Trwałe rynny: najlepsze materiały, ceny

Z czego mogą być wykonane rynny? Jakie materiały będą najtrwalsze? Ile kosztują?

PVC

PVC. Tworzywo to jest materiałem uniwersalnym, który można łączyć z innymi (na przykład stalą, aluminium, miedzią itp.). Zazwyczaj jest ono barwione w masie, dzięki czemu niewielkie zarysowania czy miejscowe uszkodzenia nie są zauważalne. Dodatkowo wykonane z PVC elementy systemów orynnowania fabrycznie pokrywa się warstwą tlenku tytanu lub akrylu, która zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem kwaśnych deszczy oraz promieniowania UV.

Różnorodność dostępnych kolorów sprawia, że łatwo je dopasować do stylu większości budynków. Wyjątkiem są domy o zabytkowej czy reprezentacyjnej architekturze, do których lepiej wybrać droższe materiały szlachetne.

Wykonane z PVC systemy orynnowania nie wymagają konserwacji, a ich żywotność jest określana na około 50 lat. Nie ulegają korozji, dzięki czemu doskonale spisują się w klimacie nadmorskim. W takich rejonach w powietrzu i opadach występuje wysokie stężenie soli, która może powodować przyspieszoną korozję rynien stalowych.

Stal powlekana

Stal powlekana. To obecnie najbardziej popularne rozwiązanie wśród rynien metalowych. Decyduje o tym przede wszystkim duża dostępność, różnorodność kształtów i kolorów oraz niezbyt wygórowana cena. Niektóre systemy ze stali powlekanej są produkowane przez producentów pokryć dachowych wykonanych z blachy. Daje to możliwość zakupu rynien i rur spustowych dokładnie w tym samym kolorze, co dach.

System orynnowania ze stali powlekanej dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne, zwłaszcza duże różnice temperatur. Niestety, jest on mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenie powietrza. Żywotność takich systemów szacuje się na około 50 lat.

Stal ocynkowana


Stal ocynkowana. Jest to system stosunkowo tani, ale trudny w montażu. Systemy rynnowe z ocynku często ulegają korozji. Aby zwiększyć ich trwałość, pokrywa się je farbami. Często jakość tych powłok i samego malowania jest niewystarczająca. Obecnie więc tego typu systemy montuje się na budynkach gospodarczych.

Blacha cynkowo-tytanowa

Blacha cynkowo-tytanowa. Trwałość wykonanych z niej rynien i rur spustowych określa się nawet na ponad 80 lat. Po kilku miesiącach pokrywa się naturalną warstwą ochronną - patyną. Można je stosować z elementami metalowymi, ale nie powinno się ich montować na dachach krytych papą lub gontem, ponieważ mogą ulec korozji bitumicznej. Podczas montażu elementy najczęściej są lutowane lub klejone specjalnymi uszczelniaczami.

Rheinzink

Aluminium

Aluminium. Wykonane z niego systemy rynnowe są lekkie i odporne na korozję spowodowaną czynnikami atmosferycznymi. Mogą jednak ulegać korozji kontaktowej. Nie mogą być więc łączone z innymi metalami (z wyjątkiem stali nierdzewnej). Systemy aluminiowe można zakupić w elementach lub wykonać (wytłoczyć) na placu budowy. Ich trwałość jest określana na ponad 100 lat.

Miedź

Miedź. Wywołuje korozję elektrolityczną innych metali, więc system orynnowania z miedzi poleca się do dachów krytych dachówkami lub blachą miedzianą. Trwałość - 150-300 lat.

Drewno

Drewno. Rynny wykonane z drewna doskonale uzupełniają dach pokryty drewnianym gontem, trzciną lub wiórem osikowym. Z reguły wytwarza się je z wysokiej jakości drewna (jodła, świerk, modrzew), które jest odpowiednio zaimpregnowane.

Więcej o: