Delikatne i kruche - to jeden z mitów na temat szkła, który warto obalać, by odważnie używać go do zastosowań takich jak ściany, balustrady, schody, blaty kuchenne czy obudowa wanny. Szkło coraz częściej zastępuje tradycyjne materiały wykończeniowe w nowoczesnych kuchniach, łazienkach i innych pomieszczeniach. Zobacz kilka przykładów takich rozwiązań. Na zdjęciu przezroczysta szyba wykorzystywana jako element konstrukcji - podest przy klatce schodowej. Szyby skleja się żywicami, a ostatnia warstwa powinna mieć antypoślizgową powierzchnię.
Balustrada-ściana ze szkła. Zaletą zastosowania szklanych powierzchni jest uzyskanie dużych, jednolitych tafli o gładkiej fakturze i niespotykanych walorach estetycznych. Osiągnięte dzięki temu efekty wizualne zaspokoją gusta nawet najbardziej wymagających mieszkańców.
Szklana balustrada bardzo elegancko wygląda w połączeniu z drewnem i metalem. Dodatkowym jej walorem jest przezroczystość - nie konkuruje kolorystycznie z innymi elementami wykończenia wnętrza.
Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem są szklane schody. Kilkuwarstwowe stopnie i podesty montuje się najczęściej do stalowej konstrukcji nośnej.
Aby szklane ściany działowe były ciche, można wykonać ze specjalnego szkła akustycznego.
Szklane pustaki i luksfery to praktyczny materiał na ściany działowe. Delikatnie przepuszczają światło, idealnie przy tym ukrywając, co się za nimi dzieje. Jeśli chcemy oryginalnie podzielić przestrzeń, postawienie takiej ścianki wydaje się pomysłowym rozwiązaniem.
Otwartą na salon kuchnię można wydzielić z przestrzeni szklanymi, przesuwnymi taflami. Niechciany kuchenny rozgardiasz łatwo wtedy szybko zasłonić lub przeciwnie, otworzyć, aby powiększyć wnętrze i umożliwić korzystanie z niego bez zbędnych przeszkód.
Ściana wykończona lustrem to znany i sprawdzony sposób na optyczne powiększenie pokoju
Malowane na biało szkło w aranżacji sypialni - wypełnia wnękę-zagłówek nad łóżkiem
Współczesne trendy w aranżacji wnętrz stawiają na wyszukane oraz odważne materiały wykończeniowe. Oryginalnym wykończeniem ściany może być szyba z dekoracyjna grafiką.
Coraz częściej tradycyjne ceramiczne kafelki ścienne wypierane są przez panele ze szkła, które mogą nadać wnętrzu niezwykły, indywidualny charakter. Nowoczesne metody wytapiania szkła pozwalają przy tym tworzyć z tego materiału trwałe i bezpieczne powierzchnie, których kształt i barwę można odpowiednio dopasować do aranżowanych przestrzeni.
Przy zamawianiu kuchennych szklanych paneli możemy stworzyć kompozycję według własnego projektu czy pomysłu. Zastosować swoje zdjęcie, ulubiony materiał, naturalne surowce, takie jak drewno. Co najbardziej cenne, nie ma ograniczonej listy wzorów czy motywów do wykorzystania. Ich liczba jest nieskończona.v
W szkle zalaminowano serwetki, a następnie polakierowano je na brązowy kolor
Szkło nad blatem kuchennym. Szkło float pokryte z jednej strony białą, organiczną farbą po wyschnięciu daje piękny lakierowany efekt. Zamienia się w elegancki materiał wykończeniowy.
Szkło lakierowane. Nieprzezierny, nasycony kolorem wygląd szkła uzyskiwany jest poprzez nakładanie na tylną powierzchnię tafli warstwy wysokoodpornego lakieru, a następnie jego wypalanie w wysokiej temperaturze.
W łazienkach szkło lakierowane może znakomicie zastępować płytki ceramiczne w tzw. strefach mokrych, czyli w okolicach umywalek i urządzeń kąpielowych.
Szklane mozaiki rozświetlają i powiększają optycznie pomieszczenia, dodają blasku mnogością refleksów świetlnych.
Oprócz tak popularnych zastosowań jak ścianki działowe, drzwi czy elementy mebli, architekci wnętrz coraz chętniej wykorzystują szkło do przygotowania różnego rodzaju blatów. Odpowiedniej jakości szkło jest twarde, odporne na działanie większości substancji chemicznych oraz łatwe do utrzymania w czystości.
Ręcznie robione, kolorowe szklane umywalki
Umywalka z tradycyjnego przezroczystego szkła - na tle kamienia wygląda jakby jej nie było.
Całoszklane drzwi, w zależności od tego do jakiego pomieszczenia je stosujemy, mogą być matowe i zapewniać intymność lub przezroczyste, przepuszczające większą ilość światła, co pozwola doświetlić zacienione pomieszczenia.
Szkło ornamentowe sprawdza się do zastosowań takich, jak drzwi całoszklane, ścianki działowe lub ich wypełnienia, balustrady schodów czy osłony balkonów, a nawet fragmenty ogrodzeń zewnętrznych. Ornament, w przeciwieństwie do szkła przeziernego zapewnia użytkownikowi poczucie prywatności, jak np. w drzwiach kabin prysznicowych.
Grzejnik dekoracyjny z jednolitej tafli czarnego szkła to ciekawa propozycja do nowoczesnych wnętrz.
Grzejnik w białej wersji. Kryje w sobie wiele niespodzianek, przydatnych zwłaszcza w kuchni: ekran to idealne miejsce na codzienne notatki. Dzięki specjalnemu, zmywalnemu mazakowi można po niej pisać, a stalowa konstrukcja grzejnika umożliwia przyczepianie magnesów.
Wanna oprócz tego, że powinna być wygodna do kąpieli, może pełnić również rolę elementu dekoracyjnego wnętrza. Na zdjęciu podświetlona, dekorowana szyba laminowana użyta do obudowy wanny.