5 kroków do prawidłowego nakładania gładzi gipsowej

Dobór odpowiedniej gładzi gipsowej to podstawa sukcesu. Gotową gładź szpachlową wybieramy, jeżeli ważnym kryterium jest oszczędność czasu. Po otwarciu wiaderka z masą można od razu zacząć pracę.

Krok 1 - Wybierz właściwą gładź gipsową

Dobór odpowiedniej gładzi gipsowej to podstawa sukcesu.

Gotową gładź szpachlową wybieramy, jeżeli ważnym kryterium jest oszczędność czasu. Po otwarciu wiaderka z masą można od razu zacząć pracę.

Oznacza to oszczędność około 20 minut, które w wypadku masy w proszku przeznaczamy na jej przygotowanie, czyli rozrobienie i odczekanie aż osiągnie właściwą konsystencję.

Gładź szpachlową w proszku (do własnoręcznego przygotowania) wybieramy, gdy priorytetem jest niski koszt remontu.

1m2 powierzchni wyszpachlowanej gładzią w proszku NIDA Gładka to ok. 30% oszczędności na materiale w porównaniu do Masy Gotowej PRO.

Warto pamiętać, że oba typy mas mogą być stosowane do całopowierzchniowego szpachlowania podłoży. Jak pisaliśmy powyżej na decyzję o wyborze masy mają wpływ głównie czas i budżet przeznaczony na remont.

Jeśli na tym etapie  wykonawcy lub inwestorowi ciągle trudno jest podjąć decyzję o wyborze typu masy gipsowej, to powinien zapoznać się z innymi argumentami przemawiającym za produktem gotowym (np. masą PRO oferowaną przez Siniat):

- gwarancja prawidłowej konsystencji -  masa jest fabrycznie rozrobiona.

- gwarancja czystości w pomieszczeniu, w którym wykonywane są gładzie. Unikniemy unoszącego się pyłu gipsowego w powietrzu.

- mniejsza ilość odpadów niż w wypadku gładzi w proszku. Niewykorzystaną masę można zostawić w wiaderku i nakładać ją następnego dnia. W wypadku masy przygotowanej z proszku nie jest to możliwe.

 

Porównanie gładzi Gładź gipsowa w proszku NIDA Gładka Gotowa masa szpachlowa PRO
Rodzaj masy Gipsowa gładź szpachlowa do ręcznego lub maszynowego całopowierzchniowego szpachlowania ścian i sufitów Uniwersalna, dolomitowa masa szpachlowa do spoinowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych oraz ręcznego lub maszynowego szpachlowania całopowierzchniowego ścian i sufitów
Czas obróbki ok. 60 min ok. 60 min
Czas schnięcia Do 24h (w zależności od temperatury i wilgotności otoczenia) Do 24h (w zależności od temperatury i wilgotności otoczenia)
Grubość jednej warstwy 1,0-1,5 mm 1,0-1,5 mm
Przybliżone zużycie ok. 1 kg /1 m2 /1 mm - aplikacja ręczna
ok. 0,9 kg /1 m2 /1 mm - aplikacja mechaniczna
Przybliżone zużycie - ok. 1,5 kg/1 m2/1 mm
Proporcje mieszanki 0,4 l wody na 1 kg produktu - aplikacja ręczna
0,45 l wody na 1 kg produktu - aplikacja mechaniczna
Nie dotyczy
Temperatura stosowania Temperatura podłoża i otoczenia od +5°C do +25°C Temperatura podłoża i otoczenia od +5°C do +25°C
Opakowania Worek: 25 kg
Paleta: 1050 kg/42 worki
Wiaderko: 20 kg, paleta 640 kg/32 wiaderka
Wiaderko: 5 kg, paleta 600 kg/120 wiaderek
Okres przydatności Produkt przewożony i przechowywany na drewnianych paletach, w oryginalnym nieuszkodzonym opakowaniu oraz w suchych warunkach ma okres przydatności 9 miesięcy Produkt przewożony i przechowywany na drewnianych paletach, w oryginalnym nieuszkodzonym opakowaniu oraz w suchych warunkach ma okres przydatności 9 miesięcy
Zgodność z normami Produkt jest zgodny z PN-EN 13279-1:2008. Produkt posiada atest Państwowego Zakładu Higieny Produkt jest z zgodny z PN-EN 13963:2008 oraz PN-EN 15824:2009. Produkt posiada atest Państwowego Zakładu Higieny

Krok 2 - Prawidłowo przygotuj masę gipsową

Dlaczego to takie ważne? Klient finalny zwraca uwagę przede wszystkim na efekt końcowy. Czy ściana jest gładka, czy nie widać pod światło nierówności i cieni, a także, czy powierzchnia jest odpowiednio twarda ?  odporna na uderzenia. A to wszystko zależy od prawidłowego przygotowania masy gipsowej.

Jeśli na budowie zostanie użyta masa gotowa PRO, to ten krok należy oczywiście pominąć. Przygotowanie masy miało już miejsce w zakładzie produkcyjnym.

Kroki, które na tym etapie należy wykonać to:

- Odpowiedni dobór proporcji gipsu do wody. W innym wypadku masa źle rozprowadza się na podłożu. Dla przykładu w wypadku gładzi w proszku NIDA Gładka należy użyć 0,4 l wody na 1 kg produktu aplikowanego ręcznie i 0,45 l wody na 1 kg produktu, gdy aplikowany jest mechanicznie. Wszystkie mieszanki gipsowe mieszamy wolno obrotowymi mieszadłami mechanicznymi unikając napowietrzenia gipsu szpachlowego.

- Doprowadzenie masy do właściwej konsystencji. Zbyt wodnista może spływać ze ściany, a w  rozrobionej zbyt małą ilością wody powstaną grudki.

Krok 3 - Przygotuj front robót

Na tym etapie należy wykonać kilka czynności. Ważny jest wybór sposobu nakładania gładzi. Do dyspozycji są dwa: ręczny lub mechaniczny.

W obu wypadkach potrzebne są następujące narzędzia: paca stalowa, paca tynkarska tak zwane pióro, poziomnice, wiertarka z mieszalnikiem.

Dodatkowo do ręcznej aplikacji masy konieczna jest także kastra do mieszania gipsu.

Wykonawcy, którzy zdecydowali się na drugą metodę muszą posiadać agregat do nakładania gładzi gipsowej .

W następnych krokach należy:

- Przygotować podłoże. Należy usunąć stare powłoki malarskie oraz luźne fragmenty tynku. Wszystkie większe ubytki w ścianach i na suficie trzeba uzupełnić gipsem szpachlowym NIDA Start znajdującym się w ofercie Siniat.

- Zagruntować powierzchnię. Preparat gruntujący nakładamy na powierzchnię ścian i sufitów za pomocą pędzla lub wałka malarskiego. Aplikacja gruntu pod gładź gipsową ma na celu ujednolicenie powierzchni pod względem jej chłonności oraz pozbycie się kurzu i pyłu.

Przed przejściem do kolejnego etapu należy cierpliwie poczekać aż wyschnie grunt.

Fot. Lafarge Fot. Lafarge Fot. Lafarge

Krok 4 - Nałóż gładź gipsową

Ręczne nakładanie na powierzchnię ścian i sufitów odbywa się za pomocą pacy metalowej. Grubość jednorazowej warstwy gładzi gipsowej nie może przekroczyć 1 mm. Po wyschnięciu wygładzamy powierzchnię za pomocą narzędzia do szlifowania z siateczką ścierną.

Ciekawostka! W masie gipsowej rozrobionej z proszku w czasie procesu wiązania następuje zmiana struktury gipsu, a w masie gotowej zachodzi proces oddawania wody (wysychanie).

W pomieszczeniu powinny panować określone warunki. Temperatura podłoża i otoczenia od +5°C do+25°C. W wypadku obu gładzi rozrobioną masę należy położyć na ścianie w ciągu 60 min.

 

Nakładanie mechaniczne odbywa się przy użyciu agregatu natryskowego. Stajemy w odległości około 1 metra od ściany, na którą metodą natrysku będziemy nakładali gładź gipsową. Nakierowujemy dyszę lancy na ścianę i odkręcamy zawór zamykający wypływ mieszanki gipsowej. Szerokość nakładanej jednorazowo warstwy wynosi około1 m. Jednostajnym ruchem w górę i w dół nakładamy pionowo pasy gładzi gipsowej, a następnie rozprowadzamy ją pasami poziomymi. Grubość nie może przekroczyć 1 mm.

Identyczną czynność wykonujemy nakładając gładź gipsową na sufity. Naprzemienne natryskiwanie gładzi wzdłuż i w poprzek pozwoli na precyzyjne pokrycie całej powierzchni sufitu. Po natryśnięciu gładzi na powierzchnię wygładzamy ją za pomocą pacy metalowej. Równomierne rozprowadzenie gładzi pozwoli na otrzymanie idealnie gładkiej powierzchni ścian i sufitów.

Krok 5 - Nałóż na powierzchnię warstwę dekoracyjną

Na powierzchnie pokryte masą gipsową można aplikować dowolne materiały wykończeniowe:

- Farby

- Tapety

- Inne materiały dekoracyjne np. tynki japońskie, masy dekoracyjne.

Cały proces przygotowania i nakładania gładzi został utrwalony na filmie. Zapraszamy na 8 minut praktycznych porad:

Stąd pobierz plik z cennikiem mas szpachlowych i klejów gipsowych NIDA

Więcej o: