Wybieramy "Dom roku" 2012 - zagłosuj!

Po raz trzeci wybieramy najciekawszy "Dom roku" spośród dwunastu przedstawianych co miesiąc w naszym gazetowym wydaniu Ładnego Domu. Odwiedzamy i opisujemy historię domów nowych, po przebudowie lub po remoncie. Wybierz - Twoim zdaniem - najładniejszy dom i zagłosuj.

Grudzień - Dom na wrzosowisku, w stylu normandzkim

Chociaż dom Magdy i Zbyszka powstał kilka lat temu, sprawia wrażenie, jakby zbudowano go dawno, dawno temu. I to nie w Polsce, ale w dalekiej Normandii. Właściciele nie lubią nowych rzeczy - nie chcieli także mieć domu, który wyglądałby jak nowy. Od zawsze podobały im się stare, poniemieckie wille, z ostro zakończonymi dachami, które podziwiali podczas licznych spacerów malowniczymi uliczkami historycznych dzielnic Wrocławia. Ponieważ jednak ceny takich przedwojennych domów były bardzo wysokie, postanowili, że wybudują go sami. Projekt: Ewa Frankiewicz

Dom na wrzosowiskuFot. Joanna Siedlar

Inwestorzy mieli jasno sprecyzowane poglądy. Dom, który zamierzali wybudować, miał być przede wszystkim przytulny i wygodny dla trzyosobowej rodziny. Miał też naturalnie wtapiać się w okoliczny pejzaż i po prostu wyglądać tak, jakby stał w tym miejscu od wielu lat.

dom jednorodzinny, salonFot. Joanna Siedlar

Wnętrze domu gospodarze wypełnili meblami i bibelotami, które wyszukali na targach staroci w małych miasteczkach Dolnego Śląska. Znalazło się tu miejsce na ciężką komodę, stare, trochę niewygodne kanapy, piękny drewniany stół z krzesłami oraz mnóstwo innych staroci.

Czytaj więcej o Domu na wrzosowisku, w stylu normandzkim

dom jednorodzinny Głosuj tutaj - który dom podoba Ci się najbardziej

Listopad - Dom bez schodów

Ponieważ inwestorami tego domu byli rodzice jednego z architektów, nie było większych problemów z określeniem ich potrzeb, gustów i zwyczajów. Postawili zasadniczy warunek projektantom: żadnego schodka! Miał to być zatem z założenia dom parterowy dla starszych osób, pozbawiony architektonicznych barier, przestrzenny i funkcjonalny. Projekt: architekci Przemek Kaczkowski i Ola Targońska

Dom bez schodówFot. Sebastian Oleksik - SIBUISTUDIO

Niespodziewanie, budowa domu parterowego napotkała niezrozumiałe trudności natury formalnej. Określona w warunkach zabudowy minimalna wysokość budynku była zbyt duża dla domu parterowego. Zapis ten wymusił na projektantach specyficzne ukształtowanie bryły budynku. To dlatego elewacja od strony ulicy została podniesiona do wymaganej przez urząd minimalnej wysokości, poprzez usypanie niedużego wzniesienia.

Dom bez schodówFot. Sebastian Oleksik - SIBUISTUDIO

Część mieszkalna składa się z dwóch skrzydeł. W jednym mieszczą się trzy sypialnie, zwrócone w stronę tarasu oknami pełnej wysokości, oraz dwie łazienki. W drugim zaprojektowano całą część dzienną: duży salon z dwustronnym kominkiem, jadalnię oraz kino domowe, ulubioną przestrzeń właściciela domu, zapalonego audiofila. Kuchnię umieszczono na granicy obu części, dzięki czemu stanowi ona centrum życia mieszkańców domu.

Czytaj więcej o Domu bez schodów

dom jednorodzinny

Głosuj tutaj - który dom podoba Ci się najbardziej

Październik - Mazurskie siedlisko w prowansalskim stylu

Mazurskie gospodarstwo przeszło wielką metamorfozę. Zaczęło się od remontu. Ostatecznie obok budynków z początków dwudziestego wieku powstał nowy, duży dom.

dom na Mazurach, salon, pokój dzienny, kominekFot. Joanna Siedlar

W nowym budynku jest dużo miejsca. Udało się w nim urządzić wygodne mieszkanie dla właścicieli i jednocześnie wydzielić dużą część dla przyjeżdżających gości, wśród których jest rodzina, znajomi oraz znajomi znajomych. Pokoje można też po prostu wynająć. Wiele rodzin przyjeżdża tu rok po roku, urządzane są też kameralne firmowe spotkania. Na dole zaplanowano dużą wspólną przestrzeń, podzieloną na salon i jadalnię.

dom na Mazurach, okna w dachu, lukarnaFot. Joanna Siedlar

Właściciele chcieli, żeby wnętrza były przestronne i jasne. Styl rustykalny? Owszem, miał się pojawić, ale z umiarem, w starannie dobranych detalach i elementach, w wydaniu nawiązującym nie tylko do Mazur, ale i do Prowansji.

Czytaj więcej o Mazurskim siedlisku w prowansalskim stylu

dom na Mazurach

Głosuj tutaj - który dom podoba Ci się najbardziej

Wrzesień - Wapienny dom w Kazimierzu

Zniszczony budynek kupił w latach dziewięćdziesiątych malarz, Piotr Żółkiewski. Nie zniechęciła go ucieczka pierwszej ekipy remontowej. Znalazł kolejnych fachowców, odnowił budynek i zrobił w nim galerię.

dom jednorodzinny, Kazimierz, przebudowa, schodyFot. Joanna Siedlar

W trakcie generalnego remontu dom państwa Żółkiewskich zachował swój historyczny kształt, ale został przystosowany do potrzeb współczesnej rodziny. Jedną z najważniejszych zmian było zbudowanie schodów łączących parter z piętrem. We wnętrzu dawnego sklepu nie było komunikacji pomiędzy tymi poziomami, a poddasze było nieużywane.

dom jednorodzinny, Kazimierz, przebudowaFot. Joanna Siedlar

W tym domu obrazy wiszą na każdej ścianie. Stół to miejsce do pracy. Nad nim właściciel zawiesił szafkę, w której przechowuje zbiory kamieni.

Czytaj więcej o Wapiennym domu w Kazimierzu

dom jednorodzinny, Kazimierz, przebudowa, ganek

Głosuj tutaj - który dom podoba Ci się najbardziej

Sierpień - Rozbudowa domu z lat 90.

To był typowy dom jednorodzinny. Jego właściciele stwierdzili jednak, że nadszedł czas na zmiany. I chodziło nie tylko o zwiększenie powierzchni, miało być też pięknie oraz nowocześnie. Z pasją zaczęli więc przebudowę, która zajęła im aż pięć lat. Autor przebudowy: architekt Jakub Wiśniewski

dom jednorodzinny, kuchniaFot. Hanna Długosz

Cały dom konsekwentnie utrzymano w czarno-białej kolorystyce z dodatkiem szarości, rozświetlanej błyskiem stalowych elementów. Podłogi są albo bardzo jasne, albo bardzo ciemne. Taka sama kolorystyka dominuje na zewnątrz domu. Biały tynk zestawiono z ciemną dachówką, szare są powierzchnie ścieżek i podjazdu. Również stojące na tarasach meble są biało-szare.

dom jednorodzinny, łazienkaFot. Hanna Długosz

Piętro to prywatna strefa domowników. Jego metraż, podobnie jak na parterze, zwiększył się, ale układ wnętrz pozostał w zasadzie niezmieniony. Z holu prowadzi wejście do sypialni rodziców, poszerzonej o garderobę, łazienkę z niewielką sauną i pokojem fitness.

Czytaj więcej o Rozbudowie domu z lat 90.

dom jednorodzinny

Głosuj tutaj - który dom podoba Ci się najbardziej

Lipiec - Przebudowa, zamiast dużego domu, trzy mniejsze mieszkania

W wyniku przebudowy niezbyt atrakcyjnego, ale powierzchniowo dużego budynku jednorodzinnego, powstała współczesna willa z trzema osobnymi mieszkaniami. Dom ten bardzo dobrze wpisuje się w sięgającą tradycji lat 20. reprezentacyjną dzielnicę Łodzi. Projekt przebudowy: architekci Agata Wieczorek i Dominik Karczewski/ Libido Architects

dom jednorodzinny, kominek, salon,drewniana podłoga, aranżacja wnętrzFot. Hanna Długosz

Budynek zaprojektowali młodzi architekci dla równie młodych klientów - otwartych na świat, zainteresowanych architekturą, modą, designem, a także ekologią trzydziestolatków, którzy w nieodległej przyszłości zamierzają założyć rodzinę. To wszystko znalazło odzwierciedlenie w planach przebudowy domu.

dom jednorodzinny,kuchnia otwarta,jadalnia,aranżacja wnętrz,świetlikFot. Hanna Długosz

Niebanalny podział wnętrza otwiera pomieszczenie kuchni, usytuowanej w centrum apartamentu, w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi wejściowych. Wrażenie jest tym silniejsze, że wchodzi się wprost do środka mieszkania, a nie - jak w wielu domach - do wiatrołapu.

Czytaj więcej o Przebudowie domu - zamiast dużego domu, trzy mniejsze mieszkania

dom jednorodzinny,elewacja

Głosuj tutaj - który dom podoba Ci się najbardziej

Czerwiec - Dom miłośnika fortyfikacji

Renowacją starych murów pan Marcin zajmuje się zawodowo. I kocha to, co robi. Dlatego trudno się dziwić, że swój dom również postanowił mieć z odzysku. I że nie mógł starej cegły w całości przesłonić nowoczesnym tynkiem. Projekt: architekt Marcin Górski/ Festgrupa - konserwatorska pracownia projektowa

Dom z cegłyFot. archiwum właściciela (z lewej); Bartosz Makowski (z prawej)

Na zdjęciach dom przed remontem i po nim. Dwie główne elewacje kilkudziesięcioletniego, ceglanego budynku pan Marcin pozostawił nieotynkowane. Stwierdził, że grube na 60 cm mury wystarczą, by zapewnić komfort cieplny we wnętrzach. W trakcie remontu domu okazało się, że pochodzące z różnych miejsc cegły różnią się nie tylko wyglądem, ale i wiekiem, są nawet takie z czasów carskich. W ramach unowocześnienia bryły, inwestor wprowadził na elewacjach elementy z blachy oraz tynk na bocznych ścianach.

dom z cegłyFot. Bartosz Makowski; proj. arch. Marcin Górski

Ponieważ ze względów konstrukcyjnych nie było możliwości całkowitego otwarcia wnętrz i stworzenia elastycznej, przestronnej przestrzeni dziennej, ograniczono się do zlikwidowania większości drzwi i poszerzenia otworów wejściowych. Dzięki tym zabiegom, uzyskano wrażenie większej łączności pomiędzy poszczególnymi wnętrzami, a także - uproszczono wewnętrzną komunikację.

Czytaj więcej o Domu miłośnika fortyfikacji

dom z cegły

Głosuj tutaj - który dom podoba Ci się najbardziej

Maj - Dom między trawą a niebem

Właściciele domu postanowili zamieszkać pod miastem, kiedy - jak to się mówi - "dzieci poszły na swoje". Decyzję o rozpoczęciu budowy przyspieszyło znalezienie wyjątkowo atrakcyjnie położonej działki. Dwuhektarowa posesja znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Z miejsca, w którym stanął budynek, roztacza się wspaniały widok na jego malowniczo ukształtowaną przestrzeń. Inwestorzy chcieli, by ich dom podkreślał i wydobywał pełną skromności urodę otaczającej przyrody, a nie krzyczał na cały świat: "Patrzcie, jaki jestem piękny i bogaty!" Naszym zdaniem w pełni im się to udało. Autorzy projektu: architekci Zofia Piestrzyńska, Bartosz Piestrzyński, Michał Kowalczyk ZAG Architekci

dom jednorodzinnyFot. Krzysztof Kubiak, Bartosz Piestrzyński

Projektanci, przy kształtowaniu układu funkcjonalnego domu, starali się przede wszystkim uzyskać jak najciekawsze widoki z okien i dobre nasłonecznienie pomieszczeń. Strefa dzienna, ogólnodostępna, składa się z tworzących wspólną przestrzeń salonu z kominkiem, jadalni i kuchni. Otwarta dużymi oknami balkonowymi na południe, połączona jest z tarasem, z którego rozpościera się wspaniała panorama na okolicę. Część prywatna, na którą składają się sypialnia państwa domu, garderoba i salon kąpielowy, znajduje się po wschodniej stronie.

dom jednorodzinnyFot. Krzysztof Kubiak, Bartosz Piestrzyński, projekt wnętrz inwestorzy wraz z Zofią i Bartoszem Piestrzyńskimi

W przeciwieństwie do zdyscyplinowanej, surowej bryły budynku, jego wnętrze nie jest zaprojektowane w tak minimalistycznej stylistyce. Zaskakuje przytulnością, zaprasza do odpoczynku. Dzieje się tak być może dlatego, że na jego kształt miała znaczny wpływ pani domu, wspierana przez projektantów. Wystrój wnętrz nadal jednak pozostaje w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem i świadomością funkcji, jakie poszczególne pomieszczenia mają spełniać.

Czytaj więcej o Domu między trawą a niebem

dom jednorodzinny

Głosuj tutaj - który dom podoba Ci się najbardziej

Kwiecień - Dom osadników z XXI wieku

Agata i Jarek od dawna chcieli wyprowadzić się z miasta. Udało im się kupić wymarzony teren w otwartym przetargu organizowanym przez Agencję Nieruchomości rolnych. Po odrolnieniu podzielili go na dziewiętnaście działek budowlanych. W międzyczasie wspólnotową ideą zainteresowali członków rodziny, najbliższych przyjaciół i sprawdzonych znajomych i ustalili zasady tworzenia i funkcjonowania osiedla. Chodziło o to, by wszystkie domy tworzyły elegancką, harmonijną całość. Autorzy projektu: architekci Anna Borecka-Warczak, Łukasz Warczak

dom jednorodzinnyFot. Hanna Długosz

Wnętrza domu inicjatorów przedsięwzięcia charakteryzuje harmonia i atmosfera sprzyjająca wyciszeniu. Służą temu stonowane kolory ścian i mebli oraz ograniczona ilość elementów zdobniczych. Wnętrze utrzymane jest w tonacjach szarości, bieli, ciepłego beżu. Barwy spajają w jednolitą całość zastosowane tu różnorodne materiały i elementy wykończeniowe, takie jak kamień, fornir, czy surowy beton słupa stojącego w holu.

dom jednorodzinnyFot. Hanna Długosz

Usytuowaną przy kuchni jadalnię zdobi i wizualnie poszerza wielkie przeszklenie, łączące to wnętrze z rozległym tarasem. - Postawiliśmy na szlachetny minimalizm, a także - na dużą ilość dziennego światła - mówią domownicy.

Czytaj więcej o Domu osadników z XXI wieku

dom jednorodzinny

Głosuj tutaj - który dom podoba Ci się najbardziej

Marzec - Dom nad stawem

Działka, na której stoi ten dom - mimo swego uroku i dobrej lokalizacji - blisko centrum Poznania - długo nie mogła znaleźć nabywcy, bo znaczną jej część zajmował... staw. W końcu właściciele, zamiast podejmować kolejne próby jej sprzedaży, postanowili na niej zamieszkać. I tak powstał dom z tarasem wiszącym nad wodą. Autor projektu: architekt Marcin Major

dom jednorodzinnyFot. Bartosz Makowski

Dziś staw to główny atut posesji. Powstał nad nim atrakcyjny, prosty w formie dom. Prostszą bryłę trudno sobie wyobrazić - dwuspadowy dach i prostokątny rzut przypominają rysunek domu z dziecięcej książeczki. Z jednym wyjątkiem - tam, gdzie zazwyczaj rysuje się podwórko lub ogród, jest tafla wody.

wnętrze domuFot. Bartosz Makowski

Prostota i konsekwencja, charakterystyczne dla bryły budynku i sposobu wykończenia jego elewacji, znalazły swoją kontynuację również w wystroju wnętrza domu. Jednolity charakter przestrzeni wewnętrznej uzyskano dzięki stonowanej kolorystyce i dużej powściągliwości w doborze materiałów wykończeniowych oraz dekoracji. Powstało bardzo oszczędne, eleganckie wnętrze.

Czytaj więcej o Domu nad stawem

dom jednorodzinny

Głosuj tutaj - który dom podoba Ci się najbardziej

Luty - Dom na Mazurach, czyli baza żeglarska z wygodami

Ten dom powstał z myślą o żeglarskiej pasji jego właścicielki. W odludnej okolicy, blisko dwóch jezior, służy jako wspaniałe całoroczne miejsce do wypoczynku. Tu można się nie tylko wyciszyć i przygotować do kolejnej żeglarskiej przygody, ale też zaprosić znajomych na letni lub zimowy urlop. Autorzy projektu: architekci Bohdan Ufnalewski i Zbigniew Orliński

dom jednorodzinnyProj. Bohdan Ufnalewski, Zbigniew Orliński; Fot. Andrzej Markowski

Wygląd budynków nawiązuje stylistycznie do charakteru miejscowego budownictwa, jednak zgodnie z wolą inwestorki, nadano im szlachetniejszą formę, w której można odnaleźć subtelne odniesienia zarówno do tradycji międzywojennej willi szlacheckiej, jak i wiejskiej siedziby. Cechą charakterystyczną domu jest jego otwarcie na otaczający, rozległy krajobraz. Służą temu liczne otwory okienne, wśród których dużo jest okien balkonowych.

jadalniaFot. Andrzej Pisarski

Wnętrze domu urządzono bezpretensjonalnie. Przeważają tu klasyczne, wygodne meble: kanapy w salonie, stół z ciemnego drewna na kilkanaście osób i utrzymane w podobnym stylu krzesła w pokoju jadalnym. Dodatkowo w kuchni można korzystać z aneksu jadalnego.

Czytaj więcej o Domu na Mazurach, czyli bazie żeglarskiej z wygodami

dom jednorodzinny

Głosuj tutaj - który dom podoba Ci się najbardziej

Styczeń - Nowoczesny dom w walijskiej stodole

Młody architekt zafascynowany dawną architekturą Walii wypatrzył ogłoszenie z ofertą sprzedaży starych zabudowań gospodarczych. Postanowił wyremontować sześć starych budynków w nie najlepszym stanie, które wchodziły w skład nieruchomości. Ponieważ znajdowały się one pod opieką miejscowego konserwatora zabytków, na remont i modernizację każdego z nich należało uzyskać formalną zgodę. Dzięki jego odwadze i wyobraźni udało się stworzyć dom, który jest przykładem pięknej i udanej kombinacji tradycyjnej architektury oraz nowoczesnych wnętrz. Autor projektu: architekt Sam Organ/Sustainable houses

Dom ze stodoły Fireplace, modern dining room and kitchen behind SLOWA KLUCZOWE: Carpet Chair Coffee Table Day Dining Room Domestic Kitchen Domestic Life Fire Fireplace Flower Arrangement Home Interior Horizontal Indoors Living Room Modern No People Painting Patio Doors Showcase Interiors Simplicity Sofa Table Tiled Floor Nobody Interior Cosy Cozy Winter cosy Wood burning Stove PE040 Horizontal ImageFot. Polly Eltes Narratives

Część wyremotnowanych budynków Sam, architekt przeznaczył na sprzedaż, a jeden z nich zmodernizował z myślą o zamieszkaniu w nim z rodziną. Architekt podkreśla, że jest szczególnie zadowolony z tego, że udało mu się wydobyć piękno starej stodoły i ocalić ją przed zniszczeniem. Drewniana dębowa konstrukcja podtrzymująca jej dach, została dokładnie odnowiona i zakonserwowana, a następnie wstawiono w nią nową strukturę, w której powstała obszerna mieszkalna część domu.

Dom ze stodoły Spacious modern attic bedroom with double bed SLOWA KLUCZOWE: Armchair Attic Bedding Bedroom Carpet Day Domestic Life Double Bed Home Interior Indoors Modern No People Painting Pillow Pot Plant Showcase Interiors Simplicity Vertical Window Wooden Floor Nobody Interior PE040 Vertical imageFot. Polly Eltes Narratives

- Nie jest łatwo połączyć ze sobą przeszłość i teraźniejszość w jedną harmonijną całość - podkreśla Sam. - Cały czas bałem się, by nie stworzyć czegoś nieszczerego, sztucznego, pozbawionego wewnętrznej harmonii, i chyba mi się udało - mówi z uśmiechem. Włożył w ten remont całą swoją wiedzę, wrażliwość architektoniczną i serce.

Czytaj więcej o Nowoczesnym domu w walijskiej stodole

Dom ze stodoły Restricted Use - Feature publication only. contact Narratives SLOWA KLUCZOWE: Restricted Lifestyle People PE040 Horizontal Image

Głosuj tutaj - który dom podoba Ci się najbardziej

Więcej o:
Copyright © Agora SA