane naczynia. Delikatne formy stanowią idealne uzupełnienie kompozycji. Fot. Dariusz Radej

Ozdobna etażerka na nogach z tralek z powodzeniem służy jako biblioteczka. na jej szczycie ustawiono dekoracyjne szklane naczynia. Delikatne formy stanowią idealne uzupełnienie kompozycji.

NA ŚCIANIE Z OKNEM nie ma szafek wiszących, pod którymi najczęściej instaluje się oświetlenie blatu. Aby ta część ciągu roboczego była dobrze oświetlona również wieczorem, w podwieszonym suficie nad oknem zamontowano halogeny - ich światło pada prosto na blat, a dodatkowo rozjaśnia całe wnętrze. NA ŚCIANIE Z OKNEM nie ma szafek wiszących, pod którymi najczęściej instaluje się oświetlenie blatu. Aby ta część ciągu roboczego była dobrze oświetlona również wieczorem, w podwieszonym suficie nad oknem zamontowano halogeny - ich światło pada prosto na blat, a dodatkowo rozjaśnia całe wnętrze. MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Angielski szyk

Ta kuchnia to esencja klasycznego stylu z nutą angielskiej elegancji. Zrezygnowano tu z koloru na rzecz czerni i bieli. Główną rolę odgrywają wysokiej jakości fronty szafek o klasycznych liniach. Nie ma jednak mowy o nudzie. Nieregularny układ szafek, oryginalne półki i witryny dodają szyku.

kuchnia, meble kuchenne, pomysły na kuchnię, oświetlenie kuchniMONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Niezwykle ważną rolę odgrywają tu starannie wyselekcjonowane dodatki a także oświetlenie. W podwieszonym suficie nad oknem zamontowano halogeny - ich światło pada prosto na blat, a dodatkowo rozjaśnia całe wnętrze. Podświetlone zostały też witrynki.

 oświetlenie kuchni, kuchnia, aranżacja kuchniMONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Klasyczna kawalerka

Klasyczny wystrój pasuje nie tylko do przestronnych apartamentów. Sprawdzi się również w małych kawalerkach, o ile dobrze zaplanujemy przestrzeń. Tutaj po otwarciu przedpokoju na pokój dzienny z aneksem kuchennym wnętrze wydaje się znacznie większe, niż jest w rzeczywistości. Wrażenie to potęguje czytelny podział przestrzeni na strefy o różnej funkcji, jasna, biało-liliowa kolorystyka oraz materiały odbijające światło.

aranżacja wnętrz, wystrój wnętrz, kawalerka, urządzanie wnętrzFot. Hanna Dlugosz

W pokoju dziennym są tylko niezbędne meble: stół, kanapa, szafka i biurko. Mają one stosunkowo nieduże wymiary. Gospodarze bardzo lubią antyki, nie mogło ich więc tutaj zabraknąć. Masywne formy tych mebli zostały przełamane lekkimi, nowoczesnymi sprzętami. Aneks sypialny wydzielony z pokoju dziennego zamykają dwuskrzydłowe suwane drzwi ze szklanymi wstawkami, przez które wpada do wnętrza naturalne światło.

sypialnia, wystrój wnętrz, aranżacje wnętrzFot. Hanna Dlugosz

Klasyka w zgodzie z nowoczesnością

Stary dom został wyremontowany z szacunkiem dla jego historii. Pieczołowicie odnowiono dawne elementy wystroju: gipsową sztukaterię i kolumny po bokach drzwi. Założoną w aranżacji symetrię wnętrza podkreśla wyposażenie. Po obu stronach kanapy stoją bliźniacze fotele, stoliki pomocnicze z lampami oraz komody, nad którymi wiszą portrety dwójki dzieci gospodarzy (autorstwa Pawła Skurskiego), identycznie oprawione i oświetlone.

salon, aranżacja salonu, klasyczne wnętrzaFot. Rafał Lipski

Tradycyjne kanapy i fotele nie kłócą się z bardzo nowoczesnym stolikiem. Spokojny klimat wnętrza buduje kolorystyka z dominującymi szarościami ożywionymi blaskiem metalowych mebli i dodatków. Połyskują również tkaniny - jedwabne zasłony i poduchy oraz aksamitne obicie kanap.

salon, aranżacja salonu, klasyczne wnętrzaFot. Rafał Lipski

Klasycznie i przytulnie

Jasna i ciepła kolorystyka, drewniane i tapicerowane meble powodują, ze czuje się tu ciepło rodzinnego domu. Do tego litery i napisy, które robi własnoręcznie gospodyni, są wszędzie: na półkach, na podłodze, na obudowie kominka, w której niedługo stanie biokominek.

jadalnia, aranżacja wnętrzFot. Sylwester Rejmer

Gospodyni uśmiecha się do nas, siedząc przy stole w jadalni, przy którym często odbywają się spotkania rodzinne i towarzyskie. Okno za nią tak naprawdę nie sięga aż do sufitu. To iluzja - wokół okna zamontowano ozdobną gipsową ramę, a pod roletą rzymską jest ściana.

kuchnia, aranżacja kuchni, klasyczna kuchniafot. Sylwester Rejmer

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.