Okucia okienne. Sprawdź, co potrafią Twoje okna!

Gdy wybieramy okna do domu, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich parametry cieplne czy wygląd, ale i wygodę użytkowania. Na rynku dostępnych jest wiele elementów ułatwiających obsługę skrzydeł okiennych. Możemy zdecydować się na niski próg balkonowy, blokadę uchyłu okna czy niewidoczne okucia. Prezentujemy kilka funkcjonalnych rozwiązań w temacie okuć okiennych.

Okucia okienne

O funkcjonalności okna decydują okucia. Bez ich mechanicznej wszechstronności, okna zastygłyby w bezruchu. To one umożliwiają wiele wyrafinowanych rozwiązań w dziedzinie komfortu, wentylacji i bezpieczeństwa.

Ukryte zawiasy

Salon wymaga szczególnej dbałości o detale, gdyż jest wizytówką domu. By poprawić urodę okien w salonie, dobrze jest zamontować okna i drzwi balkonowe z ukrytymi wewnątrz okna zawiasami, o nośności do 130 kg. Oznacza to, że są one niewidoczne, kiedy okno jest zamknięte. Widoczna jest jedynie klamka. Brak osłonek i widocznych zawiasów ułatwia utrzymanie czystości, a kurz nie gromadzi się w zakamarkach i na wystających elementach okucia.

Dzięki ukrytym zawiasom, przez okno ucieka o około 10% ciepła mniej: poprowadzona na całym obwodzie skrzydła uszczelka (bez przerywania w miejscu zawiasów) sprawia, że mniej ciepła wydostaje się na zewnątrz.

Ochrona przed zatrzaśnięciem okna

Fachowo nazywa się to stabilizacją uchyłu. To ona przeciwdziała nagłemu zatrzaskiwaniu się okien. To praktyczne wyposażenie dodatkowo umożliwia zablokowanie okna lub drzwi balkonowych w jednej z kilku pozycji do wyboru. Wystarczy przesunięcie klamki w odpowiednią pozycję.

Okucia antywłamaniowe

Im więcej okien i powierzchni przeszklonych ma dom, z tym większym niepokojem myślimy o ewentualnym zagrożeniu ze strony włamywaczy. Obawa ta w obliczu dostępnych zabezpieczeń do nowoczesnych okien i drzwi jest jednak raczej nieuzasadniona. Specjalne, antywyważeniowe rolki grzybkowe utrudniają wyważenie okna, gdyż stabilnie wzmacniają połączenie między skrzydłem i ościeżnicą. To one, w zestawieniu z klamką zamykaną na klucz i systemami ryglującymi, chronią nasz dom przed intruzami.

Optymalne wietrzenie

Wielostopniowa mikrowentylacja to bardzo dobry sposób na właściwe wietrzenie: umożliwia płynne ustawienie skrzydła otwartego okna w wybranej przez mieszkańców pozycji. W zimie wystarczy mniejsze rozszczelnienie, żeby nie tracić zbyt wiele ciepła. Przy wyższych temperaturach można zwiększyć wielkość uchylenia.

Podobną możliwość daje również okno z funkcją odstawienia skrzydła od ramy. Przekręcenie klamki do pozycji pionowo w górę powoduje odsunięcie skrzydła od ramy o około 6 mm. Ta pozycja skrzydła względem ramy gwarantuje równomierną wymianę powietrza bez gwałtownego spadku temperatury i zimnych podmuchów (jak to bywa przy uchyleniu). Co więcej, możemy wietrzyć w ten sposób nawet podczas dłuższej nieobecności w domu (np. podczas urlopu). Dzięki specjalnym zaczepom ramowym przy odstawionym skrzydle okno jest zabezpieczone przed włamaniem tak jak okno zamknięte!

Do kuchni - okno uchylno- przesuwne

Okna muszą zapewnić szybką i intensywną wymianę powietrza, ponieważ w kuchni, w krótkim czasie i na ograniczonej przestrzeni, wytwarzane są najprzeróżniejsze zapachy.  Trzeba przy tym mieć wiele miejsca na wykonywanie różnych prac oraz stawianie różnych przedmiotów na przykład na blacie pod oknem. Warto więc zamontować okno uchylno-przesuwne. Jego skrzydło daje się obsłużyć z użyciem tylko jednej ręki i w komfortowy sposób przesunąć na bok. Przed oknem uzyskuje się przy tym dodatkową powierzchnię na ustawianie różnych przedmiotów.

Łazienka bez wilgoci

Duża wilgotność powietrza i wysoka szczelność okien może prowadzić do powstawania grzybów i pleśni, jeżeli wentylacja działa zbyt słabo lub w nieprawidłowy sposób. Aby nie trzeba było pamiętać o otwieraniu i zamykaniu okien w łazience, warto zainwestować w system zdalnego sterowania. Umożliwia on zaprogramowanie czasu uchylenia i zamknięcia okna. Jeśli dodatkowo zainstalujemy czujnik wilgotności powietrza, wyśle on impuls elektryczny powodujący uchylenie lub zamknięcie okna.

Okna bezpieczne dla dzieci

Bezpieczeństwo ma ogromne znaczenie zwłaszcza w pokoju dziecięcym. Otwarte okno w magiczny sposób przyciąga i ciekawi bawiące się w pokoju dzieci. Istnieje duże zagrożenie, że mogą się za daleko wychylić i stracić równowagę... Zastosowanie specjalnej klamki zamykanej na klucz umożliwia pełne uchylenie skrzydła bez najmniejszego ryzyka, ponieważ każda inna pozycja możliwa jest dopiero po przekręceniu klucza, który oczywiście nie powinien dostać się w ręce dzieci! Jeżeli pokój dziecięcy ma mieć inne przeznaczenie - przykładowo, służyć jako pokój gościnny - zabezpieczenie może zostać zdemontowane przy użyciu minimalnego nakładu sił i środków.

Niski próg w drzwiach balkonowych

Niski próg w drzwiach balkonowych sprawia, że pod względem komfortu użytkowania stają się one podobne do systemów przesuwnych. Niski próg umożliwia wszystkim domownikom komunikację "bez barier". Jeszcze do niedawna niskie progi wykluczały uchylanie drzwi balkonowych. Dzisiejsze niskie progi umożliwiają także wykonanie drzwi rozwierno-uchylnych z blachami montowanymi w progu. Dzięki nim drzwi otwierają się i uchylają, ściślej przylegają od dołu, czyli zatrzymują więcej ciepła w domu, a równocześnie są bezpieczniejsze, gdyż trudniej je podważyć.

Balkonowe drzwi harmonijkowe

Drzwi harmonijkowe były dotychczas chętnie stosowane jako składane na bok przejścia w kawiarniach, restauracjach czy salach konferencyjnych. Obecnie po drzwi harmonijkowe coraz częściej sięgają także prywatni inwestorzy. Specjalne okucia takich skrzydeł umożliwiają otwarcie przestrzeni o pokaźnej szerokości - nawet do 6 metrów, co jest szczególnie wygodne, gdy chcemy na przykład odsłonić zimowy ogród. Wersja z niezależnym od ciągu harmonijki skrzydłem rozwierno-uchylnym, otwieranym na drugi bok, ułatwia wietrzenie pomieszczeń bez otwierania całego okna. A komfortowy, niski próg okna umożliwia bezpieczne poruszanie się, szczególnie dzieciom lub osobom niepełnosprawnym.

Obniżona klamka

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że codzienne otwieranie i zamykanie okien, nawet tych nowoczesnych - uchylno-rozwieranych, może sprawiać trudności osobom starszym. Jednym z częstych utrudnień, na które narażeni są seniorzy, a zwłaszcza osoby poruszające się na wózkach, są wysoko zamontowane klamki. Jak uporać się z tym problemem? Najlepszym rozwiązaniem jest zasuwnica z obniżoną klamką. Jeśli ją stosujemy w oknie, klamka może znajdować się już na wysokości niespełna 30 cm od dolnej krawędzi skrzydła. Pomocna okazać się może również klamka z dłuższym uchwytem. Otwieranie i zamykanie okna przy jej użyciu wymaga znacznie mniejszego wysiłku, dlatego warto ją seniorom zamontować zamiast klamki standardowej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.