Warburg House, Kanada, projekt i wykonanie: Bioi. Dom wybudowany dla właściciela farmy, połączony z dawnym budynkiem gospodarczym. Zadaniem projektantów z firmy Bioi było stworzenie domu ekonomicznego w budowie i eksploatacji i dobrze wykorzystującego przestrzeń.
Ciekawym rozwiązaniem są dwa drewniane tarasy - jeden od zachodu, od strony starego budynku, ma służyć jako wygodne miejsce do różnych prac gospodarskich. Drugi, po przeciwnej stronie budynku, od wschodu, jest przestrzenią wypoczynkową. Wnętrze domu to jedna duża otwarta przestrzeń. Kuchnia i łazienka są umieszczone w osobnym module.
Fot. Alison Andersen/Bio.co
Dach wykończony jest blachą, która płynnie przechodzi na elewacje domu.
Fot. Alison Andersen/Bioi.co
Dwie ściany - od wschodu i zachodu - wykończone są drewnem cedru.
Dutch Mountain, Holandia, projekt: studio KRFT. Energooszczędny dom ukryty w sztucznym wzgórzu w regionie Het Gooi w centrum Holandii. ścianę budynku od strony północnej chroni wysoka warstwa ziemi - zimą przed chłodem, a latem przed upałem.
Fot. John Lewis Marshall/Denieuwegeneratie.nu
Od strony północnej dom jest niemal całkowicie niewidoczny, a pagórek wygląda jest doskonałe miejsce do jazdy na saneczkach.
Fot. John Lewis Marshall/Denieuwegeneratie.nu
Od południowej strony zaprojektowano przeszkloną ścianę. Wprowadza do wnętrz światło, a zimą - gdy słońce jest nisko nad horyzontem - pomaga dogrzać pomieszczenia.
Fot. John Lewis Marshall/Denieuwegeneratie.nu
Wielofunkcyjna, otwarta przestrzeń domu.
Walde Haus, Tyrol, projekt: Gogl Architekten. Dom w Kitzbuhel, słynącym z narciarskich tras. Usadowiony jest na stoku, na niewielkiej działce, ograniczonej innymi posesjami, drogą i strumieniem. Z sypialni rozciąga się jeden z spektakularny widok na Alpy.
Fot. Mario Webhofer/Gogl Architekten
Fot. Mario Webhofer/Gogl Architekten
We wnętrzach dominują szlachetne materiały - drewno, kamień i beton.
Reykjavik House, Islandia, projekt: Moomoo, Jakub Majewski, Łukasz Pastuszka. Dom polskich architektów wtapia się w zimowy krajobraz Islandii. Dłuższe ściany budynku są całkowicie przeszklone i otwierają wnętrza na spektakularne widoki.
Fot. Moomoo
Przedłużeniem domu jest taras, razem z bocznymi ścianami tworzący ramę dla budynku. Latem okna tarasowe można rozsunąć i otworzyć dom na przestrzeń. Budynek ma powierzchnię 220 m2, jest w nim 5 osobnych sypialni.
Fot. Moomoo
Krótsze ściany domu są pozbawione okien, co pozwala domownikom na prywatność i odseparowanie się od sąsiadów.
Fot. Moomoo
Świetliki w dachu doświetlają strefę dzienną i dodatkowo integrują dom z otaczającą go naturą. We wnętrzu dominuje drewno brzozowe.
Rolling Huts, Stany Zjednoczone, projekt: Olson Kundig Architects. Domki na kółkach znajdują się w miejscowości Mazama, blisko amerykańskiej granicy z Kanadą. Mogą je wynajmować osoby przyjeżdżające spędzić tu czas wolny; w okolicy jest dużo narciarskich tras.
Fot. Olson Kundig Architects
Wnętrza wykończone drewnem i widoki na otaczające dolinę góry.
Dom w stylu zakopiańskim, Polska, projekt koncepcyjno-przestrzenny i wnętrza: architektki Joanna Bartel i Bożena Fedas; projekt budowlany: Studio Projektów Architektonicznych. Dom z drewnianych bali, na murowanej podmurówce. To wspólna wakacyjna siedziba trzech rodzin, które zawiązały spółkę, żeby go razem zbudować.
Fot. Hanna Długosz
Działka, na której powstawał dom, jest pięknie zadrzewiona, ale także mocno nachylona, więc budowa była wyzwaniem. W okolicy jest górna stacja wyciągu na Polanie Szymoszkowej i wyciągu krzesełkowego na Butorowym Wierchu.
Fot. Hanna Długosz
Dom ma aż cztery kondygnacje. Na parterze jest salon, jadalnia i kuchnia. Podłogę wyłożono gresem naśladującym łupek.
Mountain Modern, Stany Zjednoczone, projekt: Pearson Design Group. Nowoczesny dom w Montanie z elewacją z kamienia, drewna i szkła i tarasem wychodzącym nad dolinę.
Fot. Pearson Design Group
Poszczególne części domu łączą ze sobą drewniane kładki.
Fot. Pearson Design Group
Umieszczony pośrodku pomieszczenia kominek. Wnętrza projektu Ann Knight Interiors.
Dom w krajobrazie, Polska, projekt: Kropka Studio, architekci Gosia Łapaj, Kuba Kowlaczyk. Nowoczesny dom nawiązujący do architektury wiejskich zabudowań.
Fot. Kropka Studio
Fot. Studio Kropka
Fot. Studio Kropka
Elewacja wykończona jest nietypowo, gabionem - kamieniami umieszczonymi w metalowej konstrukcji.
Polska, projekt: architekci Anna i Tomasz Markowscy. Ten dom architekci zaprojektowali i wybudowali sami dla siebie. Więcej - razem z grupą zaprzyjaźnionych plastyków i architektów zaprojektowali całe kameralne osiedle.
Fot. Lilianna Sokołowska
Poszczególne domy na osiedlu nie są oddzielone ogrodzeniami, a jedynie odpowiednio ukształtowanym terenem i zielenią. Wszystkie domy mają podobną wielkość i są wykonane z podobnych materiałów - elewacje wykończone są tynkiem i drewnianą okładziną.