Płyta budowlana mfp® przydatna na wszystkich etapach budowy

Uniwersalna płyta budowlana mfp® to dobry wybór dla wszystkich chcących budować  dom - sprawdzi się w wielu miejscach: od fundamentu, aż po dach.

1. Lekka ścianka działowa

Płyta budowlana mfp® może stanowić główny zewnętrzny element konstrukcyjny w przypadku lekkich ścianek działowych. Płyty mocuje się w takim przypadku na szkielecie z belek drewnianych, a przestrzenie między nimi wypełnia wełną mineralną. Gładka powierzchnia płyt mfp® ułatwia na późniejszym etapie prac wykończenie powierzchni ścian, np. poprzez malowanie lub ułożenie płytek ceramicznych.

2. Okładzina stropowa

Strop wykonany przy użyciu płyty budowlanej mfp® jest stosunkowo lekki, a zarazem wytrzymały dzięki jej parametrom. Jest to rozwiązanie, które można polecić w budownictwie szkieletowym, a także w domach budowanych w tradycyjnej technologii. Dzięki  znakomitej izolacyjności termicznej i akustycznej płyty budowlanej mfp® strop tego rodzaju zapewni nam też ciepło i spokój we własnym domu. Okładzinę z płyt mfp® mocuje się na konstrukcji z belek drewnianych, a puste przestrzenie należy wypełnić wełną mineralną lub innym materiałem izolacyjnym.

Na okładziny najlepiej  warto stosować płyty mfp® o wymiarach 250x125 cm. Polecamy płyty grubości od 12 do 25 mm - zależnie od konstrukcji stropu. Szczególnie godne polecenia są płyty o krawędziach dostosowanych do łączenia na pióro i wpust.

Płyty układamy prostopadle lub równolegle do belek i montujemy z przesunięciem rzędów o połowę długości. Jako elementy mocujące do belek i innych elementów konstrukcyjnych najlepiej zastosować wkręty SPAX 4x60, śruby bądź gwoździe zwykłe  lub spiralne o długości 45-51 mm.  Wkręty muszą być odsunięte od krawędzi płyt na odległość nie mniejszą niż 8 mm, a od narożników na odległość nie mniejszą niż 25 mm.

3. Podkład pod podłogę

Wytrzymała i znosząca dobrze duże obciążenia płyta budowlana mfp® może być znakomitym podkładem pod podłogę. Układając płyty na stelażu z belek drewnianych łatwo można osiągnąć równą i odpowiednio wypoziomowaną powierzchnię. Dzięki temu układanie okładziny podłogowej czy to w postaci paneli, płytek ceramicznych, czy linoleum, będzie proste nawet do samodzielnego wykonania. Podkład pod podłogę z płyty budowlanej mfp® można stosować nawet w kuchniach czy łazienkach, gdyż jest odporna na wilgoć i nie ulega pod jej wpływem deformacji i rozwarstwieniu. Na podkładzie z płyt mfp® można także montować ogrzewanie podłogowe.

4. Poszycie pod pokrycie dachowe

Płyta budowlana mfp® to znakomity materiał do wykorzystania w pracach dekarskich, jako sztywne poszycie pod pokrycie dachowe. Pod wieloma względami przewyższa tradycyjnie stosowane do tego celu deski: skraca czas pracy, pozwala na uniknięcie błędów wykonania, jest ekonomiczne w wykorzystaniu, zapewnia lepszą izolację termiczną i akustyczną. Poszycie z mfp® jest gładkie i równe: łatwo go pokryć membraną przeciwwilgociową i ułożyć materiały takie jak gont bitumiczny czy blacha układana na rąbek stojący.

5. Wykończenie poddaszy i obudowa okien dachowych

Płyta budowlana mfp® świetnie sprawdza się jako materiał do prac wykończeniowych na poddaszach oraz do obudowy okien dachowych. Można z niej wykonywać podbitki, ściany działowe, podkłady pod podłogi. Ponieważ mfp® nie jest płytą kierunkową, bardzo ekonomicznie zagospodarować posiadany zapas materiału - po zaplanowaniu i ułożeniu większych płaszczyzn, mniejsze kawałki można wykorzystać w mniej widocznych miejscach lub na mniejszych płaszczyznach. Płyty mfp® są proste w obróbce - prace wykończeniowe można więc wykonać nawet własnym sumptem. Płyty mfp® warto też polecić jako materiał do wykończeń poddaszy ze względu na jego trudnozapalność.

6. Wypełnienie ściany zewnętrznej

Płytę budowlaną mfp® można potraktować jako materiał izolacyjny i zastosować jako wypełnienie ściany zewnętrznej. Ponieważ płyta mfp® o grubości 12 mm jest lepszym izolatorem ciepła niż cegła o grubości 11,4 cm zastosowanie takiej warstwy pozwala na oszczędność i zużycie mniejszej liczby kosztownych cegieł.