Jak budują Polacy - najpopularniejsze rozwiązania i technologie
Projekt domu to podstawa
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia budowy domu jest decyzja o tym, jak budynek ma wyglądać, czyli wybór projektu. Polacy raczej rzadko decydują się na eksperymenty w tej kwestii. Tylko 31% domów będzie budowanych według indywidualnego projektu - wynika z analizy zapytań składanych w Oferteo.pl. Pozostali użytkownicy wybierają kupno gotowego projektu, wśród których największą popularnością cieszą się projekty biura projektowego Archon "Dom w rododendronach" czy "Dom w idaredach".
Czytaj także: Projekt domu gotowy z katalogu czy na zamówienie - TUTAJ
Z czego budować
Polacy chcą budować przede wszystkim tradycyjne domy murowane z cegły ceramicznej (44,1%). Blisko co trzeci użytkownik (32%) chce zlecić budowę murowanego domu z bloczku komórkowego. Mniejszą popularnością cieszą się inne technologie budowania, takie jak szkieletowa, którą wskazywał co 12 respondent (8,5% zapytań) oraz z bala (zaledwie 3,1% zapytań).
Czytaj także: Z czego budować dom? - TUTAJ
Dachówka ceramiczna na dach
Blisko połowa (44,8%) użytkowników preferuje pokrycie swojego dachu dachówką ceramiczną, między innymi karpiówką. Co trzeci użytkownik (35%) decydował się na pokrycie dachu blachodachówką lub innymi rodzajami blachy. Oprócz dachówki cementowej, którą chciał użyć co dziesiąty respondent (10,5%), w zapytaniach wskazywano także m.in. chęć wykonania stropodachu płaskiego czy pokrycie gontem drewnianym.
Czytaj także: Ile kosztują różne pokrycia dachowe? - TUTAJ
Co pod parterem
Chociaż Polacy chcą budować tradycyjne domy murowane, to jednak odchodzą od budowania piwnic. Przeprowadzona analiza zapytań pokazuje, że tylko co ósmy zlecający (12%) jest zainteresowany podpiwniczeniem swojego domu.
Czytaj także: Dom z piwnicą czy bez - TUTAJ
Dom w stanie surowym czy "pod klucz"
Co trzeci poszukujący ekipy budowlanej zamierza zlecić budowę domu do stanu surowego zamkniętego, a więc z oknami, dachem i drzwiami.
Pozostałe instalacje i montaże wykona inna ekipa budowlana lub właściciel będzie wykańczać swój dom samodzielnie.
Nieco mniej osób decyduje się na odbiór domu z wykonanymi wszystkimi instalacjami (stan deweloperski). Co piąty pytający chce zlecić budowę do stanu surowego otwartego bez okien, drzwi i dachu. Użytkownicy proszą również o oferty kompleksowej budowy i wykończenia "pod klucz" (tak brzmi co siódme zapytanie).
Czytaj także: Budowa domu systemem gospodarczym - TUTAJ
Ile kosztuje budowa domu o powierzchni 102 m2
Na podstawie wycen 19 firm budowlanych dla przykładowego domu murowanego o powierzchni 102 m2 z Porothermu, pokrytego dachówką ceramiczną, bez piwnicy, wzorowanego na projekcie "Dom w rododendronach" biura Archon orientacyjny koszt materiałów i robocizny wynosi 97-150 tysięcy złotych. Gdyby ten sam dom wybudować do stanu deweloperskiego, koszt wzrósłby do 180-250 tys., natomiast wykonanie "pod klucz" to inwestycja rzędu 200-300 tys. złotych. Rozbieżności w podanych kwotach wynikają przede wszystkim z różnic cen materiałów budowlanych w różnych regionach Polski, a także z przyjętego standardu wykończenia.
Czytaj także: o planowaniu budowy domu i związanych z tym kosztami - TUTAJ
Więcej czasu na budowę domu - lepsza decyzja
Wydaje się, że budowa domu to przedsięwzięcie, które powinno być zaplanowane z dużym wyprzedzeniem. Analiza zapytań ofertowych pokazuje jednak, że jedynie co ósma osoba zainteresowana budową domu (12%) poszukuje ekipy budowlanej sporo wcześniej, np. z wyprzedzeniem ponad półrocznym. Blisko połowa pytających (48% Klientów) chciałaby rozpocząć budowę najszybciej jak to możliwe, najlepiej w przeciągu 3 miesięcy.
Czytaj także: Budowa domu jesienią czy na wiosnę - TUTAJ
Przedstawione dane pochodzą z analizy 2 506 zapytań ofertowych zamieszczanych w serwisie Oferteo.pl przez osoby zamierzające zlecić budowę domu.