Domy w śniegu. Architektura zimą

Domy w górach i rejonach słynących z chłodów. Nowoczesne i bardziej tradycyjne, wszystkie piękne. Zapraszamy do podziwiania architektury zasypanej śniegiem - od Polski, przez Islandię po Kanadę i Stany Zjednoczone.

Dom na farmie, Kanada

Warburg House, Kanada, projekt i wykonanie: Bioi. Dom wybudowany dla właściciela farmy, połączony z dawnym budynkiem gospodarczym. Zadaniem projektantów z firmy Bioi było stworzenie domu ekonomicznego w budowie i eksploatacji i dobrze wykorzystującego przestrzeń.

Ciekawym rozwiązaniem są dwa drewniane tarasy - jeden od zachodu, od strony starego budynku, ma służyć jako wygodne miejsce do różnych prac gospodarskich. Drugi, po przeciwnej stronie budynku, od wschodu, jest przestrzenią wypoczynkową. Wnętrze domu to jedna duża otwarta przestrzeń. Kuchnia i łazienka są umieszczone w osobnym module.

Nowoczesną bryłe połączono ze starym domemFot. Alison Andersen/Bio.co

Dach wykończony jest blachą, która płynnie przechodzi na elewacje domu.

Na elewacji domu wykorzystano drewno cedrowe i blachęFot. Alison Andersen/Bioi.co

Dwie ściany - od wschodu i zachodu - wykończone są drewnem cedru.

Dom schowany w pagórku na wrzosowisku, Holandia

Dutch Mountain, Holandia, projekt: studio KRFT. Energooszczędny dom ukryty w sztucznym wzgórzu w regionie Het Gooi w centrum Holandii. ścianę budynku od strony północnej chroni wysoka warstwa ziemi - zimą przed chłodem, a latem przed upałem.

Dutch MountainFot. John Lewis Marshall/Denieuwegeneratie.nu

Od strony północnej dom jest niemal całkowicie niewidoczny, a pagórek wygląda jest doskonałe miejsce do jazdy na saneczkach.

Dom na wrzosowiskuFot. John Lewis Marshall/Denieuwegeneratie.nu

Od południowej strony zaprojektowano przeszkloną ścianę. Wprowadza do wnętrz światło, a zimą - gdy słońce jest nisko nad horyzontem - pomaga dogrzać pomieszczenia.

Dutch mountainFot. John Lewis Marshall/Denieuwegeneratie.nu

Wielofunkcyjna, otwarta przestrzeń domu.

Dom z widokiem na Alpy, Austria

Walde Haus, Tyrol, projekt: Gogl Architekten. Dom w Kitzbuhel, słynącym z narciarskich tras. Usadowiony jest na stoku, na niewielkiej działce, ograniczonej innymi posesjami, drogą i strumieniem. Z sypialni rozciąga się jeden z spektakularny widok na Alpy.

Walde HausFot. Mario Webhofer/Gogl Architekten

Walde HausFot. Mario Webhofer/Gogl Architekten

We wnętrzach dominują szlachetne materiały - drewno, kamień i beton.

Projekt domu w Reykjaviku, Islandia

Reykjavik House, Islandia, projekt: Moomoo, Jakub Majewski, Łukasz Pastuszka. Dom polskich architektów wtapia się w zimowy krajobraz Islandii. Dłuższe ściany budynku są całkowicie przeszklone i otwierają wnętrza na spektakularne widoki.

Projekt domu w ReykjavikuFot. Moomoo

Przedłużeniem domu jest taras, razem z bocznymi ścianami tworzący ramę dla budynku. Latem okna tarasowe można rozsunąć i otworzyć dom na przestrzeń. Budynek ma powierzchnię 220 m2, jest w nim 5 osobnych sypialni.

Projekt domu w ReykjavikuFot. Moomoo

Krótsze ściany domu są pozbawione okien, co pozwala domownikom na prywatność i odseparowanie się od sąsiadów.

Projekt domu w ReykjavikuFot. Moomoo

Świetliki w dachu doświetlają strefę dzienną i dodatkowo integrują dom z otaczającą go naturą. We wnętrzu dominuje drewno brzozowe.

Domki do wynajęcia, Stany Zjednoczone

Rolling Huts, Stany Zjednoczone, projekt: Olson Kundig Architects. Domki na kółkach znajdują się w miejscowości Mazama, blisko amerykańskiej granicy z Kanadą. Mogą je wynajmować osoby przyjeżdżające spędzić tu czas wolny; w okolicy jest dużo narciarskich tras.

Wnętrze domkuFot. Olson Kundig Architects

Wnętrza wykończone drewnem i widoki na otaczające dolinę góry.

Dom z widokiem na Tatry

Dom w stylu zakopiańskim, Polska, projekt koncepcyjno-przestrzenny i wnętrza: architektki Joanna Bartel i Bożena Fedas; projekt budowlany: Studio Projektów Architektonicznych. Dom z drewnianych bali, na murowanej podmurówce. To wspólna wakacyjna siedziba trzech rodzin, które zawiązały spółkę, żeby go razem zbudować.

dom jednorodzinny, domy realizacje, domy zdjęciaFot. Hanna Długosz

Działka, na której powstawał dom, jest pięknie zadrzewiona, ale także mocno nachylona, więc budowa była wyzwaniem. W okolicy jest górna stacja wyciągu na Polanie Szymoszkowej i wyciągu krzesełkowego na Butorowym Wierchu.

dom jednorodzinny, domy realizacje, domy zdjęciaFot. Hanna Długosz

Dom ma aż cztery kondygnacje. Na parterze jest salon, jadalnia i kuchnia. Podłogę wyłożono gresem naśladującym łupek.

Dom w Montanie, Stany Zjednoczone

Mountain Modern, Stany Zjednoczone, projekt: Pearson Design Group. Nowoczesny dom w Montanie z elewacją z kamienia, drewna i szkła i tarasem wychodzącym nad dolinę.

Dom w górachFot. Pearson Design Group

Poszczególne części domu łączą ze sobą drewniane kładki.

Dom w górachFot. Pearson Design Group

Umieszczony pośrodku pomieszczenia kominek. Wnętrza projektu Ann Knight Interiors.

Dom z elewacją z gabionu, Polska

Dom w krajobrazie, Polska, projekt: Kropka Studio, architekci Gosia Łapaj, Kuba Kowlaczyk. Nowoczesny dom nawiązujący do architektury wiejskich zabudowań.

nowoczesny dom, elewacja, gabionFot. Kropka Studio

Dom z elewacją z gabionuFot. Studio Kropka

Elewacja z gabionuFot. Studio Kropka

Elewacja wykończona jest nietypowo, gabionem - kamieniami umieszczonymi w metalowej konstrukcji.

Dom zaprojektowany dla siebie

Polska, projekt: architekci Anna i Tomasz Markowscy. Ten dom architekci zaprojektowali i wybudowali sami dla siebie. Więcej - razem z grupą zaprzyjaźnionych plastyków i architektów zaprojektowali całe kameralne osiedle.

zimowy domFot. Lilianna Sokołowska

Poszczególne domy na osiedlu nie są oddzielone ogrodzeniami, a jedynie odpowiednio ukształtowanym terenem i zielenią. Wszystkie domy mają podobną wielkość i są wykonane z podobnych materiałów - elewacje wykończone są tynkiem i drewnianą okładziną.

Więcej o: