Wybieramy projekty domów energooszczędnych [GŁOSOWANIE]

Dom energooszczędny ma dobre parametry termiczne, co sprawia, że latem nie powinien się nagrzewać, a zimą wychładzać. Oszczędzamy więc podwójnie - na klimatyzacji i ogrzewaniu. Prezentujemy wybrane, godne polecenia gotowe projekty domów energooszczędnych - z użytkowym poddaszem, parterowe, z pełnym piętrem, o różnej powierzchni użytkowej. Zapraszamy też do głosowania na najlepszy projekt!

Dom energooszczędny: kiedy można starać się o dopłaty?

Wybudowanie domu energooszczędnego oznacza większe koszty - m.in. dlatego, że trzeba zainwestować w materiały o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Oszczędzamy za to na późniejszych kosztach eksploatacji, a zwłaszcza ogrzewania domu.

Dobra izolacja powinna chronić także przed nadmiernym nagrzewaniem się budynku. Jednak domy energooszczędne często mają problem z nadmiarem ciepła latem. Duże przeszklenia, które zimą pozwalają wykorzystywać maksymalnie energię słońca, latem wpuszczają go za dużo. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o osłony przeciwsłoneczne.

Dobra izolacja i wykorzystanie energii słonecznej, sprawia, że spada zapotrzebowanie domu na energię. A jeśli spełnimy warunki zawarte w wytycznych NFOŚGiW, możemy starać się o dopłatę na budowę domu energooszczędnego.

Zapotrzebowanie na energię domu energooszczędnego

Kwestie zapotrzebowania domu na energię opisują takie parametry jak:

EU - energia, którą trzeba dostarczyć do budynku, żeby ogrzać dom i zapewnić jego wentylację, a także podgrzać ciepłą wodę użytkową; Eu co - energia potrzebna do ogrzania domu

EK - to roczne zapotrzebowanie domu na energię końcową. Określa sprawność systemów ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i podgrzewania c.w.u.

Ep - wskaźnik powstający poprzez pomnożenie wskaźników energii końcowej przez współczynniki obrazujące umowną szkodliwość ekologiczną danego typu paliwa stosowanego w budynku. To wskaźnik, który zmienia się w zależności od zastosowanego w budynku źródła ciepła.

Jakie jest zapotrzebowanie na energię domów energooszczędnych

Ewa Kędziora, pracownia Lipińscy Domy: Parametr EP obejmuje kilka aspektów, a dodatkowo mówi o tym, jak bardzo źródło ciepła jest ekologiczne, czyli w jakim stopniu wykorzystuje odnawialne źródła energii.

Obowiązujące w Polsce od stycznia 2014 roku przepisy określają obowiązkowo tylko wartość dla EP i nakazują, żeby była ona mniejsza niż 120 kWh/(m2/rok). Do 2021 roku parametr EP będzie musiał przyjąć wartość mniejszą niż 70 kWh/m2/rok, co wymusi na inwestorach konieczność stosowania źródeł ciepła opierających się na energii ze źródeł odnawialnych.

W przepisach nie określa się obowiązkowej wartości parametru EU co, w związku z czym dość łatwo można manipulować wynikami, np. przyjmując przegrody domu ledwo spełniające normy, można stosując najlepiej premiowane źródło ciepła - kocioł na pellet - uzyskać korzystny parametr EP.

Jednak wytyczne NFOŚiGW opierają się na tym, że to wartość EU co, czyli zapotrzebowanie domu na energię do ogrzewania i wentylacji, określa energooszczędność domu niezależnie od źródła ciepła. Założenie jest bowiem takie, że dom energooszczędny ma mieć tak niskie zapotrzebowanie na ciepło, że na dobrą sprawę niezależnie od tego, czym będziemy grzać, będziemy mieć niskie rachunki, a różnice między zastosowaniem różnych źródeł ciepła będą w skali sezonu grzewczego niewielkie.

Przyjęło się, są to wzorce zachodnioeuropejskie, że o domu energooszczędnym możemy mówić, kiedy EU co jest mniejsze od 60 kWh/(m2/rok) (jeszcze kilka lat temu była to wartość poniżej 70kWh/(m2/rok). NFOŚiGW przyjął do swojego programu ostrzejsze normy - można powiedzieć, że o dotację mogą się ubiegać inwestorzy budujący domy niskoenergetyczne i pasywne (EU co poniżej 40 i 15 kWh/m2/rok).

Przeczytaj, jak złożyć wniosek o dofinansowanie na budowę domu energooszczędnego

Projekt domu energooszczędnego Kyoto

Projekt domu energooszczędnego dla 4-5-osobowej rodziny. Może być zlokalizowany na działkach z wjazdem od południa. Dom ma prostą, elegancką bryłę. Podzielono go na strefę dzienną - na parterze - i nocną - na użytkowym poddaszu. Elewacje wykończone będą tynkami silikonowymi lub akrylowymi, z elementami wykończonymi płytkami klinkierowymi (podmurówki) i drewnem.

Na parterze domownicy mają do dyspozycji duży salon, częściowo otwartą kuchnię, sporą spiżarnię i w.c. Jest tu też jeden pokój, który może pełnić rolę gabinetu lub dodatkowej sypialni. Na piętrze zaprojektowano wygodną część nocną z trzema sypialniami z garderobami oraz dużą łazienką.

Projekt zawiera projekt instalacji rekuperacji.

Autorzy projektu domu: dr inż. arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, dr inż. arch. Miłosz Lipiński/pracownia Lipińscy Domy

Cena projektu domu: 2 490 zł

Koszt netto stanu surowego zamkniętego:
240 000 zł netto

Powierzchnia domu: powierzchnia użytkowa 147,73 m2 (+ garaż 17,85 m2 i kotłownia 5,83 m2)

Technologia i konstrukcja: ściany zewnętrzne dwuwarstwowe (beton komórkowy lub cegła silikatowaplus ocieplenie styropianem Termo Organika); fundamenty tradycyjne; strop gęstożebrowy typu Teriva; więźba dachowa drewniana; kąt nachylenia dachu 40 st.; pokrycie dachu - dachówka cementowa lub ceramiczna; elewacje wykończone tynkami silikonowymi lub akrylowymi z elementami z płytki klinkierowej i drewna

Zapotrzebowanie na energię: EP = 52,16 kWh/(m2/rok); EU co = 23,17 kWh/(m2/rok)

Zobacz więcej projektów domów energooszczędnych

Projekt domu KyotoProjekt i wizualizacja pracownia Lipińscy Domy

Plan domu - parterRys. pracownia Lipińscy Domy

Rozkład pomieszczeń na parterze: 1.1 wiatrołap 6,58 m2; 1.2 komunikacja 5,08 m2; 1.3 schowek 0,9 m2; 1.4 łazienka 3,54 m2; 1.5 pokój dzienny 28,90 m2; 1.6 kuchnia 13,72 m2; 1.7 pokój 11,97 m2; 1.8 kotłownia 5,83 m2; 1.9 garaż 17,85 m2; 1.10 taras 6,19 m2; 1.11 taras 13,95 m2

Plan poddaszaRys. pracownia Lipińscy Domy

Rozkład pomieszczeń na poddaszu: 2.1 schody 4,26 m2; 2.2 komunikacja 8,90 m2; 2.3 garderoba 3,93 m2; 2.4 pokój 19,24 m2; 2.5 schowek 3,52 m2; 2.6 pokój 15; 2.7 garderoba 2,09 m2; 2.8 pokój: 11,01 m2; 2.9 garderoba 2,33 m2; 2.10 łazienka 6,76 m2

Projekt domu energooszczędnego Goteborg Multi-Comfort

Goteborg Multi-Comfort to dom o prostej, zwartej bryle i dwuspadowym dachu. W bryle budynku znajduje się dwustanowiskowy garaż z bezpośrednim przejściem do domu.

Na parterze znajduje się strefa dzienna z salonem i otwartą kuchnią, w.c. oraz garderoba. Z salonu wychodzi się na taras.

W domu zaplanowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jako źródło ogrzewania przewidywany jest kocioł gazowy, alternatywą jest pompa ciepła.

Budynek zaprojektowano zgodnie z koncepcją firmy Saint Gobain, producenta nowoczesnych materiałów budowlanych. Zastosowane rozwiązania i materiały pozwalają na utrzymanie optymalnej temperatury i ochronę przed hałasem.

Autorzy projektu domu:
pracownia architektoniczna Domea

Cena projektu domu: 2 700 zł

Koszt netto stanu surowego zamkniętego: 322 886,55 zł

Technologia i konstrukcja: fundamenty żelbetowe monolityczne; ściany zewnętrzne z bloczków Ytong + izolacja z wełny mineralnej Isover; strop żelbetowy; drewniana więźba dachowa, pokrycie dachu dachówką ceramiczną

Parametry domu: powierzchnia użytkowa 129,11 m2 (+ garaż i kotłownia 45 m2)

Zapotrzebowanie na energię: EP = 58,65 kWh/(m2/rok); zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji: EU co + w = 27,40 kWh/(m2/rok)

Projekt domu Goteborg Multi-ComfortProjekt i wizualizacja pracownia Domea

Plan parteruRys. pracownia Domea

Rozkład pomieszczeń na parterze

Plan poddaszaRys. pracownia Domea

Rozkład pomieszczeń na poddaszu

Projekt domu energooszczędnego Dom w miłowonkach

Dom w miłowonkach to projekt komfortowego domu o dobrym rozkładzie wnętrz, z użytkowym poddaszem i jednostanowiskowym garażem w bryle domu.

Na parterze zaplanowano dużą strefę dzienną - pokój dzienny z jadalnią i otwartą kuchnią. Jest tu też osobny pokój i łazienka. Przy garażu zaplanowano pomieszczenie gospodarcze z kotłownią.

Na piętrze są cztery sypialnie, w tym dwie z garderobami, oraz duża łazienka z pralnią.

Jako źródło ogrzewania zaplanowano kocioł na paliwo stałe, ale dodatkowo do dokumentacji dołączany jest projekt instalacji gazowej, co umożliwia łatwą zmianę sposobu ogrzewania.

Autorzy projektu domu: Biuro Projektów ARCHON+

Cena projektu domu: 2 410 zł

Koszt netto stanu surowego zamkniętego: 217 500 zł (średnie koszty), 193 100 zł (minimalne koszty)

Technologia i konstrukcja: ściany murowane (pustak ceramiczny Porotherm 25 cm, styropian 20 cm, tynk); strop - płyta żelbetowa; więźba dachowa drewniana; kąt nachylenia dachu 42 st.; pokrycie dachowe - dachówka ceramiczna

Parametry domu: powierzchnia użytkowa 141,45 m2 (+ garaż 19,02 m2 i kotłownia 7,19 m2); minimalne wymiary działki 21 x 18,9 m

Zapotrzebowanie na energię: EP = 27 kWh/(m2/rok) - kocioł na pelety, 90 kWh/(m2/rok)- kocioł gazowy; EU co = 39 kWh/(m2/rok)

Zobacz więcej projektów domów nowoczesnych

Projekt domu energooszczędnego Dom w miłowonkachProjekt i wizualizacja Biuro Projektowe ARCHON+

plan parteruRys. Biuro Projektów ARCHON+

Rozkład pomieszczeń na parterze: 1. wiatrołap 5,28 m2; 2. hol 5,63 m2; 3. łazienka 2,76 m2; 4. pokój 11,57 m2; 5. kuchnia 11,07 m2; 6. salon 26,55 m2; 7. kotłownia 7,19 m2; 8. garaż 19,02 m2

plan poddaszaRys. Biuro Projektów ARCHON+

Rozkład pomieszczeń na poddaszu: 1. hol i schody 11,73 m2; 2. pokój 14,9 m2; 3. garderoba 5,35 m2; 4. pokój 13,29 m2; 5. pokój 10,52 m2; 6. łazienka 5,51 m2; 7. pralnia 2,08 m2; 8. pokój 12,42 m2; garderoba 2,79 m2

Projekt domu energooszczędnego Liv 3 G2

Liv 3 G2 to projekt domu energooszczędnego, parterowego z poddaszem do adaptacji i dwustanowiskowym garażem. Budynek jest niepodpiwniczony, ale istnieje możliwość jego wykonania. Projekt domu powstał z myślą o 4-osobowej rodzinie.

W strefie dziennej jest salon z kominkiem, połączony z jadalnią i kuchnią, przy której jest spiżarnia. Z salonu można wyjść na taras. W strefie nocnej są trzy sypialnie i duża łazienka.

W domu jest też pomieszczenie gospodarcze z kotłem grzewczym i dodatkowa łazienka przy strefie dziennej. Poddasze można zagospodarować jako dodatkową przestrzeń mieszkalną lub wykorzystywać jako schowek.

Autorzy projektu domu: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Cena projektu domu: 3 100 zł

Koszt netto stanu surowego zamkniętego: 389 881 zł (ceny uśrednione);  280 781 zł - budowa systemem gospodarczym

Technologia i konstrukcja: ściany murowane; strop gęstożebrowy; więźba dachowa drewniana; kąt nachylenia dachu 30 st.; pokrycie dachowe - dachówka ceramiczna

Parametry domu: powierzchnia użytkowa 130,39 m2; powierzchnia zabudowy 223,77 m2; minimalne wymiary działki 21,30 x 32,80 m

Zapotrzebowanie na energię: EP = 42,23 dla domu z wentylacją mechaniczną; EU co = 21,34 kWh/(m2/rok) - dla wersji z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła

projekty domów jednorodzinnych, dom energooszczędny, projekt gotowyProjekt i wizualizacja Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Plan domuRys. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Rozkład pomieszczeń: 1. Wiatrołap 5,54 m2; 2. Hol 10,47 m2; 3. Kuchnia 9,90 m2; 4. Spiżarnia 1,62 m2; 5. Jadalnia 10,46 m2; 6. Pokój dzienny 31,34 m2; 7. Łazienka 2,11 m2; 8. Korytarz + schody 11,14 m2; 9. Sypialnia 12,84 m2; 10. Garderoba 5,45 m2; 11. Sypialnia 10,92 m2; 12. Sypialnia 10,92 m2; 13. Łazienka 7,68 m2; 14. Kotłownia 10,59 m2; 15. Garaż 29,22 m2

Poddasze do adaptacji: 58,60 m2

Projekt domu energooszczędnego Hobbit

Parterowy, nieduży dom dla 4-5 osobowej rodziny. W strefie dziennej zaprojektowano duży salon z kominkiem i otwartą kuchnię z aneksem jadalnym. W strefie nocnej znajdują się trzy sypialnie.

W bryle domu zaplanowano również dwustanowiskowy garaż i kotłownię. Dom można ogrzewać piecem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe).

Dom spełnia również warunki programu Mieszkanie dla Młodych.

Na elewacji tynk połączono z drewnianą szalówką; drewno można też zastąpić tynkiem imitującym drewno.

Autorzy projektu domu: mgr inż. architekt Krzysztof Sutuła/pracownia Dominanta

Cena projektu domu: 2 500 zł (cena promocyjna 2 250 zł)

Koszt netto stanu surowego zamkniętego: 133 000 zł

Technologia i konstrukcja: ściany zewnętrzne dwuwarstwowe (pustak ceramiczny plus styropian); stropy żelbetowe wylewane; drewniana więźba dachowa; pokrycie dachowe  - dachówka ceramiczna, cementowa lub blachodachówka

Parametry domu: powierzchnia użytkowa 88,17 m2 (+ garaż i kotłownia 36,27 m2)

Zapotrzebowanie na energię: EP = 85,62 kWh/(m2/rok); Eu co = 35 kWh/(m2/rok)

Projekt domu Hobbit IV n 2GProjekt i wizualizacja pracownia Dominanta

plan domuRys. pracownia Dominanta

Rozkład pomieszczeń w domu

Projekt domu energooszczędnego Dom w aurorach

Wygodny dom z użytkowym poddaszem. Prosta bryła, dwuspadowy dach. Na dole zaprojektowano spory taras, na piętrze balkon.W bryle budynku jest też jednostanowiskowy garaż.

Parter domu to duża strefa dzienna, otwarta na taras i ogród. Składa się z pokoju dziennego, jadalni i kuchni; w projekcie uwzględniono kominek. Przy kuchni jest spiżarnia. Na parterze zaplanowano również łazienkę i pomieszczenie gospodarcze.

Zaletą projektu jest ciekawy rozkład pomieszczeń na poddaszu. Są tu trzy sypialnie, jedna z osobną garderobą. Druga garderoba umieszczona jest pomiędzy dwoma pozostałymi sypialniami, a na poddaszu jest też duża łazienka i osobna pralnia.

W dokumentacji zaprojektowano kocioł na paliwo stałe. Dodatkowo do projektu dołączono bezpłatny projekt instalacji gazowej, który umożliwia zmianę sposobu ogrzewania domu na gazowy.

Autorzy projektu domu: Biuro Projektów ARCHON+

Cena projektu domu: 2 410 zł

Koszt netto stanu surowego zamkniętego: 193 900 zł

Technologia i konstrukcja: ściany murowane z pustaków ceramicznych (Porotherm 25 cm, styropian 20 cm, tynk); strop - płyta żelbetowa; więźba dachowa drewniana; kąt nachylenia dachu 40 st.; pokrycie dachowe - dachówka ceramiczna

Parametry domu: powierzchnia użytkowa 126,91 m2 (+ garaż 20,87 m2 i kotłownia 7,64 m2); minimalne wymiary działki to 20,5 x 18,7

Zapotrzebowanie na energię: EP = 27 kWh/(m2/rok) - przy kotle na pelety, 77 kWh/m2/rok - przy kotle gazowym; EU co = 41 kWh/(m2/rok)

Projekt domu energooszczędnegoProjekt i wizualizacja Biuro Projektów ARCHON+

plan parteruRys. Biuro Projektów ARCHON+

Rozkład pomieszczeń na parterze: 1. wiatrołap 5,63 m2; 2. hol 4,75 m2; 3. łazienka 2,98 m2; 4. kuchnia 11,21 m2; 5. spiżarnia 1,6 m2; 6. salon + jadalnia 31,46 m2; 7. kotłownia 7,64 m2; 8. garaż 20,87 m2

Plan poddaszaRys. Biuro Projektów ARCHON+

Rozkład pomieszczeń na poddaszu: 1. hol i schody 12,36 m2; 2. pokój 12,06  m2; 3. pokój 11,99 m2; 4. garderoba 5,49 m2; 5. pokój 11,19  m2; 6. łazienka 8,8 m2; 7. pralnia 3,88 m2; 8. garderoba 3,51 m2

Projekt domu energooszczędnego Telimena z zewnętrznym kominkiem

Telimena to projekt niedużego domu o klasycznej formie i nowoczesnym wykończeniu. Wnętrza zaplanowano z myślą o 4-osobowej rodzinie.

Strefa dzienna na parterze składa się z holu, pokoju dziennego, jadalni i kuchni. Przy kuchni znalazła się spiżarnia, a przy holu osobna toaleta. Na poddaszu zaplanowano trzy sypialnie, w tym jedną z dużą garderobą, i wspólną łazienkę.

Na elewacjach zestawiono biały tynk z okładziną kamienną w szarym kolorze i okładziną drewnianą. Od strony ogrodowej zaplanowano niewielki taras z zewnętrznym murowanym kominkiem, który może pełnić rolę grilla.

Autorzy projektu domu: Tomasz Flak, Katarzyna Widurska/pracownia Dobre Domy, Flak & Abramowicz

Cena projektu domu: ok. 2500 zł

Koszt netto stanu surowego zamkniętego: 213 000 zł, przy budowie systemem gospodarczym 156 000 zł

Technologia i konstrukcja: ściany zewnętrzne warstwowe z bloczków wapienno-piaskowych, na fundamentach betonowych; strop gęstożebrowy z elementami żelbetowymi; kąt nachylenia dachu 40 st.; elewacje pokryte tynkiem strukturalnym, okładziną klinkierową oraz drewnianą; pokrycie dachu - dachówka ceramiczna lub cementowa.

Parametry domu: powierzchnia użytkowa 110,7 m2 (+ garaż 19,7 m2 i 8,9 m2 pomieszczenie gospodarcze)

Zapotrzebowanie na energię: EP = 44,26 kWh/m2/rok; EU co = 42 kWh/m2/rok

Projekt domu TelimenaProjekt i wizualizacja pracownia Dobre Domy Flak & Abramowicz

Plan domuRys. pracownia Flak & Abramowicz

Rozkład pomieszczeń na parterze

 

Plan domu - poddaszeRys. pracownia Flak & Abramowicz

Rozkład pomieszczeń na piętrze

Projekt domu Z155

Projekt domu z pełnym piętrem. Bryła i materiały wykończeniowe nawiązują do stylu skandynawskiego. Dom ma duże przeszklenia, zaplanowano elewacje kryte tynkiem i drewnianą szalówką.

Na parterze zaplanowano duży pokój dzienny z kominkiem, częściowo otwartą kuchnię, w.c. i pomieszczenie gospodarcze. W przedsionku jest też miejsce na dużą szafę wnękową. Na piętrze są trzy sypialnie, łazienka i duża garderoba.

Dom sprawdzi się dobrze również na wąskich działkach. W projekcie uwzględniono ogrzewanie gazem.

Autorzy projektu domu: pracownia Z500

Cena projektu domu: 5 380 zł

Koszt netto stanu surowego zamkniętego:
ok. 280 000 zł

Technologia i konstrukcja: ściany z gazobetonu, ceramiki lub silikatów; strop betonowy gęstożebrowy; kąt nachylenia dachu 30 st.

Parametry domu: powierzchnia użytkowa 118,4 m2

Zapotrzebowanie na energię:
EP = 116,3 kWh/(m2/rok); EU co = 88,8 kWh/(m2/rok)

Projekt domu Z155Projekt i wizualizacja pracownia Z500

Plan parteruRys. pracownia Z500

Rozkład pomieszczeń na parterze

Plan poddaszaRys. pracownia Z500

Rozkład pomieszczeń na poddaszu

Projekt domu energooszczędnego Swen

Budynek wzniesiony według projektu Swen ma prostą bryłę z ciekawa, nowoczesną lukarną od frontu oraz zadaszony taras. Dom zaprojektowano jako parterowy, ale poddasze można zaadaptować - na dodatkowe pokoje albo np. pracownię. Dom jest niepodpiwniczony.

W strefie dziennej znajduje się salon z jadalnią i kominkiem oraz kuchnia. Na parterze jest też toaleta i duża kotłownia z przestrzenią gospodarczą. Strefa nocna to trzy sypialnie i łazienka.

Proponowane wykończenie elewacji to tynk cienkowarstwowy mineralny i okładzina z płyty HPL z naturalną okleiną drewnianą.

Istnieje możliwość wykonania budynku w technologii szkieletowej.

Autorzy projektu domu: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Cena projektu domu: 2 300 zł

Koszt netto stanu surowego zamkniętego: 199 200 zł (ceny uśrednione); 139 500 (budowa systemem gospodarczym)

Technologia i konstrukcja: ściany zewnętrzne murowane (bloczki betonu komórkowego 24 cm, ocieplenie 20 cm); strop gęstożebrowy Teriva, ocieplenie styropian 30 cm; więźba dachowa drewniana - tradycyjna lub prefabrykowana; kąt nachylenia dachu 35 st.; pokrycie dachowe blacha na rąbek stojący

Parametry domu: powierzchnia użytkowa 94,56 m2; powierzchnia zabudowy 138,15 m2; minimalne wymiary działki 21.00 x 18.50 m

Zapotrzebowanie na energię: dla domu z wentylacją mechaniczną EP = 94,42 kWh/(m2/rok); EU co = 19,57 kWh/(m2/rok)

Projekt domu energooszczędnego SwenProjekt i wizualizacja Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

plan domuRys. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Rozkład pomieszczeń: 1. Wiatrołap 2,94 m2; 2. Hol + schody 11,01 m2; 3. Kuchnia 9,78 m2; 4. Pokój dzienny 24,07 m2; 5. Toaleta 2,02 m2; 6. Korytarz 4,90 m2; 7. Sypialnia 14,20 m2; 8. Sypialnia 10,15 m2; 9. Sypialnia 9,32 m2; 10. Łazienka 6,17 m2; 11. Kotłownia 5,66 m2

Poddasze do adaptacji: 63,35 m2

Projekt domu energooszczędnego parterowego Heban

Heban to wygodny dom parterowy. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na parterze, nie ma schodów i skosów. Bryła domu jest prosta, jej przedłużeniem jest częściowo zadaszony taras.

Dom doświetlają duże przeszklenia. Wnętrza projektowano z myślą o 4-osobowej rodzinie. Zadbano o wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. W nocnej umieszczono trzy sypialnie i łazienkę. W części dziennej jest salon i zamknięta kuchnia. Ciekawym rozwiązaniem jest wysoki sufit w salonie. W domu znajduje się też duże pomieszczenie gospodarcze z przeznaczeniem na kotłownię

Autorzy projektu domu: architekt Tomasz Sobieszuk, Biuro Projektów, Biuro Projektów MTM Styl

Cena projektu domu: 2 580 zł (cena promocyjna 2 280 zł - obowiązuje do 31.08.2015)

Koszt netto stanu surowego zamkniętego: ok. 136 429,60 (system gospodarczy); 172 575,33 (system zlecony)

Technologia i konstrukcja: ściany dwuwarstwowe (pustak ceramiczny plus styropian); stropy na belkach drewnianych; kąt nachylenia dachu 25 st.; pokrycie dachu - blacha na rąbek stojący

Parametry domu: powierzchnia użytkowa 93,57; minimalne wymiary działki 23,85 x 17,45 m

Zapotrzebowanie na energię:
EU co = 67,81 kWh/(m2/rok)

Zobacz więcej projektów domów parterowych

plan domuRys. pracownia MTM Styl

Rozkład pomieszczeń w domu

Projekt domu energooszczędnego Z99

Nieduży dom o funkcjonalnym rozkładzie pomieszczeń, z wykuszem od strony ogrodu.

Na parterze zaplanowano salon połączony z jadalnią w wykuszu, otwartą kuchnię, łazienkę, pomieszczenie gospodarcze i osobny pokój. Przy kuchni jest niewielka spiżarnia. Na użytkowym poddaszu są trzy sypialnie i duża łazienka, zaprojektowano również balkon.

W projekcie przewidywane jest ogrzewanie gazowe.

Autorzy projektu domu: pracownia Z500

Cena projektu domu: 5 450 zł

Koszt netto stanu surowego zamkniętego: 260 000 zł

Technologia i konstrukcja: ściany zewnętrzne z gazobetonu, ceramiki lub silikatów; strop betonowy gęstożebrowy; kąt nachylenia dachu 30/40 st.; dachy kryty dachówką ceramiczną lub cementową, blachodachówką lub blachą płaską

Parametry domu: powierzchnia użytkowa 108,5 m2; powierzchnia zabudowy 78,9 m2

Zapotrzebowanie na energię: EP = 125,4 kWh/m2/rok; Eu co = 75,2 kWh/(m2/rok)

Projekt domu Z99Projekt i wizualizacja pracownia Z500

plan parteruRys. pracownia Z500

Rozkład pomieszczeń na parterze

Plan poddaszaRys. pracownia Z500

Rozkład pomieszczeń na poddaszu

Więcej o: