Termowizja: Termogram bardzo dobrze ocieplonej ściany zewnętrznej parteru i niezaizolowanego termicznie, przemarzającego cokołu (górna część ścian fundamentowych lub piwnicznych). Jest on widoczny jako "świecący" na żółto pas u dołu budynku.
Rozwiązanie: Aby ograniczyć ucieczkę ciepła, trzeba ułożyć izolację termiczną cokołu.
Termowizja: Całkowicie nieocieplona ściana szczytowa domu. Widoczne są duże straty ciepła (kamera termowizyjna pokazuje je w postaci żółtopomarańczowych plam) pod oknami, na całej długości wieńców i nadproży oraz w miejscach spoin między pustakami.
Rozwiązanie: Taką ścianę najlepiej w całości ocieplić, układając płyty izolacji tak, aby do siebie przylegały.
Termowizja: Nad balkonem na termogramie widać miejsce o temperaturze o 4-8 st. C wyższej niż pozostałe fragmenty domu. Ten poziomy mostek termiczny znajduje się na styku płyty balkonowej ze ścianą zewnętrzną. Sama płyta balkonowa jest ocieplona dość dokładnie. Nie widać jaśniejszych plam i pasków pomiędzy płytami izolacji.
Termowizja: Nieszczelność lewego skrzydła jest widoczna na termogramie zwłaszcza wzdłuż dwóch krawędzi.
Rozwiązanie: Należy sprawdzić stan uszczelek okiennych.
Uwaga! Taki sam obraz mógłby powstać, gdyby krótko przed badaniem skrzydło było ustawione w pozycji mikrowentylacji.
Termowizja: Kamera termowizyjna, pokazuje pośrodku szyby fioletową plamę. Niskie ciśnienie gazu wewnątrz szyby zespolonej - wskutek jego stopniowej ucieczki - powoduje pogorszenie izolacyjności cieplnej okna.
Rozwiązanie: Badanie termowizyjne może być podstawą do złożenia reklamacji u producenta lub montażysty.
Termowizja: Termogram przedstawia górną część ściany kolankowej i fragment skosu (połaci dachu). Miejsca zimniejsze (ciemnofioletowe plamy) - o 6 st. C w porównaniu z pozostałą częścią obudowy - świadczą o tym, że nie są wystarczająco dobrze zaizolowane termicznie. Prawdopodobnie ułożona w trakcie ocieplania dachu wełna mineralna osunęła się pod własnym ciężarem.
Rozwiązanie: Należy wyciąć fragmenty obudowy z płyt gipsowo-kartonowych i poprawić ułożenie izolacji cieplnej.
Termowizja: Wychłodzona górna część obudowy ścian kolankowych, której powierzchnia w najzimniejszym miejscu ma temperaturę 12 st. C. Prawdopodobnie przyczyną jest źle ocieplona murłata. Dodatkowo, pomiędzy murłatą a wieńcem, na którym jest ułożona, mogą być nieszczelności powodujące napływanie zimnego powietrza do wnętrza.
Rozwiązanie: Ocieplenie murłaty pozwoli wyeliminować straty ciepła i związane z nimi zagrożenia.
Termowizja: Przemarzanie ściany przy oknie dachowym i ścianie szczytowej. Temperatura w ciemnych miejscach wynosi 8-11 st. C, i jest o 10-12 st. C niższa niż temperatura ciepłych fragmentów przegrody. Wskazuje to na bardzo niestaranne wykonanie prac, umożliwiające przenikanie zimnego powietrza z zewnątrz - nieszczelne ułożenie warstwy izolacji termicznej, a nawet jej brak, nieszczelne ułożenie paroizolacji lub membrany dachowej.
Rozwiązanie: Wskazany jest remont i prawidłowe ocieplenie poddasza.
Termowizja: Na termogramie wyraźnie widoczna jest pętla ogrzewania podłogowego. Nie pracuje ono prawidłowo. Jaśniejsze miejsca wskazują te części rur, z których wycieka ciepła woda.Tak dokładne wskazanie pozwoli uniknąć zniszczeń spowodowanych niepotrzebnym kuciem podłogi.
Rozwiązanie: Wymiana nieszczelnych odcinków rur.
Termowizja: Wychłodzona kratka świadczy o odwróceniu ciągu wentylacji grawitacyjnej - zimne powietrze nawiewane jest do wnętrza domu. Przyczyną jest słaby nawiew przez szczelne okna i drzwi.
Rozwiązanie: Należy przywrócić normalny ciąg, montując nawiewniki okienne lub często wietrząc pomieszczenia.
Termowizja: Kamera termowizyjna pokazuje zawilgocenie ścian i podłogi w łazience.
Rozwiązanie: Najpierw należy określić, w której instalacji doszło do wycieku. Trudno jest dokładnie wskazać miejsce, ponieważ jest ono zlokalizowane pod brodzikiem, w warstwach wylewki podłogowej ocieplonej styropianem o grubości 5-8 cm.