10 miejsc, o których najczęściej zapominasz przy sprzątaniu

Sprzątasz swój dom, co tydzień dzielnie włączasz odkurzacz i przecierasz półki. Wydaje ci się, że jest już czysto, a tymczasem w każdym mieszkaniu znajdują się miejsca, o których zapominasz podczas sprzątania, a które są prawdziwymi siedliskami brudu! I wcale nie są to zakamarki! Zobacz, które miejsca najczęściej pomija się podczas rutynowego sprzątania.
Żaluzje Żaluzje Fot. Pixabay.com/CCO

Żaluzje i rolety

To idealny magazyn kurzu i brudu. Szczególnie, gdy często uchylamy okna, ale także gdy mamy grzejniki pod oknami. Wtedy kurz, razem z ciepłym powietrzem unosi się do góry i osiada właśnie na roletach i żaluzjach. Dlatego przy każdym sprzątaniu przetrzyj je wilgotną ściereczką.

W twoich oknach wiszą firany i zasłony? Pierz je raz na miesiąc, no, może dwa! To w nich lubią siedzieć wszelkie bakterie i mikroorganizmy.

Kanapa. Kanapa. Fot. Pixabay.com/CCO

Kanapa

Najczęściej zapominamy sprzątać rzeczy, z których korzystamy najczęściej. Wydają się czyste. Jednak, jak często odurzasz miejsca między siedziskiem a oparciem i w zagłębieniach poduszek? A tam właśnie gromadzi się kurz, włosy, okruchy jedzenia, sierść zwierzaków i wszystko to co wnosimy na naszych ubraniach. Zaglądaj tam przy każdym odkurzaniu!

Kosz na śmieci Kosz na śmieci Fot. Poxabay.com/CCO

Kosz na śmieci

Do kosza wkładasz worki foliowe i usuwasz śmieci regularnie, ale to nie wystarczy! Bakterie czają się na wewnętrznych ścianach i pod pokrywką. Myj kosz regularnie, używając środków bakteriobójczych (lub wody z octem).

Ramy Ramy Fot. Pixabay.com/CCO

Ramy obrazów

Kurz osiada na nich tak samo, jak na meblach, ale nie rzuca się tak w oczy, w końcu górna część ram jest z reguły zawieszona powyżej linii wzorku. Mimo wszystko pamiętaj o nim i usuwaj go co tydzień. Najlepiej nadaje się do tego szmatka z mikrofibry.

Zmywarka Zmywarka Fot. Pixabay.com/CCO

Zmywarka

Zmywa, zmywa, a sama pozostaje brudna. Panująca w niej wilgoć to idealne miejsce dla pleśni. Aby nie dopuścić do jej rozwoju, raz w tygodniu do pojemniczka na proszek wsyp opakowanie sody oczyszczonej, a na dno wlej szklankę octu. Do środka możesz włożyć połówkę cytryny. Nastaw najdłuższy program. Pleśń nie ma szans.

Kaloryfer Kaloryfer Fot. Pixabay.com/CCO

Kaloryfery

Lubią łapać kurz, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Przecieraj je co tydzień wilgotną szmatką. Pamiętaj też o grzejnikach w łazience!

Drzwi Drzwi Fot. Pixabay.com/CCO

Drzwi

Skrzydło i rama są jednym z rzadziej czyszczonych miejsc! A przecież wymagają takiego samego odkurzenia, jak meble. Szczególną uwagę zwróć na klamki, dotykasz ich przecież kilka razy dzienne. W drzwiach łazienkowych nie zapominaj o przetarciu otworów wentylacyjnych, a w wejściowych o zamkach.

Domofon Domofon Fot. Ładny Dom// Todaks

Domofon, wideofon

Wiszą spokojnie przy drzwiach i jakże często są pomijane przy sprzątaniu. Tymczasem te urządzenia nie tylko kurzą się, ale są siedliskiem bakterii. Słuchawka ma bezpośredni kontakt ze skórą, warto więc raz w tygodniu przetrzeć ją środkiem bakteriobójczym.

Doniczki Doniczki Fot. Pixabay.com/CCO

Doniczki

Podlewasz kwiaty zgodnie z zalecaniami i patrzysz jak pięknie rosną. Przyjrzyj się też doniczkom. Często są zakurzone, mają ślady wody lub utworzył się na nich kamień. Raz na jakiś czas dobrze je wyszoruj, a co tydzień odkurzaj.

Lampa Lampa Fot. PIxabay.com/CCO

Lampy

Czyste dają kilkakrotnie więcej światła! Przecieraj je regularnie szmatką z mikrofibry (suchą!!!!), pamiętając o odkurzeniu żarówek. Nie zapominaj o kontaktach - dotykasz ich przecież co najmniej kilka razy dziennie, i przewodach -  w skręconych i leżących na podłodze gromadzi się mnóstwo brudu

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.