Jak mieszkają Finowie

Na targach mieszkaniowych w Tampere w Finlandii można zobaczyć kompletnie wykończone i wyposażone domy. Fiński inwestor przechadza się po nich, ogląda, dotyka, podziwia lub marudzi, a nawet może kupić ten konkretnie prezentowany dom. Zobaczcie, jak mieszkają nasi północni sąsiedzi.

Okna między szafkami w kuchni

Umiejętnie "zlepiona" z różnych elementów bryła domu, podobnie jak jej wnętrze, zachęca przyjaznymi materiałami wykończeniowymi - drewnem, blachą, szkłem.

Fot. Antero Tenhunen

W fińskich domach kuchnie najczęściej są otwarte na salon. Same z resztą mają wiele cech pokoju dziennego. Gdyby wyjąć z nich zabudowę kuchenną i wyposażenie AGD, zostałyby typowe elementy wykończeniowe zarezerwowane dla przytulnego wnętrza pokoju.

W tej kuchni nad blatem zamiast materiału wykończeniowego, którym zwykle są płytki ceramiczne, wstawiono wąskie, podłużne okna dodatkowo doświetlające przestrzeń roboczą. Płaszczyznę nad górną linią szafek zdobi kwiatowa tapeta. Sufit nie jest po prostu gładką płaszczyzną, ale kolejną ścianą do zaaranżowania. Przytulnego charakteru dodają obrazy na ścianach, liczne lampki, lampy, reflektorki oraz różnokolorowe krzesła, a wszystko w stonowanych, pastelowych kolorach.

Nieregularny kształt pomieszczeń

Usytuowanie domu względem stron świata jest bardzo ważne nie tylko w Finlandii. Dotyczy to szczególnie domów pasywnych, a ten dokładnie taki jest.

Fot. Antero TenhunenW domach tego typu jedną z najważniejszych kwestii jest jak najlepsze wykorzystanie słońca do ogrzania budynku. Projektowanie bryły "pod słońce" powoduje, że niektóre pomieszczenia mają nieregularny kształt. Jak widać, aranżacja ich wnętrza, pomimo braku kątów prostych jest możliwa i całkiem udana.

Podświetlane szafki w kuchni

Dachy fińskich domów wyróżniają się niedużym spadkiem. Zalegający na nich śnieg świetnie izoluje przed zimnem, chociaż stanowi duże obciążenie dla konstrukcji budynku. W czasie szarych, zimowych dni przydaje się też więcej światła.

Fot. Antero Tenhunen

Dobrego oświetlania w kuchni wymaga strefa robocza: zlewozmywak, płyta kuchenna i blat, na którym przygotowuje się wszystkie potrawy. W tej kuchni efekt jasności potęguje tafla szkła, która zabezpiecza ścianę nad blatem. Dodatkowo podświetlona jest górna linia szafek kuchennych, jak również ich cokół. Całość sprawia wrażenie, jakby zabudowa kuchni lewitowała.

Betonowa podłoga

Z zewnątrz ten dom wygląda zwyczajnie - parterowy z olbrzymimi oknami, które wpuszczają do wnętrza bardzo dużo światła. A we wnętrzu uwagę przykuwa podłoga.

Fot. Antero Tenhunen

We wszystkich pomieszczeniach jest wykończona betonem, co czyni wnętrze w odbiorze surowym, ale i przejrzystym.

Czytaj więcej o podłogach betonowych w mieszkaniu

Szklane wnętrze

Tafle szkła są często wykorzystywane do wykonania niektórych elementów domu - ścian działowych, drzwi wewnętrznych - szklana może być również balustrada tarasu lub schodów.

Fot. Antero Tenhunen

W większości prezentowanych domów - tak jak w tym - na podłogach ułożono szkliwione płytki ceramiczne.  Dodają lekkości wnętrzu, zwłaszcza kiedy sąsiadują z często stosowanymi betonowymi elementami wykończenia fragmentów ścian, sufitów czy podłóg.

Duże przeszklenie w sypialni

O charakterze wnętrza tej sypialni decyduje nie tylko efektowne łóżko z kremowo-niebieskim baldachimem w stylu azjatyckim.

Fot. Antero Tenhunen

Dużym atutem wnętrza, jak i bryły domu są wielkoformatowe okna bez rolet i żaluzji. Zostały zamontowane od podłogi aż po sam sufit, bez nadproża. W zimnym klimacie Finlandii może dziwić tak ogromne przeszklenie w ścianie zewnętrznej. Jednak współcześnie produkowane okna mają bardzo dobre parametry cieplne i z powodzeniem można je montować w budynkach surowej strefy klimatycznej. W takim klimacie najważniejszy jest dostęp do jak największej ilości słońca, a duże okno właśnie takie doświetlenie zapewnia.

Tapeta na suficie

Jak widać na zdjęciu, przedstawiany dom cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Z pewnością ze względu na zastosowane tu ciekawe pomysły architektoniczne i wnętrzarskie.

Fot. Antero Tenhunen

Dom kryje kolejne nietypowe rozwiązanie - dekoracyjny sufit. W Polsce najczęściej bywa gładki i pomalowany na biało lub podwieszany, podobny do tego na zdjęciu, jednak zwykle montowany w łazience lub kuchni.

W salonie  podwieszany sufit jest wyjątkowo dekoracyjny. Wykończono go tą samą ozdobną tapetą, którą położono na jednej ze ścian. Całość efektownie podświetlają kolorowe diody LED.

Kuchnia na piętrze

W polskich domach najczęściej kuchnię i salon umieszcza się na parterze domu, a na poddaszu sypialnie. Ten sposób aranżacji przestrzeni pozwala w prosty sposób oddzielić część gościnną od prywatnej. Inny podział jest rzadko stosowany.

Fot. Antero Tenhunen

W prezentowanym domu odwrócono funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń. Kuchnia i jadalnia znalazły się na piętrze, a sypialnia na parterze. Kuchnia zyskała piękne, duże okna, a w sypialni jest chłodniej. Trzeba tylko znaleźć rozwiązanie, które ułatwi wnoszenie ciężkich zakupów po schodach. Może winda?

Fototapeta w liście

Zdecydowane, kolorowe, pojedyncze płaszczyzny urozmaicają architekturę zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.

Fot. Antero Tenhunen

Fototapety są nam dobrze znane. To efektowny pomysł na dekorację ściany, pozostaje tylko kwestia wyboru tematu grafiki. W tym domu ścianę zdobi fragment liścia. Wybór jest nieprzypadkowy, ponieważ Finowie lubią łączyć dom z ogrodem, zacierać granice między nimi i wykorzystywać ładne widoki.

Warto zwrócić uwagę również na detale w urządzeniu wnętrza. Pozornie typowe, bezpieczne, mieszczańskie umeblowanie w postaci tradycyjnego zestawu mebli - kanapy i foteli, zasłonek czy dywanu ożywa i zaskakuje dzięki zastosowaniu surowych bloczków betonowych jako nogi stołu oraz ławy.

Czarno-biały pokój dziecięcy

 

Pokój dla dzieciAntero Tenhunen

 

W tym kolorowym domu, wnętrza są równie nietypowe jak elewacja. Przykład - pokój dziecięcy.

Czarno-białe barwy kontrastują z żywymi akcentami kolorystycznymi. Odważna jak na pokój dziecięcy czarna podłoga sprawdza się w wysokim wnętrzu, ponieważ skraca optycznie wysokość pomieszczenia. Jednocześnie jest świetnym tłem dla kolorowego dywanu w paski - z pewnością dodaje mu charakteru.

Redakcja dziękuje firmie Ruukki za pomoc w przygotowaniu materiału.

Więcej o:
Copyright © Agora SA