ABC drewna: mahoń

Za najcenniejszy uważa się mahoń amerykański pozyskiwany z mahoniowca. Mniej ceniony, ale bardziej dostępny, a więc tańszy, jest mahoń afrykański, pochodzący z grusz afrykańskich.
Za najcenniejszy uważa się mahoń amerykański pozyskiwany z mahoniowca (Swietenia). Mniej ceniony, ale bardziej dostępny, a tym samym znacznie tańszy, jest mahoń afrykański (tzw. zamahoń), pochodzący z grusz afrykańskich.<br/>

Meble z kolekcji Milano, fornir dębowy barwiony na mahoń: stół 915 zł, krzesła od 435 zł/szt., szafki (od lewej): 2995 zł, 1895 zł, i 2670 zł Paged Meble Za najcenniejszy uważa się mahoń amerykański pozyskiwany z mahoniowca (Swietenia). Mniej ceniony, ale bardziej dostępny, a tym samym znacznie tańszy, jest mahoń afrykański (tzw. zamahoń), pochodzący z grusz afrykańskich.
Meble z kolekcji Milano, fornir dębowy barwiony na mahoń: stół 915 zł, krzesła od 435 zł/szt., szafki (od lewej): 2995 zł, 1895 zł, i 2670 zł Paged Meble Fot. Wojciech Malkowicz
<b>Kolor</b>. Świeże drewno ma różową albo żółtawą barwę, która na powietrzu czerwienieje lub lekko brązowieje. Rysunek słojów jest regularny.<br/>
Łóżko Marocco, fornir barwiony na mahoń, Black Red White, 799 zł Kolor. Świeże drewno ma różową albo żółtawą barwę, która na powietrzu czerwienieje lub lekko brązowieje. Rysunek słojów jest regularny.
Łóżko Marocco, fornir barwiony na mahoń, Black Red White, 799 zł Fot. Producent
<b>Właściwości</b>. Drewno sprężyste i wytrzymałe, także na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.<br/>
Konsola Malaga, fornir mahoniowy, Vinotti Furniture, 5488 zł Właściwości. Drewno sprężyste i wytrzymałe, także na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Konsola Malaga, fornir mahoniowy, Vinotti Furniture, 5488 zł Fot. Producent
<b>Zastosowanie</b>. Z drewna mahoniowca wykonuje się eleganckie meble, rzeźby i ramy obrazów, buduje luksusowe jach-ty, upiększa wnętrza startków, świątyń, pałaców. Często używany do produkcji strunowych instrumentów muzycznych. Gitary z mahoniu mają cięższy, Gitara elektryczna, drewno mahoniowe, musicandmore.pl, 1099 zł" title="Zastosowanie. Z drewna mahoniowca wykonuje się eleganckie meble, rzeźby i ramy obrazów, buduje luksusowe jach-ty, upiększa wnętrza startków, świątyń, pałaców. Często używany do produkcji strunowych instrumentów muzycznych. Gitary z mahoniu mają cięższy, "mięsisty" dźwięk, który długo wybrzmiewa.
Gitara elektryczna, drewno mahoniowe, musicandmore.pl, 1099 zł" width="1280" height="489" /> Zastosowanie. Z drewna mahoniowca wykonuje się eleganckie meble, rzeźby i ramy obrazów, buduje luksusowe jach-ty, upiększa wnętrza startków, świątyń, pałaców. Często używany do produkcji strunowych instrumentów muzycznych. Gitary z mahoniu mają cięższy, "mięsisty" dźwięk, który długo wybrzmiewa.
Gitara elektryczna, drewno mahoniowe, musicandmore.pl, 1099 zł Fot. Producent
<b>Warto wiedzieć</b>. Czerwonym drewnem sprowadzanym z Ameryki Łacińskiej i Ameryki Południowej Europa zachwyciła się w drugiej połowie XVII wieku. Aby zaspokoić kaprysy możnych 
ówczesnego świata, masowo wyrąbywano tysiące drzew. Kiedy wieloletnia rabunkowa wycinka doprowadziła ten gatunek na krawędź wymarcia, został objęty całkowitą ochroną - mahoniowce wpisano na oficjalną światową listę roślin zagrożonych, objęto kontrolą wycinkę drzew i gospodarkę drewnem. Warto wiedzieć. Czerwonym drewnem sprowadzanym z Ameryki Łacińskiej i Ameryki Południowej Europa zachwyciła się w drugiej połowie XVII wieku. Aby zaspokoić kaprysy możnych ówczesnego świata, masowo wyrąbywano tysiące drzew. Kiedy wieloletnia rabunkowa wycinka doprowadziła ten gatunek na krawędź wymarcia, został objęty całkowitą ochroną - mahoniowce wpisano na oficjalną światową listę roślin zagrożonych, objęto kontrolą wycinkę drzew i gospodarkę drewnem.
Więcej o: