Metalowe schody, o nieskomplikowanej formie, rodem z hal przemysłowych zostały "udomowione" dzięki pomalowaniu na biały kolor.
Odsłonięta konstrukcja antresoli jest wykonana z tej samej stali, co prowadzące na nią kręcone, ażurowe schody.
Schody stanowią ważny element wystroju wnętrza i powinny jak najlepiej do niego pasować. Do domu umeblowanego w prosty i nowoczesny sposób pasują schody o surowej formie, a do urządzonego z przepychem ozdobne.
Dobrze jest, kiedy schody są dopasowane do charakteru wnętrza - stylizowane tralki poręczy nawiązują wystrojem do klasycznego parkietu, ozdobnych drzwi i gzymsów.
Drewniane schody mogą mieć piękną, wyrafinowaną formę.
Ciekawy pomysł na kręcone schody, które wypadają na środku pokoju. Zamiast ażurowej konstrukcji, architektoniczny walec-wieża, ukrywający stopnie - z zewnątrz biały, w środku pomarańczowy.
Schody w ciasnym korytarzu zabiorą optyczne mniej przestrzeni, jeśli będą miały jasny kolor, najlepiej podobny do tego, którym pomalowano pobliskie ściany.
Typ schodów nazywanych dywanowymi - przypominają dywan spływający po niewidocznych stopniach.
Schody dywanowe - charakteryzują się tą samą grubością stopni i podstopi, brakiem nawisów stopni nad podstopniami i brakiem belek nośnych (zwanych potocznie policzkami, wangami).
Schody wykonane z drewna orzecha amerykańskiego oraz z tafli giętego zbrojonego szkła.
Schody, które "przecinają" pomieszczenie, powinny być starannie zaprojektowane, tak aby nie dominowały we wnętrzu i pasowały do jego wystroju.
Schody z oryginalną balustradą z giętej blachy.
Proste schody policzkowe (nie mają podstopnic) wykonane z drewna - skromne, ale ładne i wygodne do wnoszenia dużych sprzętów.
Drewniane, zwyczajne schody zyskały rangę głównego element w holu wejściowym, za sprawą energetycznego, czerwonego koloru.
Szklane schody łączące w otwartej przestrzeni dwie kondygnacje, optycznie zabierają mniej miejsca niż typowe schody wykonane z drewna czy betonu.
Drewniane, ażurowe schody zabiegowe wykonane w półokrągłej wnęce. Brak podstopnic dodaje im lekkości.
Dwa różne rodzaje drewna, z których wykonano schody i dochodzącą do nich podłogę zostały sprytnie rozdzielone stopniami wykończonymi gresem w jasnym, neutralnym kolorze. W ten sposób dwa kolory drewna nie konkurują ze sobą, a same schody wydają się być lżejsze, jakby oderwane od podłoża.
Efektowny wygląd schody te zawdzięczają pięknej, drewnianej balustradzie.
Niewielka różnica poziomów pomiędzy pomieszczeniami zyskała wdzięczny ozdobnik w postaci trzech stopni wykonanych z bali litego drewna.
Schody w zamkniętej klatce schodowej wewnątrz domu nie muszą mieć wyszukanej formy, bo i tak ich nie widać, ale warto zadbać o detale takie jak: wykonanie ich z takiego samego materiału jak podłoga z którą się stykają, ozdobne oświetlenie, dekoracyjne cokoły wzdłuż linii biegu, wygodne wymiary (najlepsze to wysokość stopni 17 cm, a szerokość 29 cm).
Bieg schodów nie powinien być węższy niż 90 cm.
Stalowe elementy balustrady i słupa, na którym opiera się konstrukcja schodów, bardzo ładnie prezentują się w połączeniu z drewnianymi stopniami i drewnianą poręczą.
Schody powyżej piątego stopnia powinny mieć balustradę z poręczą na wysokości 90 cm.